• سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-31489-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

بیانیه انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه گیلان علیه سیاست‌های جدید شورای عالی بیمه

انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه گیلان در راستای سیاست‌های جدید شورای عالی بیمه مبنی بر کاهش قابل توجه تعرفه گروه بیهوشی،با انتشار بیانیه‌ای،اعتراض خود را از روند موجود اعلام کردند.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه گیلان در راستای سیاست های جدید شورای عالی بیمه مبنی بر کاهش قابل توجه تعرفه گروه بیهوشی،با انتشار بیانیه‌ای، اعتراض خود را از روند موجود اعلام کردند.

متن این بیانیه  به شرح زیر است:

تخصص بیهوشی که از آن به عنوان پراسترس‌ترین حرفه پزشکی یاد می‌شود،بیش از سایر تخصص‌های پزشکی با جان انسان‌ها سر وکار دارد.بی شک،هر بی‌دقتی در این شغل می‌تواند به بهای جان افراد تمام شود.

ریسک پذیری در حرفه بیهوشی تا آنجاست که می‌تواند مسبب اولیه بیشتر مشکلات و اتفاقات رخ داده در اعمال جراحی شود. این موارد بیانگر حساسیت و مهم بودن این حرفه است اگرچه گاهی اوقات اصلا دیده نمی‌شود و از نظرها مخفی می‌ماند، ولی وجود دارد.

درحال حاضر، متخصصان این رشته از وضعیت شغلی خود رضایت چندانی ندارند و چندین علت در این عدم رضایت دخیل می‌باشند و می‌توانند در عملکرد حرفه‌ای آنان تاثیر سوء بگذارد. متاسفانه، این رشته هنوز نتوانسته است مانند سایر رشته‌های تخصصی جایگاه خود را پیدا کند.شاید علت این مهم را بتوان در عدم رعایت عدالت بین رشته ای در نظام ارزش گذاری خدمات و دخالت سایر گروه های تخصصی یافت.

اگر نیم نگاهی به زمان گذشته و حال علم پزشکی در هر زمینه‌ای که به تشخیص و یا درمان بیماری مرتبط می شود،بیاندازیم متوجه می شویم با گذشته زمان و در سایه پیشرفت و تحقیقات انجام شده، رشته بیهوشی تخصصی تر شده و بیشتر از قبل توانسته در خدمت مردم باشند.

از سوی دیگر، امروزه رشته های فوق تخصصی بیهوشی مانند: بیهوشی قلب، ICU ، کنترل درد، اطفال، جراحی اعصاب و .. یکی پس از دیگری ایجاد شده و نیروی انسانی فوق تخصصی آموزش می‌بینند، که این نشان از توسعه این رشته دارد.

قطعاً با تخصصی‌تر شدن هر رشته خاص، به تبحر پزشک، دانش و علم  آن رشته افزوده شده و بتبع مردم می‌توانند از کیفیت بهتر خدمات بهداشتی-درمانی، بهره‌مند شوند.

باید به خاطر بیاوریم، که در گذشته نه چندان دور یک متخصص داخلی همه بیماری‌ها را درمان می‌کرده ولی هم اکنون برای این رشته،دوره های فوق تخصص متعددی به وجود آمده که نشانه توسعه علوم پزشکی است.

مسوولین محترم باید ببینند و بدانند که افق روشنی در پیش روی این رشته وجود دارد. در چند سال اخیر نیز، کاهش روز افزون عوارض و صدمات ناشی از بیهوشی و کاهش مدت اقامت بیماران در بیمارستان ها، نشان دهنده تحقق این مهم است که رشته بیهوشی در دهه گذشته دچار تحولات شگرفی شده است. اما علی رغم همه این دستاوردها، متاسفانه در چند ماهه گذشته مشاهده شده که سیاست های مقامات عالی بیمه در راستای تخریب و کوچک شمردن رشته بیهوشی و کاهش عدد ریالی k   و کدهای کتاب کالیفرنیا است. که این امر می‌تواند نارضایتی شدید متخصصین بیهوشی را به همراه داشته باشد و منجر به دلسردی و کاهش انگیزه در جامعه بیهوشی شود که قطعا تداوم این روند، پیامدهای ناخوشایندی را برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

در همین راستا،متخصصین بیهوشی استان گیلان اعم از اعضای هیات علمی و تمامی همکاران درمانی و متخصصان شاغل در بیمارستان های خصوصی گلایه خود را از روند موجود بیان کرده و خواهان حمایت وزارت بهداشت و توجه مسوولین به دغدغه‌های جامعه بیهوشی هستند. مفاد درخواست ها به این شرح است؛ لغو پیشنهاد بیمه ها مبنی بر کاهش ارزش ریالی k  بیهوشی به عنوان پیشنهاد اصلی و اساسی، به رسمیت شناختن ارزش بالینی رشته بیهوشی و مقبولیت مهر متخصصین بیهوشی همانند سایر متخصصین برای ارایه خدمات تشخیصی و درمانی، رعایت عدالت بین رشته ای در نظام ارزش گذاری خدمات، افزایش تعرفه k  با حداقل میزان تورم سالیانه، اصلاح منطقی کدهای پایه صفر، رسیدگی به کدهای اعمال بیهوشی خارج از اتاق عمل و پروسیجرهای کنترل درد و پوشش بیمه ای آنها و با اجرای دقیق کتاب ارزش های نسبی مصوبه وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ( CPT )                                 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: