• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-4790-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

جمعیت گاو بومی گیلان ثروتی رو به نابودی

رییس دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان گفت:کاهش جمعیت گاو بومی از دستاوردهای طرح خروج دام از جنگل است.

دکتر صحراگرد در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،گفت: مسئولین و دامداران باید نسبت به اهمیت گاوبومی بیشتر آگاه شوند.

وی افزود: جمعیت گاو بومی از ذخائر ارزشمند گونه جانوری در کشور محسوب می‌شوند، که متاسفانه جمعیت آن در سالهای اخیر کاهش یافته است.

دکتر صحراگرد با بیان اینکه همچنان جمعیت گاو بومی گیلان رو به کاهش است و اگر این ثروت ژنتیکی کنترل و حفظ نشود، رو به نابودی خواهد رفت،ادامه داد: باید برنامه‌ریزی های مدونی برای حفظ و افزایش این گونه جانوری ارزشمند صورت بگیرد ،در غیر اینصورت جبران خسارت‌ها غیرقابل جبران است و نمی توان جای دیگری از دنیا نژاد گاو بومی گیلان را پیدا کرد.

وی با اشاره به جشنواره گاو بومی که در هفته گذشته در رضوانشهر برگزار شد،تصریح کرد: مشارکت دامداران در این جشنواره نشان از توجه این قشر زحمتکش به حفظ گاوهای بومی دارد.

دکتر صحراگرد با بیان اینکه جمعیت گاوهای بومی شهرستانهای تالش و رودسر از دیگر شهرستانهای استان مطلوب‌تر است، گفت: در تحقیقات انجام شده در دانشگاه گیلان برنامه‌ریزی شده است تا در همه شهرستانها جمعیت این ذخائر ارزشمند رو به افزایش رود.

رییس دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان گفت:یکی از دلایل کاهش جمعیت گاو بومی اجرای نادرست طرح خروج دام از جنگل بود که لازم است مجددا این طرح مورد ارزیابی قرار بگیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: