• سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-3890-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

توسعه توریسم آب در گیلان

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: اجرای 11 سد لاستیکی در گیلان منجر به توسعه توریسم آب می شود.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، کاظم لطفی گفت: در گیلان 54 رودخانه جاری بوده که آوردی معادل شش و نیم میلیارد متر مکعب آب را در سطح استان به گردش در می‌آورند از این میان دو میلیارد متر مکعب توسط سد سفید رود تنظیم ومابقی وارد دریای کاسپین و تالاب انزلی می شود.

وی با اشاره به وظایف حاکمیتی شرکت افزود: محوریت توسعه در استان توجه روز افزون به بخشهای صنعت، کشاورزی و گردشگری است یکی از نیازهای هر 3 بخش در دسترس بودن آب کافی و به هنگام است و در این راستا از اولویت های مدیریت آب استان سرعت بخشیدن به اجرای پروژه هایی است که ضمن ذخیره مطمئن آب بتواند در سراسر گیلان جریان منظم آب را برقرار کند.

لطفی با بیان اینکه در دولت یازدهم احداث سدهای پلرود و شفارود از سرعت مناسبی برخوردار بودند ادامه داد: درصدد هستیم تا اجرای سدهای لاسک و دیورش را هم به سرعت پیگیری کرده و نیز 11 سد لاستیکی که از مصوبات سفر ریاست جمهوری بوده  را احداث کنیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان خاطر نشان کرد: با توجه به شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب برنامه اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نام‌گذاری شده،محصول استراتژیک و مهم کشاورزی گیلان که قوت غالب بیش از 40 درصد کشور را تامین می‌کند برنج است که اقتصاد آن مبتنی بر آب است.

وی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کلی حاکم بر وضعیت آب کشور موظفیم تا سطح اراضی زیر کشت محصولات کشاورزی را به صورت کامل تحت سیستم آبیاری مدرن و قابل تنظیم ببریم.

کاظم لطفی تصریح کرد:در این راه برنامه ریزی های صورت گرفته حول این محور است که علاوه بر استفاده از تمامی ظرفیتهای و تکمیل پروژه های سدسازی مانند شفارود و پلرود ، 10سد کوتاه در گستره جغرافیایی استان احداث کنیم.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان ادامه داد: اگر بتوانیم از سدهای پلرود و شفارود در 3 سال آینده بهره برداری کنیم و در اجرای سدهای دیورش و لاسک سرعت عمل بیشتری به خرج دهیم در کنار احداث 11 سد لاستیکی که تا سال 97 به پایان خواهند رسید 10سد کوتاه گفته شده را در سراسر استان عملیاتی کنیم، می توان اذعان کرد که مدیریت منابع آب در استان به بهترین وجه صورت گرفته است.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان در ادامه به اشاره به مسئله توریسم آب گفت: اجرای 11 سد لاستیکی در گیلان به ما این فرصت را می دهد تا در کنار بهره مندی از دیگر مواهب الهی جذاب  برای گردشگران مسئله توریسم آب را هم فعال کرده و برای استان ارزش افزوده کسب کنیم.

مهندس لطفی در انتهای ضمن اشاره به لزوم تامین آب سالم در بهترین شرایط گفت: بحث سلامت آب یکی از موضوعات  مهمی است که مورد توجه مدیریت آب استان قرار دارد گیلان یک استان منحصر به فرد در سطح کشور به لحاظ بهره مندی عمومی از آب شرب شهری و روستایی است.                                                                                                                                                          

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: