• یکشنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9510-792-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان برگزار کرد:

اولین کارگاه مبانی فضاهای درمانی و مراکز بیمارستانی

اولین کارگاه «مبانی فضاهای درمانی، تیپ بندی و سطح بندی طبق استانداردهای سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت» در مجتمع آموزشی و پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، اولین کارگاه «مبانی فضاهای درمانی، تیپ بندی و سطح بندی طبق استانداردهای سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت» به همت سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان و با مشارکت شرکت مهندسان مشاور خانه سازی ایران در مجتمع آموزشی و پژوهشی جهاددانشگاهی برگزار شد.

عبدالعزیز مختومی، مدرس این کارگاه با بیان اهمیت کار فضاسازی استاندارد در مراکز درمانی گفت: از نیمه دوم قرن بیستم تا به امروز، طراحی ساختمان بیمارستان ها با تغییرات بزرگی مواجه شده اند. به طور کلی، بیمارستان، محلی برای بیمار نیست بلکه محلی برای آسودگی از بیماری است.

وی افزود: طراحی باید به گونه ای باشد تا با ایجاد روحیه بین بیماران محیط مناسبی برای بهبود سلامتی بیماران باشد. به طور کلی در شکل گیری ایده پروژه بخش های اصلی پروژه (بخش بستری، اتاق عمل، مراقبت های ویژه، اورژانس، بخش های تشخیصی، زایمان و … ) و روابط بین آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

مهندس مختومی گفت :طراحی بیمارستان با توجه به اوضاع اقلیمی و نیازهای بهداشتی و منطقه ای تا حدودی متفاوت است ولی استانداردهای ثابتی وجود دارد که منشاء اقتصادی و عملکردی دارند و روابط فضاها تحت یک نظام کلی در بیمارستان قرار می گیرند. یک طرح خوب باید بهترین شکل تقسیم بندی و سازماندهی را داشته باشد.

این مدرس تصریح کرد: قبل از شروع طراحی باید یک برنامه معماری و عملکردی داشت که در آن فضاها و مساحت های آنها مشخص شده است. در برنامه های کاملتر مشخصات تجهیزات داخل و میزان دما و فشار هوا و روشنایی و جنس مصالح و غیره نیز ذکر شده است.

وی ادامه داد: معمار داخلی می تواند تحقیقات لازم را انجام دهد و در این مرحله در شرح معیارهای خاص هر فضا و تهیه چیدمان داخل آنها با ابعاد و اندازه های دقیق همکاری کند.

مختومی گفت: موضوع تاثیر گذاری دیگر، مبحث طراحی بر اساس فرآیندهای منطقی است که ویژگی بارز طراحی بناهای درمانی است. از جمله آنها عملکردها، فعالیت ها و رویدادهایی است که بدون وقفه و در هر لحظه در ساختمان یک بیمارستان صورت می گیرد. هنگامی که شما به فرم می پردازید باید تمامی این رویدادها و فعالیت ها را در ذهن خود همزمان مرور کنید.

این مدرس تاکید کرد: مهمترین چالش طراحی بناهای درمانی رعایت استانداردهای جهانی در کنار استانداردهای داخل کشور در عرصه بیمارستان سازی است. به همین دلیل علاوه بر الگوها و روابط بین بخش ها، در انتخاب متریال های فضاهای داخلی نیز می بایست با استفاده از متریال های آنتی باکتریال کنترل عفونت در بیمارستان انجام پذیرد.

 وی اضافه کرد:در مجموع برای ایجاد شرایط مطلوب در بیمارستان باید از همه دانسته های مختلف سود برد،مخصوصا هنگامی که روح پژمرده انسان بیشترین نیاز را بدان دارد.

مختومی بیان کرد:به طور مثال ایجاد رابطه فرهنگی،تخفیف ترس، ایجاد صمیمیت و شادی بخش بودن محیط ضروری به نظر می رسد. یک طراح حتی در مورد پیچیدگی های روانی و احساسی حفظ سلامت تحقیق می کند تا بتواند محیطی کاملا آرام و با توجه به نیازهای استفاده کنندگانش را خلق کند. در هنگامی که بیمار برای مبارزه با بیماری آماده می شود، محدود شدن اجباری، احساس بی پناهی، نگرانی در مورد مخارج پزشکی و نتیجه تشخیص بیماری و جراحی او را تحت فشار قرار می دهد که فضاهای جالب برای نشستن های گروهی و بدون تشریفات و غیررسمی و صحبت با دیگران و همدردی می تواند آنها را تقلیل دهد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: