• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-2590-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

سختی تولید برنج در گیلان کاهش یافت

با افزایش تولید مکانیزه برنج سختی تولید این محصول در گیلان کاهش یافت.

حیدر کامیاب رییس اداره مکانیزاسیون جهادکشاورزی گیلان در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،با اشاره به اینکه گیلان 238هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد،گفت:سال گذشته تولید مکانیزه برنج در 86هزار هکتار از شالیزارهای گیلان انجام شده بود، که امسال به 103 هزار هکتار افزایش یافت.

وی افزود:افزایش چشمگیر مکانیزاسیون مزارع برنج را در همه شهرستانهای گیلان شاهد هستیم،اما در مجموع تولید مکانیزه برنج در شهرستانهای غرب گیلان بیشتر از شرق یا مرکز استان است.

کامیاب با بیان اینکه برای توسعه مکانیزاسیون در تولید برنج استان 42میلیارد تومان تسهیلات داده شده است،ادامه داد: آورده کشاورزان برای خرید ماشین آلات کشاورزی استان 13میلیارد تومان بوده است و در مجموع 55میلیارد تومان برای توسعه مکانیزاسیون گیلان هزینه شده است.

رییس اداره مکانیزاسیون جهادکشاورزی گیلان خاطرنشان ‌کرد: اغلب ماشین آلات خریداری شده در تولید سایر محصولات کشاورزی و باغی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل سختی کار در شالیزارها نسل جوان رغبت کمتری برای تولید محصول برنج داشتند،تصریح کرد: تولید مکانیزه برنج موجب شده است که جوانان روستایی تمایل بیشتری برای حضور در عرصه تولید برنج کشور داشته باشند.

مهندس کامیاب گفت:توسعه مکانیزاسیون موجب کاهش هزینه تولید برنج سفید می‌شود و هزینه‌های کارگری را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

وی افزود:جلوگیری از مهاجرت جوانان روستایی به حاشیه شهرها و ارتقای درآمد خانوارهای روستایی از دستاوردهای افزایش تولید مکانیزه برنج در گیلان است.      

   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: