• شنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-1490-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

رنج تولید برنج در لنگرود کاهش یافت

مدیر جهادکشاورزی لنگرود گفت:در 90درصد از شالیزارهای این شهرستان،برنج مکانیزه برداشت می شود و افزایش تولید برنج به صورت مکانیزه موجب کاهش رنج تولید این محصول می‌شود.

مهندس محمدرضا رحیمیان در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان گفت:درسال تولید و اشتغال و در راستای حمایت از روستاییان و رونق کسب و کار و ایجاد و توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری شهرستان لنگرود تعداد ۱86 پرونده جهت برخورداری از تسهیلات کم بهره به مبلغ بیش از نه میلیارد تومان در زمینه دام و طیور،توسعه مرغداری،تولیدات لبنی،زنبورداری،کلینیک گیاه پزشکی،تولید گل و گیاه و بانک نشاء جهت طرح در کمیسیون توسعه اشتغال روستایی و پرداخت توسط بانکهای کشاورزی،توسعه تعاون و صندوق کار آفرینی امید به معاونت برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان لنگرود معرفی شدند.

مدیر جهادکشاورزی لنگرود با اعلام عدم کمبود آب در سال زراعی از برداشت نخستین خوشه‌های برنج لنگرود در شالیزار محمدهادی گلستانی شالیکار ۵۶ ساله روستای فتیده این شهرستان خبر داد و گفت:این کشاورز در اول اردیبهشت ماه نشاء رقم هاشمی را در دو هکتار از شالیکار خود آغاز نموده و هم اکنون به صورت سنتی برداشت برنج را انجام داده است و نخستین برداشت مکانیزه برنج نیز به زودی انجام می‌شود.

رحیمیان ادامه‌ داد:در سال 95 برداشت راتون در هزار هکتار از مزارع صورت گرفته بود که امیدواریم در سال جاری به دو برابر افزایش یابد.

وی تصریح ‌کرد:امسال در 40درصد از شالیزارهای لنگرود نشاء برنج به صورت مکانیزه انجام شد و پیش بینی می‌شود،برداشت این محصول به صورت مکانیزه در 90درصد از شالیزارهای این شهرستان انجام شود.تولید مکانیزه برنج موجب کاهش هزینه‌های تولید و افزایش رغبت جوانان روستایی بهتولید برنج می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی لنگرود خبر داد:پیش بینی می‌شود، امسال بالغ بر 27هزار تن برنج به ارزش ریالی بیش از 32 میلیارد تومان تولید شود.

وی افزود: در حال‌حاضر 10درصد از شالیزارهای لنگرود محصول آماده برداشت است.

وی از خرید 232دستگاه کمباین،تیلر و سایر ماشین آلات کشاورزی با اعتباری بالغ بر 3میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: کاهش رنج تولید برنج موجب می‌شود که میانگین سن شالیکاران در شهرستان کاهش یابد.  لنگرود ۹ هزار و ۱۰۰ هکتار شالیزار دارد و دارای 101 کارخانه شالیکوبی بوده که 121 خانوار بهره بردار از آن ارتزاق می کنند. درشالیزارهای شهرستان لنگرود بیشتر رقم بومی هاشمی کشت می‌شود.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: