• دوشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-2190-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

30درصد برنج شالیزارها آماده برداشت است

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:تاکنون در 5درصد از شالیزارهای استان برنج برداشت شده و 30 درصد آماده برداشت است.

علیرضا شعبان نژاد در گفتگو با ایسنا منطقه گیلان گفت: گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و در حال حاضر محصول برنج در صددرصد از شالیزارهای استان رسیده است.

وی با بیان اینکه تاکنون برداشت برنج در 5درصد از شالیزارهای گیلان برداشت شده است،اضافه کرد:در حال حاضر در 30 درصد از شالیزارهای گیلان برنج آماده برداشت است.

شعبان نژاد ادامه داد: طبق گزارشات دریافتی از شهرستانها به نظر می رسد، امسال شاهد افزایش تولید برنج سفید در استان گیلان باشیم،اما میزان دقیق تولید این محصول پس از برداشت نهایی برنج اعلام می شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان تصریح کرد: اغلب رقم کشت شده در گیلان از نوع هاشمی است و در استان گیلان یکی از با کیفیت ترین برنج های دنیا تولید می شود،که از نظر طعم و کیفیت رقیب ندارد.

وی با بیان اینکه افزایش تولید برنج سالم ارگانیک یکی از اولویتهای کاری سازمان جهادکشاورزی گیلان است، ادامه داد: میزان مصرف سموم در اراضی شالیزاری کاهش یافته و تاکید ما بیشتر روی تولید محصول ارگانیک است.

وی خاطر نشان کرد:البته سم به مثابه دارو در علم پزشکی است و وقتی گیاه مبتلا به بیماری می شود، برای درمانش گیاهپزشک داروی مرتبط را تجویز می کند که مشهور به سم در اذهان عمومی است.

علیرضا شعبان نژاد تصریح کرد: اگرچه هدف اصلی کاهش مصرف سموم و تولید محصولات سالم است لیکن در صورت لزوم کشاورزان ضمن مشاوره با کارشناسان مراکز جهادکشاورزی مستقر در دهستان ها و مراجعه به کلینیک های گیاهپزشکی ناچار به استفاده از سموم برای جلوگیری از پیشرفت آفات و بیماری ها هستند.

وی بر اقدام سریع شالیکاران جهت برداشت برنج و بهره گیری از شرایط جوی مساعد روزهای اخیر تاکید کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: