• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-1190-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان خبر داد:

آغاز عملیات احداث ترمینال اختصاصی غلات در منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان از آغاز عملیات احداث ترمینال اختصاصی غلات در منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه گیلان، «مهندس حسین چراغی» در جریان سفر خود به بندر مرزی آستارا و بازدید از محوطه اسکله و منطقه ویژه اقتصادی بندر این شهرستان، در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها اظهار کرد: بندر آستارا به عنوان غربی ترین بندر استان گیلان، تکلیف و رسالت صادرات و واردات کالاهای کشور در منطقه غرب را بر عهده دارد.

وی افزود: برای این بندر در فاز نهایی 2 میلیون و 500 هزار تن ظرفیت پیش بینی شده است که در حال حاضر با 205 متر اسکله موجود، تحقق ظرفیت تخلیه و بارگیری یک میلیون تن کالا را شاهد هستیم.

چراغی با اشاره به آغاز عملیات اجرای چندین پروژه جدید در این بندر برای سال 1396 تا اواسط سال 1397، ادامه داد: از این پروژه های در دست اقدام، می توان به افزایش 75 متر اسکله جدید به طول اسکله های موجود بندر اشاره کرد که اختصاصی غلات می باشد.

وی اضافه کرد: در همین راستا، یک ترمینال غلات به مجموعه بندری اضافه می شود که با ظرفیت 30 هزار تن برای تخلیه، بارگیری و نگه داری غلات طراحی شده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان از سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای احداث این ترمینال سخن گفت و با تأکید بر اینکه این پروژه می تواند بندر آستارا را به عنوان مرکز تخلیه و بارگیری غلات غرب کشور معرفی کند، خاطر نشان کرد: ظرفیت ترمینال فوق تا 100 هزار تن در فاز نهایی قابل افزایش می باشد.

وی با بیان اینکه به این ترمینال دو دستگاه جرثقیل مخصوص تخلیه غلات را به وسیله بخش خصوصی وارد می کنیم، توضیح داد: ترمینال غلات منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا هم در بخش واردات و هم در بخش ترانشیب می تواند به کشورهای جنوب حاشیه خلیج فارس و کشورهای آفریقایی نقش ویژه ای را ایفا کند.

ورود یک دستگاه لایروب اختصاصی به بندر آستارا

مهندس چراغی در بخش دیگر سخنان خود از اجرای چندین پروژه دیگر در این بندر برای سال 1396 و تا اواسط سال 1397 خبر داد و تصریح کرد: اضافه شدن یک دستگاه لایروب اختصاصی و یک دستگاه یدک کش به مجموعه ناوگان دریایی بندر آستارا با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمان مقرر محقق می شود.

وی اضافه کرد: از هفته آینده لایروب در آستارا مستقر می شود تا مشکل لایروبی بندر به شکل کلی حل گردد و امیداوریم که دیگر شاهد بروز هیچگونه مشکلی در این بخش نباشیم.

وی گفت: می توانیم این وعده را بدهیم که پس از استقرار لایروب، همه کشتی هایی که در دریای خزر هستند با هر آبخوری و هر ظرفیتی می توانند وارد بندر آستارا شوند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان افزوده شدن دو دستگاه جرثقیل به این بندر را از دیگر اقدامات مدنظر برشمرد و افزود: تا یک ماه آینده این دو جرثقیل از بندر انزلی به این بندر منتقل می شود تا به جرثقیل های موجود اضافه گردند.

وی یادآور شد: این اقدامات با هدف افزایش توان تجهیزاتی و تخلیه و بارگیری بندر آستارا نیز در حال انجام است.

وی در بخش پایانی سخنان خود به بازدید امروز خود از بندر آستارا اشاره کرد و گفت: پس از پایان این بازدید، جلسه ای با مسئولان ارشد شهرستان برگزار و روند توسعه ای این بندر آستارا نیز توضیح داده شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: