• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-64189-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار گیلان:

صنعتی شدن نوغانداری در گیلان با جدیت پیگیری می شود

استاندار گیلان با بیان اینکه مردم به اقتصادی بودن صنایع و محصولات آن توجه ویژه دارند افزود: باید صنعتی شدن نوغانداری را با جدیت پیگیری کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، دکتر محمدعلی نجفی در بازدید از مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران که با حضور در روستای راسته کنار شهرستان شفت صورت گرفت، خاطرنشان کرد: در 15 سال گذشته متاسفانه بخش ابریشم در کشور با مشکلات بسیاری مواجه شد که توزیع تخم نوغان از 203 هزار جعبه  به حدود 30 هزار جعبه کاهش یافت.

استاندار گیلان اعلام نیاز بیش از 40 هزار جعبه تخم نوغان از سوی 20 استان کشور برای سال آینده را نوید خوبی برای احیای ابریشم عنوان کرد و گفت: افزایش تقاضا برای دریافت تخم نوغان، اثرات حمایت های دولت و تحرکات مثبت انجام شده در بخش نوغانداری را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه نیمی از پیله تر ابریشم در گیلان تولید می شود اظهار کرد: در استان گیلان با استفاده از تمامی ظرفیت‌ ها برای گسترش نوغانداری حمایت خواهیم کرد تا حرف‌ها به عمل تبدیل شود.

نجفی بر لزوم حفظ جایگاه گیلان در بین تولید کنندگان ابریشم در سطح کشور تاکید و تصریح کرد: جایگاه اول گیلان با حمایت از بخش خصوصی و طرح‌های ارائه شده از سوی مراکز تحقیقاتی باید با قوت حفظ شود تا جایگاه هشتم ایران در ابریشم جهان نیز ارتقا یابد.

وی با اشاره به بازدیدی که از مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران انجام داد، متذکر شد: بازدید و بررسی مشکلات مراکز تحقیقاتی مستقر در استان باید جزو برنامه‌های مدیران باشد چون بیشتر این مراکز در بعد ملی و فراملی در حال خدمت رسانی هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان اضافه کرد: وزارتخانه‌ها نیز باید به صورت ملی از این مراکز حمایت کنند و در استان گیلان نیز اقدامات حمایتی انجام گرفته و استمرار خواهد داشت.

نجفی صنایع ابریشم را جزو صنایع منحصر به فرد دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه نوغانداری همزمان با دیگر کارهای کشاورزی انجام می شود نقش موثری در افزایش درآمد کشاورزان دارد.

وی با بیان اینکه مردم به اقتصادی بودن صنایع و محصولات آن توجه ویژه دارند افزود: باید صنعتی شدن نوغانداری را با جدیت پیگیری کنیم.

نجفی به شرایط مثبت ایجاد شده پس از برجام برای تسهیل همکاری های بین المللی در بخش های تحقیقاتی اشاره و خاطرنشان کرد: در این شرایط باید از فرصت مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در توسعه بخش‌های مختلف بهره‌ مند شد.

به گزارش ایسنا، مرکز تحقیقات ابریشم ایران با قدمت بیش از چهار دهه با اهداف برآورد نیاز و توسعه علمی و فنی نوغانداری و ارزیابی پارامترهای اقتصادی در پرورش کرم ابریشم به منظور افزایش راندمان، بررسی ایجاد تحول در راستای شکوفایی صنایع ابریشم، استفاده از علوم و فنون جدید از بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک به منظور گسترش مصارف نوین از فرآورده‌های سودمند نوغانداری و آموزش تکنولوژی مناسب و نوین پرورش ابریشم فعالیت می کند.

حفظ و تکثیر تخم نوغان لاین و اجداد، بانک ژن کرم ابریشم، کلکسیون توت، اجرای طرح‌های تحقیقاتی، انجام آزمایش‌های تخصصی و انتشار نشریات تخصصی به منظور توسعه‌ نوغانداری و برقراری ارتباط با دانشگاه‌ها، صنایع و مراکز تحقیقات نوغانداری دنیا از وظایف این مرکز بشمار می‌رود.

در مرکز تحقیقات کرم ابریشم کشور بیش از 110 لاین کرم ابریشم بانک ژن نگهداری و نیز لاین اجداد پی2 و پی3 مورد نیاز کشور تکثیر می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: