• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-6890-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : رشت

رونمایی از طاهر و قدس،ارقام جدید برنج مقاوم به کم آبی

در هفته جاری از ارقام طاهر و قدس،ارقام جدید برنج مقاوم به کم آبی و خشکسالی رونمایی می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان و به نقل از سازمان انرژی اتمی کشور،دو رقم جدید برنج مقاوم به کم آبی و خشکسالی موسوم به طاهر و قدس که دارای منشاء طارم و هاشمی هستند، در روزهای آینده در شهرهای آستانه،لنگرود و طالش رونمایی می‌شوند.

 ین پروژه ها با تلاش 9 ساله مرکز کشاورزی هسته ای کرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و همکاری مرکز تحقیقات برنج کشور از سال 87 آغاز شده و همه مراحل آزمایشی و ارزیابی های لازم مولکولی، بیو شیمیایی و ... را با موفقیت طی کرده است.

ارقام مذکور از لحاظ کمی و کیفی نسبت به منشاء خود از مزیت های خوبی برخوردارند.از جمله طاهر با منشاء طارم دو هفته زودتر می‌رسد و قد آن حدود 30 سانتی متر از طارم محلی کوتاه‌تر است.

قدس نیز با منشاء هاشمی صفات منحصر بفرد خود را دارد و مقاوم به خشکسالی و تنش‌های زیستی است.

این ارقام بیش از 40 درصد افزایش محصول نسبت به ارقام معمولی دارند، خوش پخت هستند و خوب قد می‌کشند.

برای انجام این کار 6 شالیکار نخبه وزارت جهادکشاورزی انتخاب شدند و در شرق و غرب استان گیلان این ارقام در 6 مزرعه کشت شده اند که از سه مزرعه شامل دو مزرعه رقم طاهر در آستانه و لنگرود و یک مزرعه رقم قدس در طالش رونمایی می شود.شالیکاران از کشت این ارقام رضایت کامل دارند و تقاضای توسعه آنها را در دیگر مناطق و مزارع دارند.

لازم به ذکر است گزارش معرفی و تولید انبوه این ارقام جهت ثبت رقم به موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور زمستان امسال ارائه خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: