• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-59389-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

مدیر کل پزشک قانونی استان گیلان:

62 درصد کشته شدگان تصادفات ناشی از حوادث ترافیکی است

مدیرکل پزشک قانونی استان گیلان گفت: حوادث ترافیکی 62 درصد کشته شدگان تصادفات را تشکیل می دهند وشایع ترین دلیل مرگ ناشی از حوادث ترافیکی ضربه مغزی است.

مهدی قربانی در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه پزشک قانونی ریشه در تاریخ دارد،گفت:تلاش داریم از فعالیتهای تک بعدی بپرهیزیم و به عنوان یک نهاد دولتی گامهای خوبی را در عرصه آموزشی و پژوهشی برداشته ایم.

وی ادامه داد:در حال حاضر تنها دوسالن تشریح در رشت و انزلی فعال است و به دلیل کمبود اعتبارات ساخت سالن تشریح در شهرستان های صومعه سرا،رودبار و تالش پس از گذشت یک دهه با پیشرفت 85 درصدی رو برو بوده است.

قربانی اضافه کرد:فعالیت‌های پزشک قانونی استاندارد بوده و نیاز است که پزشک قانونی از امکانات استانداردی نیز برخوردار شود.

وی خاطرنشان کرد:در حال حاضر در دو شهرستان سیاهکل و رضوانشهر ادارات پزشک قانونی نداریم و نیاز است که سالن های تشریح بیشتری در استان ساخته شود.

قربانی تاکید کرد:در سال گذشته 100 هزار مورد انواع معاینات پزشکی صورت گرفته که به تفکیک 78 هزار و 582 مورد معاینه بالینی با کاهش 2 درصدی نسبت به سال 94 و هزارو 674 مورد معاینه اجساد که نسبت به سال قبل کاهش 7/6 درصدی داشته است و در بخش آزمایشگاه 18 هزارو 39 مورد بوده است که نسبت به سال 94، 6درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد:بیشترین مراجعین ما مربوط به ضرب و جرح عمدی بوده است که 17 هزارو 778 مورد پرونده به ما ارجاع داده شده است و خوشخبختانه نسبت به سال 94 شاهد کاهش 5 درصدی بوده ایم.

مدیرکل پزشک قانونی گیلان متذکر شد:در خصوص همسر آزاری 2 هزارو 296 مورد پرونده در سال 95 به پزشک قانونی ارجاع داده شد و بانوان بیشترین مراجعه کننده در این خصوص  بودند.

وی خاطرنشان کرد:در سال گذشته 46 مورد پرونده کودک آزاری نیز به پزشک قانونی گیلان ارجاع داده شده است.

قربانی با اشاره به صدور حکم سقط جنین درمانی در پزشک قانونی افزود:در سال گذشته 356 مورد معاینه تخصصی جهت صدور سقط جنین درمانی انجام شده است که نسبت به سال قبل 24 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل پزشک قانونی گیلان تاکید کرد:1 هزار و 674مورد متوفیات به پزشک قانونی ارجاع داده شده است که نسبت به سال قبل حدود 6 درصد کاهش داشته و 628مرد ناشی از حوادث ترافیکی بوده است و 202 نفر عابر پیاده و 178 مورد موتور سوار بوده اند.

وی افزود:حوادث ترافیکی 62 درصد کشته شدگان تصادفات را تشکیل می دهند و شایع ترین دلیل مرگ ناشی از حوادث ترافیکی ضربه مغزی است و متاسفانه در زمینه حوادث مرگ ترافیکی بالاتر از نرم کشوری هستیم.

قربانی در زمینه آمار خودکشی در گیلان گفت:متاسفانه حلقه آویز نمودن و استفاده از سموم  و قرص برنج بیشترین شیوه های خودکشی رایج در این استان است و در سال گذشته 76 نفر با قرص برنج خودکشی کرده اند و نسبت به سال 94 شاهد کاهش 9 درصدی بوده ایم.

وی همچنین با اشاره به آمار غرق شدگان گفت:به طور متوسط در 5 سال اخیر هر ساله 100 نفر در گیلان غرق شده داشته ایم ولی خوشبختانه در سال 95 این آمار به 81 نفر کاهش یافت و همه این افرادی که در دریا غرق شده در خارج از طرح و در ساعات غیر طرح غرق شده اند.

قربانی متذکر شد:در سه ماهه اول سالجاری 11 نفر غرق شدند که نسبت به سال قبل شاهد کاهش 35 درصدی بوده ایم و از این تعداد 5 نفر در دریا،3 نفر در رودخانه،1 نفر در کانال و1 نفر در چاه غرق شده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: