• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-1690-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

سوسن چلچراغ بر اقتصاد رودبار تاثیر گذاشته است

رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: سوسن چلچراغ تاثیر چشمگیری در اقتصاد منطقه گذاشته است و برنامه‌ریزی‌های لازم می‌تواند این تاثیر را ارتقا دهد.  

بهروز آژ در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،گفت: سوسن چلچراغ چشم و چراغ محیط زیست رودبار است و این چراغ های زیبا همچنان در این منطقه می‌درخشند.

وی با اشاره به اینکه هموطنان برای بازدید از این گل زیبا و کم‌نظیر استقبال خوبی دارند، اضافه کرد:در سالهای اخیر مردم به حفاظت از این حساس‌تر شده‌اند.

آژ ادامه داد: گل سوسن چلچراغ با فرهنگ و زندگی مردم رودبار آمیخته شده است و با معرفی این گل به دنیا می‌توان ظرفیت‌ها و زییایی‌های شهرستان رودبار را به همه مردم دنیا معرفی‌کرد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار تصریح‌ کرد: در حال حاضر امکانات زیربنایی برای پذیرایی از گردشگران مهیا است، اما لازم است توسعه امکانات لازم مردم و مسافرین مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه تعداد فراوانی گل سوسن چلچراغ در سالجاری همانند سال گذشته بود،خاطر نشان کرد:پایداری گل‌های سوسن چلچراغ معمولا تا 10تیرماه ادامه دارد که امسال کمی زودتر به پایان رسید.

بهروز آژ تصریح کرد:برخی از بازیدکنندگان انتظار دارند تا پیازگل سوسن چلچراغ به آنها داده شود، برای اینکه بتوانند در حیاط خانه خود آن را پرورش دهند، این درحالیست که رشد این گیاه فقط در زیستگاههای طبیعی آن امکان‌پذیر است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: سوسن چلچراغ تاثیر چشمگیری در اقتصاد منطقه گذاشته است و برنامه‌ریزی‌های لازم می‌تواند این تاثیر را ارتقا دهد.

وی بر تنویر افکار عمومی و برگزاری دوره‌های آموزشی لازم برای حفاظت از این گیاه ارزشمند تاکید کرد.

سوسن چلچراغ یکی از گونه‌های تیرهٔ سوسن است. ارتفاع آن بین ۵۰ تا ۱۵۰سانتیمتر است. تنها گونهٔ ایرانی جنس سوسن است که از لحاظ زیبایی هم‌ردیف اکثر گونه‌های شناخته شده و پرورش یافتهٔ این جنس است. نمونه‌هایی از آن که بیشتر از ۱۵ گل دارند، نیز دیده شده است اما معمولاً دارای ۴ تا ۱۰ گل است که قطعات گل پوش آن در حدود ۷ سانتیمتر طول دارند.

سوسن چلچراغ نادرترین گونه سوسن به شمار می‌رود، در نواحی بسیار محدودی از گیلان می‌روید و علاوه بر آن تنها در منطقه لنکران جمهوری آذربایجان دیده شده است.

رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت چهار هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.

سوسن چلچراغ برای مدت کوتاهی در حدود دو ماه (خرداد و تیر) گل دارد. این گیاه از میانه‌های خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیرماه پایدار می‌ماند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: