• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-5590-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

باغات رودبار از طغیان مگس زیتون در امان ماندند

مدیر جهاد کشاورزی رودبار گفت: امسال از طغیان آفت مگس زیتون خبری نبود و محصولات باغات زیتون از کیفیت بالایی برخوردار هستند.   

مسلم طوفان در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،گفت: 85درصد تولید و فراوری زیتون کشور در رودبار تولید می‌شود و هم‌اکنون زیتونکاران در حال برداشت محصول از باغات زیتون هستند.

وی با اشاره به اینکه برخی از سالها سال‌آور و برخی سالها سال‌نیاور است، افزود: در سال‌آور بیش از 18هزار تن زیتون در رودبار تولید می‌شود و چون امسال سال نیاور است، پیش‌بینی شده است، بالغ بر 15هزار و 300تن زیتون در باغات رودبار برداشت شود..

طوفان ادامه داد: خوشبختانه با اقدام انجام شده امسال آفت مگس زیتون طغیان نکرد و محصول با کیفیتی در حال برداشت است.

وی انجام مبارزات شیمیایی و بیولوژیکی را از جمله عوامل کاهش آمار جمعیتی آفات عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی رودبار خاطر نشان کرد: 22هزار نفر هم‌اکنون در تکاپوی برداشت زیتون هستند.

وی با اشاره به اینکه اخیرا برداشت زیتون توسط زیتونکاران به جای چوب‌زنی با دست انجام می‌شود، تصریح کرد: چوب‌زدن شاخه درخت برای افتادن زیتون موجب ضربه به میوه می‌شود و در مجموع ماندگاری آن را نیز کاهش می‌دهد که خوشبختانه انجام این کار در رودبار بسیار کاهش یافته است.

مسلم طوفان گفت:یکی دیگر از تغییرات مناسبی که در برداشت زیتون دیده می‌شود، استفاده از سبد در جمع‌آوری زیتونهای برداشت شده است.

وی افزود: در گذشته از گونی برای انتقال زیتون‌های برداشت شده استفاده می‌شود و این کار موجب انتقال بوی بد گونی‌ها به زیتون می‌شد.

مدیر جهاد کشاورزی رودبار تصریح‌کرد: اخیرا با آگاهی که زیتونکاران داده شده است، در زیر درختان زیرانداز پهن می‌کنند و این امر موجب بهداشتی‌تر ‌شدن چیدن این میوه شده است.

 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: