• سه شنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-28289-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله خبر داد:

شهر آسیابهای گیلان به دوره طلایی باز می گردد

مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله از بازسازی اولین آسیاب الگویی گیلان در ماسوله خبر داد و گفت:شهر تاریخی ماسوله به عنوان شهر آسیابهای گیلان به دوره طلایی باز می گردد.

مصطفی پورعلی در گفت و گو با ایسنا منطقه گیلان گفت:براساس مطالعاتی که صورت گرفته است ماسوله در گذشته دارای 3 تا 4آسیاب بوده است و ما نیز در بحث اصالت بخشی به این شهر تاریخی تلاش داریم اولین آسیاب الگویی را در گیلان در شهر تاریخی ماسوله بازسازی کنیم.

وی ادامه داد:براساس مطالعات انجام شده  وجود،سنگ های آسیاب در جای جای ماسوله حکایت از وجود آسیاب‌های آبی و بادی در این منطقه تاریخی دارد و آخرین آسیاب تا دهه 1340 در این شهر دایر بوده است.

پورعلی با اشاره به اینکه ساخت این آسیاب از محل اعتبارات ملی ماسوله است،گفت:شش میلیارد ریال اعتبارات ملی برای مرمت،عمران و همچنین مطالعه و پژوهش در این شهر در نظر گرفته شده است .

وی اضافه کرد:همچنین از محل اعتبارات یادشده ارسی های مسجد رواق امامزاده عون(ع) بازسازی می شود.

مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله اضافه کرد:بر اساس بررسی های بعمل آمده و هماهنگی های صورت گرفته با هیات امنای امامزاده عون مقرر است ارسی های تاریخی مسجد رواق محله مسجد بر شهر تاریخی ماسوله مورد بازسازی قرار گیرند و مرمت و بازسازی این ارسی تاریخی بر اساس الگوی بومی ماسوله و بدست استادکاران محلی در حال انجام است.

وی تاکید کرد:در نظر است تالار تاریخی این مسجد نیز در آینده نزدیک در دستور کار بازسازی قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: