• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-2290-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

برد-برد نتیجه احیای بزرگترین کارخانه چای ایران

احیای بزرگترین کارخانه چای ایران چراغ یکی از میراث ارزشمند چای کشور را روشن می‌کند و صف‌های طولانی چایکاران را کاهش می هد و این نتیجه ای صد در صد برد-برد است.

سومین و بزرگترین کارخانه چای ایران که به دست نخست وزیر وقت ایران – قوام السلطنه- در بازکیاگوراب لاهیجان ساخته شد، کارخانه‌ای چهار طبقه با متعلقات اطرافش بود که پس از مرگ قوام،سرنوشت تلخی پیدا کرده است و هم اکنون تقریبا مخربه است.

حفظ چنین میزاث ارزشمندی از دغدغه‌های مردم محسوب می‌شود و انتظار می‌رود،دست کم این کارخانه چای در لاهیجان به عنوان خاستگاه چای ایران ثبت شود تا نمادی برای این صنعت پرفراز و فرود باشد.   

علی شهیدیان اکبر رییس اداره چای لاهیجان در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،گفت:سالهای طولانی است که این ساختمان از نظر ظاهری و فعالیت در وضعیت بدی بسر می‌برد.

وی با اشاره به اینکه این ساختمان قدیمی از عمارتهای افتخارآمیز شهرستان لاهیجان است،افزود:در حال حاضر این ملک شخصی است و مالک و وارثان ان اختیار تام دارند که هرگونه مایلند آن را تغییر دهند اما ما امیدواریم این ساختمان همچنان در مسیر توسعه صنعت چای شهرستان قرار بگیرد و یا تبدیل به مجموعه‌ای شود که همواره ارزش چای سالم و خوش طعم لاهیجان را برای آیندگان بازگو کند.

شهیدیان اکبر ادامه‌ داد:از سوی اداره چای لاهیجان این آمادگی وجود دارد تا در صورت تمایل مالکین،تسهیلات لازم برای احیای مجدد این ساختمان اختصاص یابد.

وی گفت:در حال حاضر شهرستان لاهیجان از کمبود کارخانه چای رنج می‌برد و احیای مجدد این کارخانه می‌تواند فروش برگ سبز چای را برای چایکاران آسان کند.

رییس اداره چای لاهیجان اضافه ‌کرد:در گذشته 43واحد کارخانه چایسازی در شهرستان لاهیجان وجود داشت که در حال حاضر 29کارخانه در این شهرستان فعال هستند.

وی خاطر نشان کرد:کاهش صف‌های طولانی چایکاران در کارخانه‌ها در زمان تحویل برگ سبز چای از دستاوردهای احیای مجدد این کارخانه خواهد بود و در نهایت احیای این کارخانه نتیجه ای صد در صد برد-برد دارد.

علی شهیدیان اکبر افزود:گاهی اوقات صف‌های طولانی موجب می‌شود که برگهای سبز چای از نظر کیفیت پایین بیاید.

 رییس اداره چای لاهیجان گفت:سالانه 27هزار تن برگ سبز چای در این شهرستان تولید می‌شود که به بیش از 6هزار تن چای خشک تبدیل می‌شود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: