• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3690-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شهبازی:

ایران در سیستم جامع گمرکی پایلوت سایر کشورها است

ناظر گمرکات استان گیلان و مدیرکل گمرک انزلی گفت: سازمان جهانی گمرک، جمهوری اسلامی ایران را در اجرای سیستم جامع گمرکی، پایلوت سایر کشورها قرار داده است.

به گزارش ایسنا، منطقه گیلان، «محمد شهبازی» در سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا و بازدید از بخش های مختلف اداره کل گمرک این شهرستان، در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها اظهار کرد: همزمان با 17 تیرماه، اتفاق خوبی در کلیه مرزهای کشور می افتد که ایجاد اشتغال از مهمترین اهداف آن است.

وی با تأکید بر اینکه دیگر در سراسر کشور نیازی به کالای ارزیابی در گمرکات مراکز استانی نداریم و نیاز نیست که در گمرک مرکزی کارها انجام شود، ادامه داد: تجار در تمامی کشور می توانند کالاهای خود را به طور مستقیم به مرزها بیاورند تا باعث توانمندی مرزها و ایجاد اشتغال گردند.

وی افزود: در راستای اجرای طرح جامع گمرکی، کالا از استان ها به مرزها وارد می شود و از مرزها بدون اتلاف وقت و در حداقل ترین زمان کار ها انجام می گردد.

شهبازی با اشاره به اینکه "آستارا" بزرگترین مرز ارتباطی با کشورهای حوزه دریای خزر است، خاطر نشان کرد: استان گیلان به همراه بندرعباس و بوشهر نیز پایلوت اجرای طرح جامع گمرکی و یا گمرک بدون کاغذ در کشور بود که پس از حصول موفقیت ها، شاهد اجرای طرح مذکور در کل مرزهای کشور تا چند روز آینده خواهیم بود.

وی اضافه کرد: در گمرکات استان گیلان نیز از یک و نیم سال گذشته، هیچ کاغذی رد و بدل نمی شود و تمام تشریفات گمرکی به شکل سیستمی و از طریق اتوماسیون داخلی در راستای تحقق این طرح نیز انجام می شود.

ناظر گمرکات گیلان اجرای این طرح را کاری بزرگ و جهانی از دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: سازمان جهانی گمرک، جمهوری اسلامی ایران را در اجرای سیستم جامع گمرکی، به عنوان پایلوت برای سایر کشورها معرفی کرده است.

وی آنلاین بودن گمرک با 37 دستگاه در سطح کشور را شگفت انگیر دانست و یادآور شد: یکی از ضعف های تجاری ایران این است که این تعداد دستگاه در تجارت ایران دخالت می کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید بخش خصوصی با پیگیری ها این رقم را به حداقل برساند، افزود: در هیچ جای دنیا 16 رویه گمرکی وجود ندارد که ما با آن روبرو هستیم.

محمد شهبازی در بخش پایانی سخنان خود از تعامل گیلان با جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای حوزه خزر سخن گفت و اضافه کرد: در چهار ماه گذشته، دو نشست مهم بین المللی داشتیم که علاوه بر جمهوری آذربایجان، کشورهای مختلفی در آن حضور داشتند و این رویه نیز تداوم خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: