• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-990-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

کلیه پرونده‌های معدنی گیلان بازنگری می‌شوند

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از ممنوعیت فعالیت‌های معدنی خارج از چهارچوب قوانین و ضوابط خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،محمد آراسته در دومین کمیته بررسی معادن استان به صراحت اعلام کرد: کلیه پرونده های معدنی استان بازنگری خواهد شد و از هر گونه فعالیت‌های معدنی خارج از چهارچوب قوانین و ضوابط جلوگیری بعمل می‌آید. .

وی نقش و جایگاه مسئولین فنی معادن را در رعایت قوانین و نظارت بر فعالیت های معدنی حائز اهمیت دانست و افزود: فارغ التحصیلان رشته‌های معدنی که از نظام مهندسی معدن به عنوان مسئول و ناظر فنی به معادن معرفی می‌شوند به حدود و وظایف قانونی و حقوقی خود به طور کامل عمل کنند.

آراسته از مسئولین فنی بعنوان بازوی نظارتی بر معادن یاد کرد و ادامه داد: ناظر فنی معادن با ارائه گزارش دقیق کارشناسی و فنی از معادن مورد استحصال می‌تواند هم به بهره‌برداران معادن و هم به سازمان خدمات مطلوبی جهت ساماندهی امور برداشت‌ها و اکتشافات معدنی در سطح استان ارائه کنند.

وی با اشاره به برخی از کم دقتی‌ها در برداشت‌های معدنی استان، به شدت تاکید کرد: در صورت عدم نظارت صحیح و قصور کارشناسان مسئولین فنی معادن، ضمن ابطال پروانه اشتغال ناظران فنی، از ادامه فعالیت های آنان در کلیه معادن جلوگیری خواهد شد و بهره‌بردار معدن مورد نظر نیز دچار خسارت شده و اعمال قانون خواهد شد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: صرف‌نظر از کلیه چالش‌های معدنی موجود در استان،ضوابط معدنی و یکپارچگی امور معدنی و میزان ذخایر آن‌ها به صورت مدام رصد خواهد شد و کلیه فرایندهای فعالیت‌های معدنی در سامانه کاداستر ثبت و نظارت خواهد شد.

محمد آراسته در جلسه کمیته بررسی معادن استان دستور اعزام تیم‌های کارشناسی جهت بررسی وضعیت معادن را صادر کرد و تصریح‌کرد: امکانات لازم برای حضور کارشناسان حتی در معادن صعب‌العبور فراهم شود و گزارش کامل از 112 معدن فعال استان با دقت هرچه بیشتر حد اکثر تا پایان مهر ماه به تفکیک تهیه شود.

وی خاطرنشان‌ کرد: مماشات در واگذاری محدوده های معدنی و صدور اجازه برداشت کانسارهای معدنی تحت هیچ شرایطی مورد پذیرش نیست و بر اساس قانون معادن، بهره‌برداران فقط می‌توانند در چهارچوب قانون میزان کانی‌های معدنی را به مقداری که در پروانه بهره‌برداری مشخص شده و اجازه برداشت آن توسط این سازمان صادر شده است استفاده کنند و پس از آن، باید محدوده را آزاد کنند، چون بهره‌بردار معدن، مالک معدن نیست و کلیه معادن جزء انفال هستند و پس از بهره‌برداری باید مجدداً در اختیار دولت قرار گیرند.

هم اکنون استان گیلان دارای 112 معدن فعال است که زمینه اشتغال بیش از یک هزار و 785 نفر به صورت مستقیم در استان را فراهم کرده است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: