• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-6990-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

تولید چای برای چایکاران اقتصادی‌تر شد

رییس سازمان چای کشور گفت:با حمایت چایکاران شاهد افزایش تولید برگ سبزچای و بهبود وضعیت چایکاران هستیم.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، محمدولی روزبهان به مناسبت روز خبرنگار از خبرگزاری ایسنا در گیلان بازدید کرد و گفت:خبرگزاری ایسنا از جمله ظرفیت های مهم جهاد دانشگاهی است و به حق خبرنگاران در این مجموعه جهادی کار می‌کنند.

روزبهان با بیان اینکه خبرگزاری ایسنا، رسانه‌ای متعهد و منصف است، ادامه داد: با انعکاس اخبار عملکرد دولت در حوزه صنعت چای از سوی رسانه های استان،مردم به خصوص چایکاران از اقدامات انجام شده به درستی آگاهی یافتند.

ریس سازمان چای کشور خاطرنشان‌ کرد: همواره خود را یکی از اعضای جهاد دانشگاهی گیلان می‌دانم و کار جهادی را در این مجموعه آموخته ام.

وی افزود: رسانه‌ها،نمایندگان شهرستانها در مجلس شورای اسلامی و هرکسی که تریبون در اختیار دارد، باید منصف باشد تا بیهوده آرامش جامعه را برهم زده نشود.

دکتر روزبهان با بیان اینکه در سالهای اخیر شاهد احیای باغات چای رها شده و بهبود وضعیت اقتصادی چایکاران بوده ایم، تصریح کرد: افزایش تولید،کاهش واردات چای و بهبود وضعیت زندگی چایکاران از نتایج توجه  دولت به صنعت چای کشور است.   

وی همچنین از برداشت چین سوم برگ سبز چای در باغهای شمال کشور از اوایل هفته جاری خبر داد و گفت: از آغاز برداشت چای تاکنون بیش از 82هزار و 509تن برگ سبز چای از مزارع چای گیلان و مازندران برداشت شده است که 45درصد آن چای درجه یک و 55درصد نیز چای درجه دو محسوب می شوند.

رییس سازمان چای ارزش ریالی این میزان از برگ سبز چای را یک هزار و 640میلیارد ریال ذکر کرد.

به گفته وی از این میزان برگ سبز 18هزارتن چای خشک با کیفیت توسط کارخانه های چایسازی تولید و به بازار عرضه شده است.

روزبهان گفت: تاکنون 66درصد ازکل مطالبات چایکاران شمال کشوراست و امیدواریم 55 میلیارد تومان دیگراز باقیمانده مطالبات چایکاران هم به زودی به حسابشان واریز شود.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه اگر حمایت های دولت نبود، فروش باغات چای از سوی کشاورزان حتمی بود،گفت: بودجه ما در سال گذشته 142میلیارد تومان بود،این درحالیست که بودجه مصوب 120میلیارد تومان بود و 26میلیارد تومان سال گذشته بیشتر از بودجه مصوب را با پیگیریهای فراوان دریافت کردیم.

وی افزود: نبود پول نقد و عدم پرداخت مطالبات چایکاران زندگی این افراد را به سختی می‌اندازد و همه تلاش ما این است که پول نقد هرچه سریعتر به دست چایکاران برسد و حتی لحظه ای در اخذ مطالبات چایکاران غفلت نداریم.

رییس سازمان چای کشور گفت:اگر همت دولت و پیگیریهای لازم انجام نمی‌شد، تولید چای از 30هزار تن فعلی به زیر ده هزار تن می رسید و باغات چای رها می‌شدند.

وی به افزایش استقبال مردم از چای ایرانی اشاره کرد و گفت: سال گذشته 27هزار تن چای داخلی در کشور مصرف شد و این نشان می‌دهد که مردم از سلامت و کیفیت چای داخلی آگاه شده‌اند و رسانه ها می توانند همچنان با حمایتهای خود از چای داخلی این میزان مصرف را بیش از بیش افزایش دهند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: