• چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9511-392-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

از سوی انتشارات پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی منتشر شد:

مدلسازی سرنوشت زیست محیطی اکوسیستم های آبی

کتاب «مدلسازی سرنوشت زیست محیطی و اثرات اکولوژیک اکوسیستم های آبی» ترجمه دکتر مریم پناهنده و دکتر مریم مروتی از سوی انتشارات پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی منتشر شد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، کتاب «مدلسازی سرنوشت زیست محیطی و اثرات اکولوژیک اکوسیستم های آبی» تالیف «جاناتان کلاف» و ترجمه دکتر مریم پناهنده و دکتر مریم مروتی منتشر شد.

دکتر مریم پناهنده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گیلان، با بیان اینکه امروزه پیشرفت بشر و رشد جمعیت باعث آسیب‌ رسانی به کمیت و کیفیت منابع طبیعی در سطح جهانی شده است، اظهار کرد: یکی از مهمترین این منابع اکوسیستم‌ های آبی است که دارای ارزش ‌های ویژه زیست محیطی می باشد.

کارشناس پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی متغیرهای تاثیرگذار در ارزیابی کیفی اکوسیستم ‌های آبی را بسیار گسترده دانست و گفت: نیاز به ابزارهایی برای بررسی و آنالیز این اکوسیستم ها با خروجی‌ های دقیق و درست از پارامترها احساس می شود.

وی ادامه داد: به‌ منظور ارزیابی کیفی اکوسیستم ‌های آبی نرم ‌افزارهای متعددی در سازمان ها در سطح بین المللی معرفی شده که یکی از مهمترین آنها AQUATOX می باشد که توسط آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا طراحی شده است.

مترجم کتاب «مدلسازی سرنوشت زیست محیطی و اثرات اکولوژیک اکوسیستم های آبی» با بیان اینکه عدم دسترسی به راهنما و مرجعی برای آشنایی با نحوه کار این نرم افزار با ارزش در ارزیابی کیفی اکوسیستم ‌های آبی، مترجمان را بر آن داشت تا کتاب مذکور را ترجمه کنند، گفت: این کتاب در راستای ارزیابی کیفی اکوسیستم ‌های آبی و به کارگیری مدل ‌های مربوطه می ‌تواند مورد استفاده محققان، متخصصان و ارزیابان در رشته ‌های مدیریت منابع آب، مهندسی محیط‌ زیست و سایر رشته ‌های مرتبط قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: