• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-14989-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان:

اعضاء شورای شهر منافع خود را به منافع مردم گره بزنند

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان گفت: منافع خود را به منافع مردم گره بزنند و بدانند که مردم و فرهیختگان جامعه عملکرد آنان را رصد کرده و چهار سال دیگر دوباره در معرض انتخاب شهروندان قرار خواهند گرفت.

دکتر غلامرضا محفوظی در گفتگو با ایسنا منطقه گیلان با اشاره به اینکه شهر رشت در برهه حساسی قرار دارد و اعضاء شورا با  انتخاب شهردار مناسب می توانند شهر رشت را به تعالی برسانند گفت: به نظرم در شرایط کنونی و مشکلات مالی و اقتصادی پیش روی شهرداریها و بویژه شهرداری رشت؛ فردی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید مسلط به علم و تخصص اقتصاد شهر باشد.

وی ادامه داد: دیگر تکیه بر منابع درآمدی سنتی جوابگوی هزینه های شهرداری نیست و علاوه بر این تکیه بر منابع سنتی منجر به توسعه پایدار شهر نمی شود و با توجه به رکود صنعت ساخت و ساز در سالهای اخیر و تداوم آن در آینده قابل پیش بینی؛ دیگر فروش تراکم، اخذ عوارض و جرایم و سایر منابع سنتی پاسخگوی هزینه های اداره شهر رشت نیست و تاکید بر این منابع منجر به آسیب جدی به محیط زیست خواهد شد .

دکتر محفوظی افزود: بنابراین فردی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید در درجه اول در تامین منابع جدید و البته پایدار تجربه و تخصص کافی داشته باشد .

وی اضافه کرد:در هر صورت به لحاظ نظری و تجربی اعضای شورا مانند هر فرد منطقی دیگری به دنبال حداکثر کردن منافع خود هستند و این یک قاعد کلی و مساله مهم در این خصوص این است که اعضای شورا راهبردی (بلند مدت) فکر و عمل کنند و منافع خود را به منافع مردم گره بزنند و بدانند که مردم و فرهیختگان جامعه عملکردشان را رصد کرده و چهار سال دیگر دوباره در معرض انتخاب شهروندان قرار خواهند گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان گفت:به نظر می رسد هرچقدر اعضای شورا کمتر وارد فعالیت های اجرایی شوند و بیشتر به وظیفه نظارتی خود به صورت دقیق و سخت گیرانه عمل کنند در پایان دوره، عملکرد قابل قبولی از خود به یادگار خواهند گذاشت .

این تحلیل گر بازار سرمایه تاکید کرد: شهرداری رشت از مشکلات عدیده و البته پیچیده ای رنج می برد و بنابر گزارش ها و اطلاعات موجود بدهی های بسیاری از دوره گذشته به دوره جدید به ارث رسیده و بویژه زیرساخت های اطلاعاتی و گزارشگری مناسبی در سازمان شهرداری رشت وجود ندارد. به طور مثال در شهرداری رشت هنوز سیستم نوین گزارشگری استقرار پیدا نکرده و به لحاظ گزارشگری مالی اوضاع شفاف نیست و علاوه براین مشکلات زیست محیطی و زیرساخت های شهری وضعیت را پیچیده تر می کند .

وی در خصوص انتخاب شهردار رشت اضافه کرد:بنابراین فردی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید در درجه اول توان ساماندهی بدهی های موجود شهرداری را داشته باشد و همچنین بتواند با استقرار یک سیستم قابل قبول حسابداری و حسابرسی از هدر رفتن منابع پیشگیری و لااقل از امکانات موجود به نحو مطلوب استفاده کند و علاوه بر این فردی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید نسبت به ایجاد و تامین منابع درآمدی پایدار خلاقانه عمل کرده و شهر را از این بن بست مالی نجات دهد .

شهردار آینده رشت باید از ماجراجویی جدا پرهیز کند و در تعامل با سایر نهادهای عمومی و دولتی کوشا باشد و فرد انتخابی باید هنر تعامل سازنده با اعضای شورا را دارا بوده و برآیند فعالیت های وی به رضایت شهروندان و آبادی شهر ختم شود .

دکتر محفوظی در خصوص اهمیت بومی بودن شهردار رشت گفت:در گیلان و شهر رشت نیروی توانمند و متخصص کم نیست بومی بودن مهم است و ما افراد متخصص و توانمند کم نداریم؛ البته تاکید صرف بر بومی بودن هم مطلوب نیست و باید از همه متخصصین کشور در صورت نیاز استفاده کرد و برای نیروهای متخصص استان فرش قرمز پهن کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه در گیلان با انتقاد از عملکرد اعضاء شورای چهارم شهر رشت گفت:انتظار بر این بود که اعضاء شورای چهارم شهر رشت بیشتر خویشتن داری می کردند و از حاشیه ها و چالش های غیر ضرور دوری می کردند و متاسفانه این اعضاء در تصمیمات با یکدیگر هماهنگ نبوده و عملا این کار آرامش شهروندان نجیب رشتی را تا حدودی خدشه دار کرد .

وی خاطرنشان کرد:افراد باتجربه در بین اعضای شورای شهر کم نیستند؛ انتظار بر این است که در این چهار سال به گونه ای عمل کنند که دیگر در دوره آینده نیاز به تبلیغ و صرف انرژی نداشته باشند و سابقه آنان بهترین تبلیغ برایشان باشد .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: