• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-55589-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : رشت

معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان خبر داد:

توسعه ۷۵ هزار ظرفیت به مجموعه خوابگاهی کشور در برنامه ششم

معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، گفت: در آمایش برنامه ششم توسعه ۷۵ هزار ظرفیت به مجموعه خوابگاهی کشور اضافه می‌شود که اجرای این برنامه نیازمند جدی کمک دولت و خیرین است تا بتوان مشکل آموزش عالی را رفع کرد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، دکتر مجتبی صدیقی ظهر امروز در نشست شورای دانشگاه گیلان، اظهار کرد: در وزارت علوم علیرغم همه فراز و نشیب‌ها، شاهد ثبات و پیشرفت موثر رشد کمی و کیفی همه بخش‌های آموزش عالی بوده‌ایم .

وی تاکید کرد: همه دانشگاه‌های کشور باید برای بین‌المللی شدن نقشه راه طراحی کرده و آمادگی لازم را از جهت رفاهی و زیرساختی برای رسیدن به این هدف داشته باشند .

دکتر صدیقی جذب دانشجویان غیرایرانی را بهترین راه برای تحقق بین المللی شدن دانشگاه‌ها اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۲۵ هزار و ۴۸۵ نفر دانشجوی بورسیه و غیربورسیه خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند که تا پایان برنامه ششم باید این میزان به ۷۵ هزار نفر برسد.

وی تحقق این هدف را نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌ها و حمایت کمی و کیفی از دانشگاه‌ها برای بین المللی شدن عنوان کرد و آن را موجب ایفای نقش مثبت دانشگاه‌های کشور در عرصه بین الملل دانست .

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به اینکه سالانه ۴ هزار نفر اتباع غیرایرانی از طریق آزمون وارد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور می‌شوند، عنوان کرد: سالانه تعدادی از اتباع غیرایرانی نیز از طریق بورسیه و با تلاش وزارت علوم و دانشگاه‌ها جذب می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر نقش موثر دو حوزه مشاوره و سلامت در دانشگاه‌ها، آنها را بخش مهمی از کار دانشگاه‌ها دانست که در وزارت علوم نیز بر آن بسیار تاکید می شود .

دکترصدیقی وظیفه و رسالت دانشگاه‌ها در امر مشاوره را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: با ارائه مشاوره و افزایش فعالیت مراکز مشاوره‌ای دانشگاه‌ها، باید از آسیب‌های اجتماعی درمیان دانشجویان جلوگیری کرد.

وی به تاثیر تربیت بدنی و ورزش بر روحیات دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر میانگین فضای ورزشی دانشگاه‌های کشور ۱.۱۸ متر مربع است که باید آن را به ۱.۵۰ متر مربع برسانیم .

معاون وزیر علوم در ادامه با تاکید بر اینکه مشکل خوابگاه های دانشجویی کشور بدون حضور خیرین رفع نخواهد شد گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید حدود ۷۵ هزار ظرفیت به مجموعه خوابگاهی اضافه شود و این برنامه بدون همکاری خیرین امکان پذیر نخواهد شد.

وی ادامه داد بسیاری از دانشگاه های شناخته شده در دنیا با نیات خیر خیرین ساخته شده و امروزه بسیاری از این دانشگاه‌ها هزینه‌های خود را با استفاده از مواردی مانند وقف در آموزش عالی دنبال می کنند .

دکتر صدیقی همچنین گفت: حدود ۲۵۵ هزار ظرفیت خوابگاه مجردی در کل کشور دارد که از این مجموع حدود ۲۲۰ هزار خوابگاه‌های ملکی و اجاره‌ایی دانشجویان است .

رییس سازمان امور دانشجویان افزود: علاوه بر خوابگاه‌های فوق حدود ۳۰ هزار خوابگاه‌های خودگردان یا بخش خصوصی در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم وجود دارد دارد که دانشجویان ساکن هستند.

وی اضافه کرد: در آمایش برنامه ششم توسعه ۷۵ هزار ظرفیت به مجموعه خوابگاهی کشور اضافه می‌شود که اجرای این برنامه نیازمند جدی کمک دولت و خیرین است تا بتوان مشکل آموزش عالی را رفع کرد .

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: وزارت علوم در سال گذشته خوابگاه‌های موجود را از یک تا پنج رتبه بندی کرده که رتبه پنج بدترین خوابگاه‌های ما بود و خوشبختانه توانستیم امسال با کمک صندوق رفاه ۶۵ خوابگاه را با کمک صندق رفاه تجهیز کنیم.

دکتر صدیقی ادامه داد: برنامه ما در سال آینده این است که رتبه ۴ ساختمان خوابگاهی که حدود ۲۰۰ خوابگاه است تجهیز کنیم که دانشجویان با خیال راحت درس خود را ادامه دهند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: