• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-292-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برای نخستین بار در کشور؛

پروژه معماران جوان آستارایی نامزد دریافت جایزه معماری اروپا شد

برای نخستین بار در کشور ، پروژه معماران جوان آستارایی نامزد دریافت جایزه معماری اروپا شد.

«نیما کیوانی» مدیر استودیوی معماری کیوانی و همکاران در مصاحبه با ایسنا منطقه گیلان ، اظهار کرد : پروژه «ساختمان تبدیل شونده» فینالیست و نامزد دریافت جایزه معماری اروپا در سال ٢٠١٧ برلین شد و این برای نخستین بار است که دو معمار ایرانی، نامزد دریافت این جایزه می‌شوند.

وی با بیان اینکه این ساختمان اثر استودیوی مذکور می باشد ، ادامه داد : معماری این پروژه را به همراهی برادر خود «سینا کیوانی» و دو معمار دیگر به نام های «هادی نورحسینی و شهرزاد شیروانی» طراحی کرده است.

وی با تأکید بر اینکه این نخستین بار می باشد که معماران ایرانی فینالیست و نامزد مسابقه معماری اروپا می شوند ، افزود : آنچه که ساختمان تبدیل شونده را متمایز کرده نوع نگاه به طراحی آن است. این ساختمان که در کشور لتونی طراحی شده ، بر اساس الگوهای معماری پایدار استوار است و تمامی انرژی لازم مصرفی آن با بهره گیری از انرژی‌های نو و طبیعت تأمین می شود و به یک سیستم تهیه و تصفیه پیشرفته آب مجهز است.

کیوانی در بخش دیگر سخنان خود خاطر نشان کرد : شکل گیری ایده این پروژه از خود طبیعت منطقه بوده و ما در طراحی این مجموعه علاوه بر مطالعه جامع اقلیمی و بستر به مطالعه فرهنگ و آداب و رسوم و آیین ها، پوشش گیاهی و حتی غذاها و لباس های سنتی و هر آنچه که به ما در شناخت بهتر برای ترسیم یک معماری تطبیق پذیر با آن منطقه کمک کند پرداختیم.

وی اضافه کرد : مهمترین رکن معماری این پروژه که نام گذاری آن هم بر آمده از این ایده است ، تغییر شکل و الگوپذیری آن با توجه به تغییر فصول و نیاز کاربران است تا بهترین عملکرد را هم از دید تهویه طبیعی هوا و مسائل اتلاف حرارتی داشته باشد و هم بتواند با تغییر شکل کارکردها و حس فضایی متفاوتی ایجاد کند.

مدیر استودیوی معماری کیوانی و همکاران تصریح کرد : این ساختمان همانند تمامی حیوانات و گیاهان که خود را با تغییر فصول تطبیق می‌دهند و در واقع شاهد یک دگرگونی در آنها هستیم، می تواند خود را تغییر دهد و تبدیل به الگویی متفاوت در معماری شود.

وی افزود : ساختمان به صورت ۲ پوسته طراحی شده و باکس هایی که داخل آن شکل دهنده اتاق ها و فضاها هستند ، می‌توانند روی ریل به سادگی به طرفین جابه جا شوند. علاوه بر این در پوسته بیرونی هم این قابلیت دیده شده است که در فصل گرم پوسته باز شود و باکس ها بیرون بیایند و به این ترتیب از سیرکلاسیون طبیعی جهت تهویه و خنک شدن استفاده شود و این پوسته در زمستان بسته می شود.

به گزارش ایسنا ، به این ترتیب ، معماران استودیوی معماری کیوانی تنها معماران ایرانی هستند که به طور هم زمان در هر دو بخش اروپا و آسیا این رویداد قاره ها به عنوان فینالیست حضور دارند.

نیما کیوانی و سینا کیوانی که متولد شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان هستند ، پیش از این هم با پروژه «اُرسی خانه» و «مهر خانه» که بر گرفته از معماری ایرانی هستند ، توانسته بودند جوایز مختلف بین المللی را کسب کنند.

جایزه بین المللی معماری اروپا توسط ۲A Magazineبرگزار می شود و امسال مراسم اصلی این مسابقه در شهر برلین در تاریخ ۲۰ اکتبر برگزار خواهد شد که شامل ۲ قسمت کنفرانس و مراسم اهدای جوایز و نمایشگاه آثار برگزیده است.

این جایزه یک رویداد سالانه است که در دو بخش جایزه معماری اروپا و جایزه معماری آسیا با همکاری نهادهای دانشگاهی ، فرهنگی و حرفه ای معتبر اروپایی ، به بازشناسی و معرفی دستاوردهای قاره اروپا در حوزه نظری و عملی معماری و شهرسازی می پردازد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: