• چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-292-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسط دانشیار دانشگاه گیلان؛

کتاب «سرطان، آنتی اکسیدان ها، گیاهان دارویی» تالیف شد

کتاب «سرطان، آنتی اکسیدان ها، گیاهان دارویی» به قلم دکتر منصور افشار محمدیان، دانشیار دانشگاه گیلان و سیده فاطمه فلاح، کارشناس ارشد علوم گیاهی توسط انتشارات جهاددانشگاهی گیلان به چاپ رسید.

دکتر منصور افشار محمدیان، دانشیار دانشگاه گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان، از تالیف کتاب «سرطان، آنتی اکسیدان ها، گیاهان دارویی» توسط انتشارات جهاددانشگاهی گیلان خبرداد و اظهار کرد: بیماری سرطان، سومین عامل مرگ و میر در کشورهای جهان سوم و از جمله کشورمان ایران است، به طوری که 60 درصد موارد جدید بیماری را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهد.

وی افزود: در مجموع، تحقیقات نشان داده كه بروز انواع مختلف سرطان در جهان غرب تقریبا ثابت مانده است، ولی متأسفانه در اغلب كشورهای آسیایی از جمله ایران در حال افزایش است.

دکتر محمدیان با اشاره به همکاری سیده فاطمه فلاح، کارشناس ارشد علوم گیاهی در تالیف این کتاب، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع کتاب «سرطان، آنتی اکسیدان ها، گیاهان دارویی» شناخت بهتر سرطان و انواع آن - آنتی اکسیدان ها - تغذیه و سرطان - گیاهان دارویی و سرطان - عوامل شیمیایی و سموم کشاورزی و سرطان - استرس، ورزش، شیوه زندگی و سرطان - عوامل بیولوژیکی، بیوفیزیکی و سرطان - ژنتیک، وراثت و سرطان – راه های درمان سرطان - آمار سرطان و برنامه های کنترلی آن کمک می کند.

در بخشی از این کتاب آمده است:

در آغاز قرن 21، انواع مختلف سرطان به عنوان یکی از علل عمده مرگ و میر در جهان بود، به طوری که در کشورهای پیشرفته، بروز سرطان از بیماری های قلبی و عروقی پیشی گرفت.

در سال های اخیر، تلاش های فراوانی برای ارزیابی میزان بروز و مرگ و میر بیماری هایی مانند سرطان در نقاط مختلف جهان صورت گرفته است، زیرا ارزیابی توزیع جغرافیایی، میزان بروز، شیوع و مرگ و میر، نقش مهمی در تشخیص عوامل بیماری زا و پیشگیری از بیماری ها را ایفا می كنند و تحلیل نتایج حاصله می تواند نقش مهمی در زمینه توزیع مناسب و تخصیص منابع مختلف، امكانات و نیروی انسانی در آن حوزه داشته باشد.

افزایش طول عمر، مدرنیزه شدن سبک زندگی مردم، نوع مواد مصرفی، همراه با افزایش تماس با عوامل مختلف، خطر بروز بیماری های مزمن، ارتقای تلاش ها جهت حفظ و تأمین سلامت مردم، شناسایی و معرفی آلاینده های مختلف زیستی همگی از جمله مواردی هستند که در سال های اخیر نظام های بهداشتی جهان بیشتر با آن ها دست به گریبان می باشند .

محاسبات جدید آژانس بین المللی تحقیقات سرطان نشان می دهد که مرگ های ناشی از سرطان در سطح جهان در سال 2007 بیش از 8/1 میلیون نفر بوده و احتمال می رود این میزان در سال 2030 به 10 میلیون مرگ در سال برسد که در این میان، بیشترین میزان افزایش (تا 70 درصد از موارد منجر به مرگ) مربوط به کشورهای در حال توسعه خواهد بود.

به علت عدم وجود برنامه های پیشگیری و غربالگری منظم و تدوین شده برای کنترل سرطان در ایران، به نظر می رسد آگاهی لازم نسبت به عوامل خطر و علایم و نشانه های ابتلا به انواع مختلف سرطان وجود ندارد.

اطلاع از نوع و تعداد واقعی مبتلایان به سرطان و عوامل موثر احتمالی در هر منطقه می تواند در پیشگیری، تخصیص درست و دقیق منابع مالی، انسانی، تجهیزات آزمایشگاهی مربوط به کموتراپی و رادیوتراپی و نیز افزایش آگاهی مردم در مورد عوامل سرطان زا و راه های پیشگیری از بروز انواع مختلف سرطان بسیار مفید و موثر باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: