• جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-2890-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

گیلان نیازمند تحول در سیاست گذاری بخش کشاورزی

تغییر و تحول در سیاست گذاری بخش کشاورزی استان الزامی است.

دکتر محمود هوشیار فرد، عضو هیئت علمی و پژوهشگر گیلانی درگفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان،گفت: استان گیلان با دارابودن 9/0 درصد اراضی زیر کشت کشور از قطب های مهم کشاورزی ایران اسلامی است و نقش مهمی در پویایی اقتصادی دارد.

وی افزود: بنظر می رسد که برای تحقق اقتصاد مقاومتی مدیریت امورمهم و زیربنایی کشاورزی مانند افزایش بهره وری در منابع خدادادی منطقه، مکانیزاسیون کشاورزی و صنایع جانبی وتبدیلی، ساماندهي بازار تولیدات كشاورزي و سیستم انتقال اطلاعات و دانش فنی نیازمند تغییر و تحول سازمانی و چابک سازی بخش کشاورزی است  بعبارت دیگر، رویکردها و راه حل های گذشته در بخش کشاورزی استان از پتانسیل کافی برای رویارویی با چالش های سازمانی و محیط برونی برخوردار نبوده و بهتر است که با رویکردها و دیدگاه های جدید جایگزین شوند.

نگاه به بخش کشاورزی نگاه به تولید و اشتغال باشد

دکتر هوشیار فرد ادامه داد:باید نگاه ما به بخش کشاورزی، نگاه تولید، اشتغال، صادرات و ارزش افزوده باشد زیرا، بخش عمده‌ای از اهداف اقتصاد مقاومتی در بستر بخش کشاورزی قابل تحقق است.

وی با بیان اینکه مطالعه و برنامه ریزی برای شناسايي مشكلات و نارسائي‌هاي موجود در بخش کشاورزی و تهيه و تنظيم و ارائه پيشنهاداتي درجهت رفع مشكلات و نارسائي‌هاي قوانين و مقررات موجود، تهيه وتدوين طرح‌هاي فوري و ضربتي براي مقابله با خطرات احتمالي ناشي‌ از حوادث جوي و طبيعي، انجام مطالعات، طراحي و اجراي كليه پروژه‌هاي کشاورزی باتوجه به اولويت‌ها و نيازهاي تعيين‌شده نواحی استانی ضروری است، خاطر نشان کرد:سرمایه گذاری و توسعه زیر ساخت های روستایی مانند جاده، آب کشاورزی و آب شرب، برق و اطلاعات و فناوری و با سوادکردن روستائیان در بخش کشاورزی، گسترش سطح پوشش خدمات فنی و آموزشی به کشاورزان، حداقل‌سازی موانع تولید و روان‌سازی سرمایه‌گذاری،کاهش اتلاف و بهبود بهره وری در بسياري از منابع پايه اي همانند آب، خاك، تنوع ژنتيكي، نيروی انساني و همچنین توانمند سازی بهره برداران و صنایع وابسته به بخش کشاورزی بسیار ضروری تر به نظر می رسد.

هوشیار فرد افزود:تناقضاتی بین بخش آب و کشاورزی استان وجود دارد. وزارت جهاد کشاورزی در استان های پرباران (بیش از 800 میلیمتر بارندگی) مانند گیلان به لحاظ محصول و ارزش افزوده تولیدشده، عملکرد قابل قبولی نداشته است.

کشاورزی گیلان از ارزش افزوده محصولات محروم است

وی تصریح کرد: عموماً ارزش افزوده محصولات کشاورزی بیش از 90% متعلق به بخش فراوری و صنایع جانبی است. معمولاً به دلیل فقدان فناوری لازم یا پایین بودن سطح این فناوری که خود ضایعات این بخش را افزایش می بخشد که محصولات مهم کشاورزی استان بمعنای واقعی از این ارزش افزوده محروم بوده است.

این مدرس دانشگاه می افزاید:از طرف دیگر، یکی از موضوع های اساسی توسعه پایدار بخش کشاورزی، موضوع سرمایه گذاری و تامین نظام مالی و اعتباری بخش کشاورزی  است. برای تامین نیازهای مالی بخش کشاورزی استان باید به دنبال منابع جدید باشیم.

وی گفت:صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی است. سازماندهی کشاورزی در صنوف مختلف می تواند کشاورزان خرده مالک را برای حضور قدرتمندانه در عرصه رقابتی آماده کند.

صندوق شهرستانی به تولیدات کشاورزی رونق  می بخشد

دکتر هوشیار فرد با اشاره به اینکه تولید کنندگان سرمایه‌های محدودی برای عرضه تولیدات خود در بازار در اختیار دارند و به همین دلیل تنها می‌توانند در مقیاس‌های کوچک به فعالیت خود در بازار تولیدات کشاورزی ادامه دهند،ادامه داد: تشکیل و راه اندازی صندوق های شهرستانی از برنامه هایی است که می تواند به رونق تولید و افزایش سیاستگذاری در بخش زراعت و باغبانی منجر شود.

وی افزود: در این ارتباط، لازم است که صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی شهرستان‌های آستانه اشرفیه، رودبار، رودسر و املش در کنار صندوق استانی به منظور جلب مشارکت‌های محلی و حمایت از کشاورزان در راستای رشد و توسعه استان تشکیل و راه‌اندازی شوند. زیرا بهره‌برداران و تشکل‌های کشاورزی با تلفیق سرمایه خود با سرمایه دولت می‌توانند بخش اعظمی از مشکلات بخش تولید را حل کنندندوق متعلق به کشاورزان و آنها سهامداران این صندوق هستند .

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: باید سياست‌ها و راهبردهاي كاربردي و توسعه‌اي پژوهش در مراکز و موسسات تحقیقاتی استانی و ملی در چارچوب راهبردها و سياست‌هاي بخش كشاورزي و منابع طبیعی منطقه بوده و مهمتر این که مکانیسمی برای نظارت بر حسن اجراي آنها وجود داشته باشد. کمبود نيروي انسانی متخصص در عرصه عمليات و مزرعه و كندي فرآيند گردش اطلاعات و دانش بومی بين توليد كنندگان و مراكز و موسسات پژوهشی استان بسیار محسوس است.

جهت دهی کشاورزان به سمت بازار فروش از چالش های گیلان

وی گفت: اعتقاد بر این است که، یکی از چالش های عمده بخش کشاورزی استان، جهت دهی کشاورزی به سمت تولید برای بازار یا فروش است.

دکتر محمود هوشیار فرد ادامه داد: در استان گیلان محصولات استراتژیک و مزیت دار مانند برنج، زیتون و فندق وجود دارند که باید کشاورزی تجاری در این زمینه ها تقویت شود. این باور وجود دارد که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، کشاورزی تجاری از طریق هدف گذاری و برنامه ریزی برای کاهش فاصله قیمت از مزرعه تا سفره، بصورت بهبود وضعیت زیرساخت ها، کوتاه کردن دست سودجويان و دلالان از بازار محصولاتی نظیر زیتون، فندق و بادام زمینی، کارآمدسازی سیستم تعاونی مصرف و توزیع تولیدات کشاورزی، کاهش هزینه های مبادله از طریق کاهش فاصله تولیدکنندگان تا بازار فروش وکاهش فقر در جوامع روستایی دست یافتنی است.

رشد کشاورزی گیلان بدون ارزش گذاری محقق نمی شود

وی خاطر نشان کرد: دو نکته حائز اهمیت است نخست آن که رشد و توسعه بخش کشاورزی استان و کشور بدون ارزش گذاری حمایتی و واقعی از کشاورزی امکان پذیر نیست و  کشاورزی در استان گیلان بعنوان يک بخش پايه اي و بنيادي مطرح است ،پس حمايت از بخش کشاورزي استان و تثبيت درآمدکشاورزان از جمله دغدغه هاي مدیران خصوصاً مسئولین بخش کشاورزی استان است.

دکتر هوشیار فرد گفت: همه واحدهای بخش کشاورزی استان مشکلات مخصوص به خود دارند، اما این مشکلات نبایستی باعث ضعف عملکرد این بخش نسبت به گذشته شود زیرا، هدف ما رضایتمندی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از عملکرد استان در عرصه اقتصاد مقاومتی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: