• جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-72689-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کارشناس ارشد جامعه شناسی عنوان کرد:

انتخابات؛ عالی ‌ترين مظهر حضور مردم در عرصه سياسی

کارشناس ارشد جامعه شناسی انتخابات را به عنوان عالی ‌ترين مظهر حضور مردم در عرصه سياسی دانست و خاطرنشان کرد:نظام مردم سالار نظام حاكميت مردم بر سرنوشت خويش و حكومتی برخاسته از مردم و پاسخگو در برابر مردم است.

لیلا شعبانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان، انتخابات را یکی از عرصه ‌های مهم مشاركت سياسی مردم یک جامعه دانست و اظهار کرد: در مورد همه انتخابات ها، دو اصل شركت در انتخابات و انداختن راى در صندوق و شناخت و تشخيص كانديداى اصلح بسيار مهم و حساس است.

کارشناس ارشد جامعه شناسی با بیان اینکه محور مشارکت سیاسی غالبا بر مشارکت انتخاباتی است، افزود: «انتخابات» و «مشارکت مردم در انتخابات» از جمله کلمات کلیدی موجود در ادبیات سیاسی دموکراتیک است. در واقع می توان گفت که زندگی سیاسی شهروندان در دنیای امروز در انتخابات خلاصه می شود.

وی شركت در انتخابات را عام ‌ترين، سهل ‌ترين و كم هزينه ‌ترين نوع مشاركت سياسی دانست و تصریح کرد: انتخابات يكی از معيارهای مناسب برای كشف ميزان مشاركت سياسی مردم می باشد که تا حدودی انگيزه ‌ها و عوامل تشديد كننده مشاركت، همچنين موانع مشاركت مردم را در عرصه فعاليت های سياسی نشان می دهد.

مدیر مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) سازمان جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه نقش وجود انتخابات و برگزاری متناوب و ادواری آن يكی از نشانه‌ های بارز مشاركت سياسی در جوامع مردم سالار است، عنوان کرد: در چنین جوامعی رای دهندگان به طور منظم و ادواری برای انتخاب نمايندگان سياسی خود در انتخابات متعدد شركت می ‌كنند و آرای آنها همواره قدرت را به كسانی كه برگزيده می ‌شوند، تسليم می ‌كند.

شعبانی ادامه داد: در نظام های مردم ‌سالار، انتخابات دوره ای فرصتی است برای مردم كه نظر خودشان را نسبت به شيوه حكومت و مديريت يک دولت ابراز کنند و اگر عدم رضايتی نسبت به آن داشته باشند، گروهی سیاسی ديگر را كه صلاح ‌تر و با كفايت ‌تر می ‌شناسند جايگزين سازند. بدين ‌وسيله سيستم سياسی تدریجا به سمت تکامل و بهبودی پیش می رود.

وی یکی از مهمترين كاركردهای انتخابات را قاعده ‌مند نمودن انتقال قدرت سياسی از گروهی به گروه ديگر دانست و گفت: فقدان قاعده ای برای انتقال و توزيع قدرت سياسی و مسئوليت اداره جامعه، مصائب سياسی گوناگونی به دنبال می ‌آورد. در واقع ايمان به كاركرد انتخابات به گروه ‌هایی كه برای تصاحب قدرت سياسی به رقابت می ‌پردازند، تضمين می ‌دهد كه بهترين راه و شيوه كسب قدرت، حضور در انتخابات است.

شعبانی با بیان اینکه كسب قدرت از راه انتخابات ضمن دارا بودن مشروعيت لازم از سوی مردم، مسالمت ‌آميزترين شيوه در رسيدن به اريكه قدرت است، متذکر شد: انتخابات در سياست صرف، بمانند يک تيغ دولبه می ‌ماند؛ از يک طرف گروه يا شخصی را از قدرت و حكومت خلع يد می ‌نمايد و از طرف ديگر قدرت جديدی را جايگزين می ‌كند لذا انتخابات آزاد و قانونمند به عنوان بارزترين شكل نهادينگی مشاركت سياسی، عمده‌ ترين ابزار ايجاد و حفظ جامعه مدنی به شمار می ‌آيد.

کارشناس ارشد جامعه شناسی انتخابات را به عنوان عالی ‌ترين مظهر حضور مردم در عرصه سياسی و مهمترين مجرای تحقق حاكميت مردم دانست و خاطرنشان کرد: نظام مردم سالار نظام حاكميت مردم بر سرنوشت خويش و حكومتی برخاسته از مردم و پاسخگو در برابر مردم است لذا برگزاری انتخابات مشاركت ‌آميز و رقابتی احساس مسئوليت نظام در مقابل مطالبات جامعه را افزايش می ‌دهد.

وی مشارکت حداکثری مردم را یک اصل مهم در انتخابات دانست و یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند «اگر می ‌خواهید این اقتدار و عظمت و مصونیت باقی بماند، باید در انتخابات شرکت کنید» لذا دغدغه‌ اساسی ایشان در ارتباط با انتخابات، اصل حضور پرشور و حداکثری مردم در پای صندوق ‌های رای است و این مسئله هم به دلیل تاثیرگذاری مهمی است که این حضور می ‌تواند داشته باشد.

مدیر مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) جهاددانشگاهی گیلان یکی از کارکردهای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را مسئله حمایت و پشتیبانی آنها از نظام سیاسی دانست و تصریح کرد: مخالفان جمهوری اسلامی درصد بالای حضور مردم در انتخابات را نشانه شکست برای خود و پیروزی نظام حاکم بر ایران می ‌دانند و عدم مشارکت مردم در انتخابات را به معنی شکست جمهوری اسلامی ایران در حمایت مردمی تعبیر می ‌کنند. تجربه چند دهه اخیر جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که هرگاه مردم حضور فعالی در عرصه‌ های سیاسی و اجتماعی داشته ‌اند، از شدت تهدیدات خارجی کاسته شده است. به تعبیر دیگر رای دادن در انتخابات نوعی رای به جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید.

شعبانی با بیان اینکه مشارکت حداکثری در انتخابات به خرد جمعی نزدیک تر خواهد بود، افزود: مردم با حضور و انتخابشان نه‌ تنها به یک برنامه و جریان سیاسی رای می ‌دهند بلکه نگاهشان نسبت به وضع موجود نیز مشخص می ‌شود. در واقع مردم یا به ادامه روند فعلی رای خواهند داد و یا اینکه با رای دادن به رقبای مسئولان فعلی در صدد تغییر وضع موجود خواهند بود و این خود یک نشانه برای ایجاد ثبات و امنیت و پیشگیری از ناامنی و نارضایتی در جامعه است.

وی گفت: وقتی اکثریت جامعه به یک جریان سیاسی رای دادند و اقلیت نیز پذیرفتند سرنوشت چهار سال کشور رقم می ‌خورد و مردم این احساس را خواهند داشت که خودشان سرنوشت خود را تعیین کرده ‌اند و این از تولید نارضایتی پیشگیری می ‌کند.

شعبانی مهمترين کارکرد ويژه انتخابات و مشاركت سياسی مردم را خنثی ‌سازی توطئه‌ ها و تهديدات دشمنان دانست و یادآور شد: هر کشوری برای بازداشتن دشمنان از جنگ و ایجاد یک قدرت با ثبات هم به نیروی نظامی مقتدر و با صلابت نیاز دارد و هم می ‌بایست از یک پایگاه و تکیه‌ گاه محکمی به نام مردم برخوردار باشد لذا انتخابات موجب افزايش اقتدار نظام و امنيت ملی كشور می ‌شود و دارای پيامدهای مثبت ملی، منطقه ‌ای و بين ‌المللی برای کشور عزیزمان ايران خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: