• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-5390-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد:

کوتاه شدن دست زمین‌خواران از اراضی شالیزاری

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان از کوتاه شدن دست زمین‌خواران از اراضی شالیزاری در سالهای اخیر خبر داد.

مهندس علیرضا شعبان‌نژاد در گفت‌‌و‌ گو با ایسنا منطقه گیلان،در خصوص زمین‌خواری و تغییرکاربری های غیرمجاز در استان گفت: فعالیت اقتصادی در جایی که سودآور باشد،تداوم خواهد داشت و برای جلوگیری از تغییر کاربری باید درآمد کشاورزان رو به افزایش باشد.

وی با بیان اینکه اغلب کشاورزان ما نسبت به حفظ زمین‌هایشان تعصب دارند،افزود:افراد سودجویی هم هستند که با نیت پلید زمین‌های کشاورزی را با ترفندهای مختلف از کشاورزان کم درآمد خریداری می‌کنند و با سود هنگفت به دیگران می فروشند و این نوع فعالیت زمین‌خواری محسوب می‌شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان خاطرنشان‌ کرد:به شدت با زمین خواران در گیلان برخورد می‌شود و مراجع قضایی همکاری بسیار خوبی با سازمان جهاد کشاورزی دارند.

شعبان نژاد با بیان اینکه در گیلان چالش خرده مالکی داریم و مساحت اراضی گیلان به طور میانگین 5دهم هکتار و 7دهم هکتار در زراعت و باغبانی است،ادامه داد:برای تسهیل در کار کشاورزی و کاهش سختی کار باید فعالیت در این بخش را از حالت دستی به سمت مکانیزاسیون پیش ببریم و برای تحقق این امر سال گذشته 50میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وی تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری را یکی دیگر از عوامل کاهش هزینه‌های تولید برنج و ارتقای درآمد کشاورزان عنوان کرد و گفت: اقدامات گسترده‌ای برای توسعه تجهیز و نوسازی‌ شالیزارها انجام شده است و همچنان ادامه دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان با بیان اینکه دادن یارانه به تولیدکننده می‌تواند چرخه تولید را درست بچرخاند،تصریح کرد: ثابت ماندن قیمت کودشیمیایی به مدت 5سال، انجام آبیاری‌های قطره‌ای رایگان،توزیع 600 تن بذر اصلاح شده،تجهیز و نوسازی رایگان و ... از جمله یارانه‌هایی است که برای به کشاورزی گیلان اختصاص یافته است.

شعبان‌نژاد گفت:برای جلوگیری از تغییرکاربری‌ها به زیرساخت‌های فرهنگی و آموزشی بیشتری نیاز داریم.

وی اضافه کرد:در سال 92،از طریق کمسیون تبصره یک ماده یک،قریب 57هکتار تغییرکاربری را در اراضی شاهد بودیم که در سال 95به 5/1 هکتار رسانده شده است،افزود: اجازه ساخت‌و‌سازهای مجاز به مردم به سمت اراضی کشاورزی درجه 3یا اراضی غیر قابل کشت هدایت شده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:هدف مهم ما این است دست‌های طمع کاران را از اراضی کشاورزی کوتاه کنیم و نتایج موفقی کسب شده است.

 

  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: