• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-61189-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گیلان:

فلسفه تشکیل شورای نگهبان صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام است

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گیلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر دو اصل جمهوریت و اسلامیت دانست و تصریح کرد: فلسفه تشکیل شورای نگهبان حفاظت و صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام است.

احمد قنبریان در گفت وگو با ایسنا منطقه گیلان، با بیان اینکه روابط بین مردم در همه نظام های سیاسی دنیا براساس قوانین تعریف می شود، اظهار کرد: قانون اساسی عالی ترین مرجع قوانین است و لذا خدشه وارد شدن به قانون اساسی ممکن است نظام های سیاسی را تهدید کند.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان استان گیلان قوانین پایین دستی را گاهی ناقض قانون اساسی دانست و افزود: همه نظا م های سیاسی یک نهاد نظارتی را تعریف می کنند که وظیفه این نهاد حفاظت و صیانت از قانون اساسی است تا قوانین مصوب مجلس مغایر اصول قانون اساسی نباشند.

وی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر دو اصل جمهوریت و اسلامیت دانست و تصریح کرد: برای حفاظت و صیانت از قانون اساسی و احکام شرع مقدس نهادی به نام «شورای نگهبان» پیش بینی شده تا این وظیفه را بر عهده داشته باشد. در واقع فلسفه تشکیل شورای نگهبان حفاظت و صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام است.

قنبریان با اشاره به ترکیب شورای نگهبان، گفت:این شورا مرکب از 6 فقیه جامع الشرایط با ویژگی فقاهت، عدالت و آگاهی نسبت به مقتضیات زمان و 6 حقوقدان مسلط بر حقوق عمومی و خصوصی در گرایش های مختلف است لذا ترکیب مذکور کاملا تخصصی است و ظرفیت و توانمندی لازم جهت تشخیص و شناسایی مصوبه های مغایر با قانون اساسی را دارد.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گیلان با بیان اینکه تطبیق مصوبه ها با قانون اساسی گاها مورد غفلت نمایندگان مجلس قرار می گیرد، اضافه کرد: در بین نمایندگان مجلس ممکن است افرادی دارای تخصص لازم باشند، اما براساس تشخیص مجلس خبرگان باید یک نهاد بالاتر، مستقل و بدون وابستگی به قوای سه گانه به بررسی قوانین بپردازد.

وی تطبیق قوانین، مقررات و آیین نامه های مصوب مجلس با قانون اساسی و احکام شرعی را یکی از وظایف مهم شورای نگهبان دانست و متذکر شد: قانون اساسی 13 ماموریت برای شورای نگهبان تعریف کرده است که یکی از آنها اظهارنظر درباره تصویب قراردادهای مربوط به حوزه دولت می باشد که با سایر دولت ها بسته می شود.

قنبریان نظارت بر انتخابات را ماموریت سوم شورای نگهبان دانست و بیان کرد: براساس اصل صریح قانون اساسی، نظارت بر انتخابات های خبرگان رهبری، همه پرسی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی با شورای نگهبان است که یک نظارت عام و استصوابی می باشد.

وی تفسیر قانون اساسی را یکی دیگر از وظایف و ماموریت های شورای نگهبان دانست و عنوان کرد: ماهیت قانون اساسی این است که نباید مداوم و پی در پی دستخوش تغییر شود. در واقع قانون اساسی کمترین تغییرات را در طول زمان در یک کشور به خودش اختصاص می دهد و لذا اقتضائات زمانی و مکانی بر اجرا و تفسیر قانون تاثیرگذار است.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گیلان ادامه داد: اگر مرجعی مشخص نشده باشد که اقتضائات زمانی و مکانی را بنا به شرایط در به کار گیری و استفاده از قانون اساسی تفسیر کند، قطعا خلاءهای بسیاری ایجاد می شود. شورای نگهبان می تواند به عنوان مرجع تزاحمات و تعارضات بین قوا در اجرای اصول را رفع کند.

قنبریان نهادهای نظارتی در سایر کشورها را دارای سه منشاء قضایی، قوه مقننه و ترکیبی دانست و گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران این نهاد نظارتی وابسته به هیچکدام از قوا نیست که یک مزیت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه فقهای شورای نگهبان توسط مقام معظم رهبری و حقوقدانان آن از سوی رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می شوند، تاکید کرد: فرایند انتخاب اعضای شورای نگهبان ممتاز است، اما متاسفانه مردم با وظایف شورای نگهبان آشنا نیستند و تنها به زمان انتخابات بسنده می کنند. در واقع مردم شورای نگهبان را به عنوان یکی از ارکان اجرای انتخابات مورد توجه قرار می دهند.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گیلان با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری اخیر در فضایی کاملا آرام، امن و با مشارکت مطلوب برگزار شد، خاطرنشان کرد:رئیس جمهور منتخب با رای قابل قبولی انتخاب شد که یک پشتوانه مردمی خوبی برای انجام وظایف خواهد داشت، اما یکسری تخلفات ولو کوچک به انتخابات خدشه وارد کرد.

قنبریان با بیان اینکه شورای نگهبان به شکایات نامزدها بعد از انتخابات در 11 محور رسیدگی کرد، گفت: بخشی از شکایات مربوط به تخلفات قبل از روز اخذ رای(تبلیغات غیر قانونی، استفاده از امکانات دولتی به نفع نامزدها، دخالت مجریان در فرایند انتخابات و...) و بخشی دیگر مربوط به روز رای گیری(توزیع نامناسب تعرفه ها، مهندسی تعرفه ها و...) بود لذا شورای نگهبان شکایات را مورد بررسی کامل قرار داد و نتیجه بررسی را در بیانیه نهایی اعلام کرد.

این مقام مسئول وجود تخلف و انجام تخلف در فرایند انتخابات را یک امر غیر قابل کتمان دانست و یادآور شد: بررسی های شورای نگهبان نشان داد که هیچ تعمدی در نرسیدن تعرفه ها به شعب اخذ رای وجود نداشته و هیچگونه خدشه ای بر اصل انتخابات وارد نیست.

وی مجمع مشورتی فقهی، مرکز تحقیقات و دفاتر نظارتی در استان ها را بازوان اجرایی و مشورتی شورای نگهبان دانست و تصریح کرد:تعدادی از فقهای حوزه علمیه قم در مجمع مشورتی فقهی و تعدادی از نخبگان دانشگاهی و حوزوی در مرکز تحقیقات به شورای نگهبان کمک می کنند. بر این اساس، نظری که شورای نگهبان ارائه می کند کاملا متقن و مبتنی بر دانش و تحقیقات خواهد بود.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گیلان با بیان اینکه ناظران در طول سال با دفاتر و شبکه نظارتی در ارتباط هستند، تاکید کرد: ناظران به واسطه اینکه در نقاط مختلف شهر و روستا حضور دارند، علاوه بر ارائه خدمات آموزشی و برگزاری دوره های بصیرتی،اطلاعات خودشان را نسبت به رفتارها و مواضع نامزدها،نمایندگان و جریانات منطقه در اختیار دفاتر قرار می دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: