• چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-15089-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برگزاری مراسم پرفیض زیارت عاشورا در جهاددانشگاهی گیلان

مراسم پرفیض زیارت عاشورا همراه با عزاداری، مداحی و اجرای تعزیه با حضور مجموعه همکاران جهاددانشگاهی استان گیلان در رشت برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، مراسم پرفیض زیارت عاشورا همراه با عزاداری ویژه ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور مجموعه همکاران جهاددانشگاهی استان گیلان در مجتمع آموزشی و پژوهشی جهاددانشگاهی در رشت برگزار شد.

یکی از روحانیون حوزه علمیه در این مراسم، با بیان اینکه امام حسين(ع) از تمامی هستی خود برای حفظ و بقای اسلام گذشت، اظهار کرد: امروز هر آنچه ملت ايران دارد از بركت محرم و عاشوراست.

وی مكتب عاشورای حسين را راه ميانبر در رسيدن به درجات بالای معنوی و كسب فيض دانست و عنوان کرد: برپایی مراسم حزن و سوگواری اهل بيت(ع) از توفيقات بزرگ خداوند متعال است و براساس روایات، قطره اشكی در مصيبت عظمی حسین(ع)، گناهان را همچون برگ درختان می ريزد و آتش جهنم را خاموش می كند.

این کارشناس دینی بزرگترین درس مکتب امام حسین(ع) را آزادگی دانست و تصریح کرد: یکی از ویژگی های خاص امام حسین(ع) این بود که شهادتش عین پیروزی بود. در واقع امام حسین(ع) در برابر همه جریان های فاسد و ستم پیشه پیروز شد و لذا نام امام حسین(ع) رمز آزادگی، عزت مداری و عدالت خواهی است.

مدرس حوزه علمیه زندگی عزتمندانه را بزرگترین ملاک و معیار در اندیشه امام حسین(ع) دانست و گفت: عزتمندی در زندگی از شاخصه های زندگی مومنانه است و یک ارتباط خاصی بین عزتمندی و آزادگی وجود دارد.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) در کربلا درس غیرت دینی به مردم آموخت، بیان کرد: منظور از غیرت دینى این است که انسان در برابر تخلفاتى که از مسیر حق و عدالت و احکام الهى می ‎‎ شود، خاموش ننشیند و بى‌تفاوت از کنار آنها نگذرد. امام حسین(ع) و یاران غیرتمندش براساس غیرت دینی و دفاع از ارزش‌ها قیام کردند.

وی با اشاره به نقش امام حسین(ع) در احیای امر به معروف و نهی از منکر، خاطرنشان کرد: احیای امر به معروف و نهی از منکر از مهم ترین اهداف امام حسین(ع) بود که موجب ماندگاری قیام عاشورا برای همیشه در تاریخ شده است و افراد جامعه اسلامی باید از ارزش ها و وقایع عاشورا درس گرفته و هرگز اهداف اصلی نهضت حسینی را از یاد نبرند.

به گزارش ایسنا، این مراسم معنوی با مداحی حاج جواد کامرانی و اجرای  نوعی عزاداری با سنج و دمام بوشهری ها   و برنامه مذهبی توسط دانشجویان همراه بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: