• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1690-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور:

جای ابریشم در صنعت پوشاک ایران خالی است

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت:علیرغم توجه فراوانی که صنعت پوشاک دنیا به استفاده از ابریشم دارد جای این محصول در صنعت پوشاک ایران خالی است.

مهندس علی اصغر داداش پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان،با بیان اینکه برای نوغانداری تقویم زراعی مناسبی تدوین شده است،گفت:بر اساس شرایط اقلیمی پرورش پیله ابریشم در استانهایی نظیر خراسان رضوی،اصفهان و فارس از اوایل بهار شروع می شود و زمان آغاز نوغانداری در گیلان اردیبهشت ماه است.

وی با بیان اینکه توزیع تخم نوغان چند روزی است که شروع شده و این فرایند یک ماه طول می کشد،از نوغانداران خواست برای تهیه تخم نوغان مورد نیازشان هر چه زودتر برای خرید اقدام کنند.

داداش پور ادامه داد:نوغانداری از شاغل دیرینه کشاورزان است و هم اکنون در مسیر احیاء به سر می برد.

سهم تخم نوغان گیلان 13هزار جعبه است

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور خاطر نشان کرد:امسال تخم نوغان مورد نیاز نوغانداران کشور 30هزار جعبه پیش بینی شده است و سهم گیلان 13هزار جعبه تخم نوغان است.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگیهای مهم تخم نوغان این است که اگر مورد استفاده قرار نگیرد باید معدوم شود به همین دلیل میزان مورد نیاز آن بررسی و تقاضا می شود.

مهندس داداش پور با بیان اینکه از 30 هزار تخم نوغان مورد نیاز کشور، حدود 16هزار تن از سوی شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ایران تولید شد ،گفت:مابقی تخم نوغان مورد نیاز از دیگر کشور ها وارد می شود.

وی با اشاره به اینکه نوغانداران از خرید تخم نوغان داخلی هم استقبال خوبی دارند،افزود:همه تلاش  ما این است که تخم نوغان مورد نیاز در داخل کشور تولید شود و بخش غیر دولتی می تواند در تحقق این امر کمک موثری کند.

افول نوغانداری منجر به کاهش نیاز به نخ ابریشم نشد

داداش پور با ابراز تاسف از افولی که در دهه 80در بخش نوغانداری کشور مشاهده شد،گفت:علیرغم این افول نیاز کشور به نخ ابریشم هرگز کاهش پیدانکرد.

وی افزود:بیشترین مصرف نخ ابریشم در صنعت فرش است و برای تامین نخ ابریشم مورد نیاز در این صنعت همچنان شاهد واردات نخ ابریشم به کشور هستیم.

رییس مرکز نوغانداری کشور ادامه داد:برای حمایت از نوغانداران قیمت تضمینی خرید پیله تر ابریشم 53درصد افزایش یافت و از 11هزار و 700تومان به 18 هزار و صد تومان رسیده است.

وی از افزایش رغبت نوغانداران به پرورش پیله تر ابریشم در کشور خبرداد و خاطر نشان کرد:کشش بازار برای خرید پیله تر ابریشم از نوغانداران بسیار مناسب است و تماما پیله های تر به صورت نقدی و بالاتر از قیمت خرید تضمینی از نوغانداران خریداری شده است.

وی بر احیای زنجیره ابریشم در استانها تاکید کرد و گفت:در حال حاضر توزیع تخم نوغان در 20 استان کشور انجام می شود و باید از ظرفیت های دیگر استانها برای توسعه نوغانداری کشور بهره ببریم.

صنعت ابریشم کشی گیلان فعال نیست

علی اصغر داداش پور افزود:تبدیل پیله به نخ ابریشم تماما در استان خراسان رضوی انجام می شود، این در حالیست که با احیای صنایع ابریشم کشی گیلان می توان فعالیت این بخش از صنعت را در گیلان شاهد باشیم.

وی بر تمرکز بر تولید محصولات جدید ابریشم تاکید کرد و گفت:جای ابریشم در صنعت پوشاک ایران خالی است این در حالیست که صنعت پوشاک دنیا از وجود ابریشم بهره های چشمگیری دارد.

در ادامه این گفت و گو پورحسین مدیر شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم به خبرنگار ایسنا گفت:این شرکت در حال حاضر 750 هزار هکتار توتستان دارد و از ظرفیت تولید تخم نوغان بالایی برخوردار است.

شرکت پرورش کرم ابریشم ایران بحران مالی دارد

وی از بحران مالی در این شرکت خبر داد و افزود:به دلیل عدم تامین منابع مالی نتوانستیم ظرفیت های تولیدی این شرکت را به روز نگه داریم.

وی واردات تخم نوغان را یکی دیگر از مشکلات این شرکت عنوان کرد و ادامه داد:اگر ظرفیت های تخم نوغان های تولید شده در داخل کشور استفاده نشود محصولات به ضایعات تبدیل می شوند.

پورحسین گفت:تعداد نیروهای این شرکت از 115نفر به 14 نفر رسیده است و این 14نفر هم  حقوق خود را به موقع دریافت نمی کنند.    


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: