• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-4490-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبرداد:

خوشه زنی در 40درصد از شالیزارهای گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: 500هکتار از اراضی برنجی که سال گذشته به صورت نکاشت رها شده بود، امسال زیر کشت برنج رفته است.

حبیب جهانساز در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان گفت:بازار خوب برنج داخلی موجب شد که اراضی نکاشت سال گذشته امسال به کشت این محصول اختصاص یابد.

وی با اشاره به اینکه 500هکتار از اراضی برنج سال گذشته امسال به کشت برنج اختصاص یافته است، اضافه‌کرد: پیش‌بینی می‌شود، از این میزان اراضی اضافه شده در سالجاری نسبت به سال گذشته 2هزار و 500تن برنج کیفی استحصال شود.

جهانساز ادامه داد:تاکنون خوشه‌زنی ساقه‌های طلایی برنج در 40درصد اراضی برنجکاری مشاهده شده است. خوشه‌زنی در شالیزارهای  شهرستانهای شرق و غرب گیلان از بخش مرکزی بیشتر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان با بیان اینکه راتون محصولی است کم رنج که از باقیمانده خوشه های برنج به دست می آید و دارای مزیت های فراوانی است، خاطر نشان کرد:استقبال برنجکاران گیلان از پرورش در استان راتون رو به افزایش است.

وی افزود: سال‌گذشته پیش‌بینی می‌شد، در 50هزار هکتار از شالیزارهای گیلان راتون پرورش یابد این در حالیست که در بیش از 70هزار هکتار از شالیزارهای استان راتون پرورش داده شد.

جهانساز تصریح کرد: پیش بینی ما در سالجاری پرورش راتون در بیش از70هزار هکتار از اراضی شالیزاری است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی در شهریور ماه سالجاری، پیش‌بینی افزایش پرورش راتون در گیلان محقق خواهد شد.

وی توسعه مکانیزاسیون و کاهش سختی کار برنج حاصل از راتون را از جمله دلایل افزایش رغبت کشاورزان گیلانی به پرورش راتون دانست.        

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: