• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-6290-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : رشت

سد بیجار78 میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان گفت: اکنون 78 میلیون متر مکعب آب ذخیره دارد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،کاظم لطفی امروز در جلسه آب منطقه‌ای گیلان،سد شهر بیجار را یکی از منابع مطمئن برای تامین آب شرب شهرهای گیلان ذکر کرد و گفت:آب شرب 70 درصد از جمعیت شهری استان از سد مذکور تامین می‌شود و اکنون 78 میلیون متر مکعب آب ذخیره دارد.

وی افزود:ظرفیت حجم ذخیره مخزن سد مذکور حدود 105 میلیون متر مکعب است ضمن اینکه سال گذشته مقدار 54 میلیون متر مکعب آب پشت سد شهربیجار ذخیره داشتیم و حجم آب ذخیره در سال 94 مقدار 31 میلیون متر مکعب به ثبت رسیده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان، سد شهربیجار را سدی تازه ساخت عنوان کرد و ادامه داد:آبگیری سد مذکور با توجه به اینکه مدیریت آب به صورت منظم صورت گرفته است، از شرایط مناسبی برخوردار است.

مهندس لطفی به گزارش تحلیلی حجم آب ورودی به سد سفیدرود از سال 79 ـ 80 تا سال 95 ـ 96 اشاره کرد و گفت:در سال آبی 94 – 95 حدود 2 میلیارد و 181 میلیون متر مکعب حجم آب ورودی به سد سفیدرود بود و این حجم در سال آبی 95 ـ 96 به حدود یک‌میلیارد و 789 میلیون متر مکعب رسیده است البته حدود 75 روز تا پایان سال آبی جاری فرصت داریم و این عدد می‌تواند به حجم آب پشت سد در سال قبل نزدیک‌تر شود.

وی با اشاره به آمار حجم ورودی بلندمدت سد سفیدرود، خاطرنشان کرد: میانگین 50  سال گذشته حجم ورودی آب سد سفیدرود 3 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب است ضمن اینکه میانگین 40 ساله حجم ورودی آب سد سفیدرود 3 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب گزارش شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان، میانگین 30 ساله حجم آب ورودی به سد سفیدرود را 3 میلیارد متر مکعب ذکر کرد و گفت: میانگین 20 ساله حجم آب ورودی به سد سفیدرود 2 میلیارد متر مکعب به ثبت رسیده و میانگین 10 سال حجم آب ورودی به سد یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب است.

مهندس لطفی با بیان اینکه میانگین پنج ساله حجم ورودی به سد سفیدرود یک‌میلیارد و 400 میلیون متر مکعب است، تصریح کرد: میانگین سه ساله حجم آب ورودی به سد سفیدرود یک‌میلیارد و 186 میلیون متر مکعب است البته حجم ورودی سال 95 ـ 94 مقدار 2 میلیارد و 253 میلیون متر مکعب است و این امر نشان می‌دهد در کف منحنی هستیم ضمن اینکه امکان دارد حجم آب ورودی سالانه افزایش پیدا کند به این شرط که آب اختصاص داده شده خود را حفظ کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: