• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-5190-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گفتگوی اختصاصی ایسنا با مدیرکل گمرک آستارا:

موقعیت متمایز آستارا با تجارت خارجی در سه حوزه زمینی، دریایی و ریلی

مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا گفت : فعالیت تجارت خارجی آستارا در سه حوزه زمینی، دریایی و ریلی ، موقعیتی متمایز است که راه اندازی رسمی منطقه ویژه اقتصادی این فعالیت ها را تکمیل می کند.

رسول امیدی در گفتگوی اختصاصی با ایسنا منطقه گیلان ، اظهار کرد : وجود اسکله و امکان انجام تجارت خارجی از طریق دریا از فرصت ها و توانمندی های موجود در بندر مرزی آستارا می باشد که گمرک این شهرستان را با توجه به فعالیت در هر دو حوزه زمینی و دریایی از دیگر گمرکات کشور متمایز نموده است.

وی با بیان اینکه با راه اندازی سیستم حمل و نقل ریلی در آینده ای بسیار نزدیک و بالتبع شروع فعالیت گمرک ریلی  این مزیت و وجه تمایز ، بیشتر نمود پیدا خواهد کرد ، ادامه داد : از زمان شروع فعالیت اسکله و حمل و نقل دریایی کالا از طریق بندر آستارا در سال 1392، با هدف ارائه خدمات گمرکی به تجار فعال در این حوزه ، واحد سرویس ارزیابی گمرک با وجود کمبود امکانات و بسترهای لازم به منظور انجام تشریفات گمرکی در محل بندر حضور یافته است و تشریفات ورود و خروج کالا به صورت شبانه روزی و با عنوان گمرک زمینی آستارا انجام می گیرد.

وی به تصویب و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا اشاره کرد و افزود : مکاتبات و پیگیری های لازم  جهت اخذ مجوز فعالیت و تخصیص کد گمرکی منطقه ویژه توسط این اداره کل انجام شده که با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ها  و شرایط مورد نیاز ، از جمله احداث و تحویل ساختمان اداری به گمرک ، این مهم تاکنون محقق نشده است.

امیدی اضافه کرد : در این راستا ، اخیراً پلان و نقشه معماری ساختمان مورد نظر گمرک ایران جهت احداث به اداره بنادر و شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه به عنوان مسئول و مجری طرح منطقه ویژه ارائه گردیده تا پس از تحویل ساختمان و فراهم شدن شرایط لازم جهت اخذ کد گمرکی منطقه ، کلیه فعالیت های گمرکی تحت پوشش گمرک مستقل منطقه ویژه انجام گرفته و تجار ، فعالان و سرمایه گذاران منطقه بتوانند از تسهیلات و مزایای قانونی مناطق ویژه بهره مند گردند.

وی در ادامه سخنان خود به موقعیت استراتژیک شهرستان آستارا به عنوان دروازه طلایی ورود به کشورهای حوزه قفقاز و شمال اروپا اشاره کرد و گفت : ارتباط زمینی و دریایی کشور به واسطه آستارا با کشورهای مزبور ، استقرار و فعالیت گمرک و منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان ، دارا بودن منابع سرشار آبی و کشاورزی ، وجود زمینه های مناسب رونق صنعت توریسم و گردشگری و ... ظرفیت و پتانسیل های بسیار خوبی در این حوزه ها می باشد.

وی مغفول ماندن از این استعدادها را از نکات ضعف موجود در شهرستان برشمرد و خاطر نشان کرد : هم اکنون خدمات اصلی گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت اینترنتی انجام می شود و خدمت گیرندگان می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرفاً از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی در سایت گمرک ایران خدمات گمرکی را دریافت نمایند.

مدیر کل گمرک آستارا در بخش دیگر سخنان خود از ارزیابی ستاد مرکزی سیزدهمین جشنواره شهید رجایی سخن گفت و تصریح کرد : گمرک ایران در میان دستگاه های اجرایی با کسب بالاترین امتیاز در شاخص دولت الکترونیک به دلیل پیاده سازی پروژه ها و برنامه های دولت الکترونیک عنوان سازمان برتر در جشنواده شهید رجایی را کسب کرد و در هفته دولت لوح سازمان برتر از سوی رییس جمهور محترم به سرپرست گمرک ایران اعطا شد.

وی برگزاری جشنواره مطبوعات محلی استان های کشور و نمایشگاه توانمندی های مطبوعاتی ، فرهنگی ، گردشگری و اقتصادی در شهرستان را فرصتی مغتنم برای معرفی و تبیین توانمندی ها و ظرفیت های مختلف آستارا عنوان کرد و گفت : در این جشنواره و نمایشگاه که به ابتکار مسئولین محلی ، به خصوص فرماندار برای اولین بار در شهر آستارا برگزار گردید به خوبی به ابعاد مختلف اقتصادی و تجاری ، اجتماعی و فرهنگی ، تولیدی و صنعتی ، گردشگری و..‌. پرداخته شده بود.

وی اضافه کرد : برگزاری چنین جشنواره و نمایشگاه ها و استفاده از ظرفیت های رسانه ای کشور برای معرفی توانمندی های شهرستان می تواند بیش از پیش زمینه ساز جذب سرمایه و سرمایه گذار و رونق و شکوفایی اقتصاد شهرستان شود.

رسول امیدی در پایان در خصوص مشارکت اداره کل گمرک در جشنواره ، اظهار کرد : اداره کل گمرک آستارا به عنوان یکی از گمرکات پیشرو در اجرای سیاست های اقتصادی دولت یازدهم به ویژه در زمینه پیاده سازی دولت الکترونیک ، اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و صادرات ، در راستای اجرای اهداف کلان گمرک ایران اقدامات شایسته و درخور توجهی با پیاده سازی و اجرای سیستم جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام داده که دستاوردهای آن در قالب کلیپ های تصویری ، توزیع بروشور ، دفترچه و دیگر ابزارهای اطلاع رسانی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: