• پنجشنبه ۲۵ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 959-492-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جنگ نرم، استراتژی امنیتی برای تسلط بر افکار ملت هاست

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه جنگ نرم، استراتژی امنیتی نظام سلطه برای تسلط بر افکار و اراده ملت هاست، گفت: پدافند غیرعامل در فضای مجازی به دنبال فیلترینگ و محدود کردن افراد نیست، بلکه به دنبال برنامه ریزی صیانت از منابع اجتماعی، افزایش آگاهی و ارتقای آمادگی ها در جامعه است.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، معصومه نیک کار، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان و سرپرست خبرگزاری های ایسنا و ایکنا در اولین همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه دریای خزر که در تالار حکمت دانشگاه گیلان در حال برگزاری است، مقاله  خود را تحت عنوان «مبحث جنگ نرم، استراتژی امنیتی نظام سلطه برای تسلط بر افکار و اراده ملت هاست» ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه جنگ نرم، استراتژی امنیتی نظام سلطه برای تسلط بر افکار و اراده ملت هاست، اظهار کرد: در دنیای امروز بحران و عوامل تشکیل دهنده آن تنها حوادث طبیعی و رویدادهای سخت افزارانه انسانی نیست که برای آن استراتژی امنیتی برنامه ریزی شود، بلکه در دنیای شیشه ای امروز، در دهکده کوچک جهانی که همه دولت ها و ملت ها به مثابه همسایگانی خوب یا بد در کنار همدیگر زندگی می کنند، ابزارهای قدرت نرم افکار انسان را به تسلط خودش درمی آورد و در گذر زمان با تغییرات تدریجی، تغییر بنیادی در باورها و فرهنگ ها ایجاد می کند لذا نیازمند برنامه ریزی پدافند غیرعامل در حوزه های علوم انسانی و جامعه شناسی هستیم و رسانه ها نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند.

رسانه ها از اصلی ترین ارکان شکل گیری بنیان فکری جامعه و دموکراسی هستند

نیک کار با بیان اینکه علت قدرت رسانه ها، آزادی بیان و اعمال این آزادی در مورد اقدامات دولت و نشاندهنده پاسخگو بودن دولت در مقابل رسانه ها و به تبع آن مردم است، افزود: امروزه کارکرد نظارتی رسانه ها نقش حساسی را در افزایش مسئولیت و پاسخگویی در زمینه های مختلف اجتماعی دارد. در واقع نقش نظارتی رسانه ها اگر مسئولانه و درست ایفا شود، نقش پیشگیرانه در برابر بحران های اجتماعی شکل می گیرد.

این مدرس دانشگاه رسانه ها را از اصلی ترین ارکان برای شکل گیری، تداوم و استحکام بنیان فکری جامعه و دموکراسی دانست و گفت: هر چند نقش مذکور با توجه به وضعیت جوامع گوناگون دستخوش تغییراتی شده، اما هنوز هم یکی از افتخارات رسانه ها این است که خود را در کنار سه رکن نوین دموکراسی یعنی مقننه، قضاییه و مجریه، به عنوان رکن چهارم بدانند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان اضافه کرد: براساس نظریه های مطرح دکترین قدرت نرم، قدرت بر دو نوع «قدرت سخت» و «قدرت نرم» تقسیم می‌شود؛ در واقع قدرت قابل تصور هر كشوری از دو قدرت سخت و نرم تشكيل شده است كه قدرت سخت و اجزای آن بسيار شناخته‌ شده ‌تر از قدرت نرم است.

وی با بیان اینکه منابع طبيعی، مساحت و جمعيت يک كشور نيز از ديگر اجزای قدرت سخت به شمار می روند، تصریح کرد: همانطور که از قدرت سخت می توان دریافت، ناظر بر قدرت نظامی و توان نظامی است بنابراین موضوعی به نام «خشونت» عنصر اساسی آن است؛ از طریق اعمال قدرت سخت است که شخص یا کشور خاصی را «مجبور» به انجام دادن کاری می‌کنند و لذا قدرت سخت، «قهری» و «اجبار‌آمیز» است. این نوع قدرت معمولا زمانی استفاده می‌شود که کشوری بخواهد کشور و سرزمینی دیگر را به تصرف خود در آورد.

قدرت نرم بیشتر ناظر بر ابعاد فرهنگی، روانی و اطلاعاتی است

وی ادامه داد: اما قدرت نرم از طریق تولید و توزیع آموزه ها و ارزش های خاص و جذاب؛ بنیان های ارزشی و ارکان حمایتی کشور متخاصم را هدف قرار داده و آن را در راستای وضعیت مطلوب خویش تغییر می دهد؛ اینگونه تغییرات معمولا از زیرساخت ها و شبکه های تولید و توزیع اندیشه ها و هنجارها، خصوصا حوزه های آموزشی، فرهنگی و رسانه ای آغاز می شود.

سرپرست خبرگزاری های ایسنا و ایکنا گیلان خاطرنشان کرد: در قدرت نرم بر خلاف قدرت سخت، مخاطب نه از روی اجبار و اکراه، بلکه با رضایتمندی تن به قدرت جدید می دهد و خواسته های قدرتمند را اجابت و اجرا می کند. به تعبیر دیگر؛ قدرت نرم به جای تحمیل و ناگزیر کردن مخاطبان، آنان را متقاعد و همسو می سازد و هر نوع مانع یا انگیزه مقاومت ملی، اخلاقی، حیثیتی، هویتی و دینی را از ذهن مخاطب باز می گیرد.

نیک کار با بیان اینکه قدرت نرم بیشتر ناظر بر ابعاد فرهنگی، روانی و اطلاعاتی است، افزود: قدرت نرم به جای تصرف و تسلط سرزمین  ها و یا دولت ‌‌ها، تصرف اذهان و نگرش ها را مد نظر قرار می دهد، یعنی با تسلط بر ذهن و قلب افراد یک جامعه می‌توان آنان را به «اقناع» رساند. به سادگی روشن است که ابزارهای رسیدن به چنین هدفی در اولویت اول، رسانه های ارتباط جمعی و اطلاعاتی است.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: پدافند جنگ نرم نوعی چالش و درگیری بین کشورهاست که در حوزه سخت ‌افزاری و تسلیحات نظامی قرار نمی گیرد و مربوط به حوزه محتوا و برنامه و نرم افزار می شود که عمدتا از جنس رسانه ها است.

جنگ نرم، هنر مدیریت ذهن و قلب بشر است

نیک کار با اشاره به اینکه بدون شک انسان ها در طول تاریخ تجربیات گرانسنگی در همه زمینه ها آموخته اند، اضافه کرد: تراکم دانش های تجربی و تاریخی به بشر این امکان را می دهد تا مسیر آینده خویش را براساس تجربیات پیشین، اصلاح، تغییر و سامان دهد. تجربیات پیشین بشریت، این دانش را فراهم آورده که جنگ سخت نه تنها هزینه برای هر دو سوی جنگ است و پیروز میدان به همانند اندازه مغلوب، هزینه های جانی و مالی می پردازد، بلکه هزینه استمرار و بقای غلبه و تسلط حتی چند برابر هزینه های تحقق ابتدایی پیروزی است. افزون بر اینکه این غلبه هرگز دایمی نخواهد بود و مغلوب همواره در کمین غالب است تا در زمان ضعف و سستی بر او غلبه کرده و انتقام بگیرد.

وی اضافه کرد:هرگونه تقابل میان کشورها یا گروه هایی که با هم رقابت یا دشمنی دارند و در آن از ابزارهای رسانه ای، سایبری و نرم افزاری یا مغزافزاری بهره می گیرند، در دنیا به عنوان جنگ نرم یا soft war تلقی می شود. در فضای جنگ نرم صحبت از موشک و اسلحه و تانک و کشتی و هواپیما نمی شود بلکه ماهواره، اینترنت، روزنامه، خبرگزاری، کتاب، فیلم و سینما طرف سخن است و طبیعتا سربازانی هم که در این جنگ نرم دخیل هستند و به سمت هم شلیک می کنند دیگر ژنرال، افسر نظامی نیستند بلکه روزنامه نگارها، سینماگرها، هنرمندان و فعالان امور رسانه ها هستند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان بیان کرد: رهبر معظم انقلاب تعبیری که از قدرت نرم داشته اند اصطلاح «استعمار نو» بوده است لذا جنگ نرم یک درگیری سیاسی برای تبدیل شدن به قدرت و درک مدیریت سیاسی محسوب می شود که در آن جنگ های سیاسی به صورت عملیات روانی به وقوع می پیوندد. بی گمان جنگ نرم، هنر مدیریت ذهن و قلب بشر است، از این رو علوم اجتماعی چون روان شناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ شناسی و فلسفه اجتماعی نقش بسیار کلیدی را در این جنگ ایفا می کنند.

سرپرست خبرگزاری های ایسنا و ایکنا بیان کرد: بهره مندی از ابزارهای تاثیرگذار همچون رسانه و تبلیغ نکته ای است که در جنگ روانی از دیرباز در قالب شعر، طنز، هجو و داستان های حماسی و اسطوره سازی در دستور کار قرار گرفته است.

در جنگ رسانه ای، با بمباران اطلاعات نادرست گروه هدف را تحت تاثیر قرار می دهند

وی با تاکید بر اینکه در جنگ سخت، جسم انسان برده می شود، اما در جنگ نرم، جان انسان بنده خواهد شد، گفت: تفاوت این دو به طور روشن بر کسی پوشیده نیست، زیرا کسی که برده می شود هر از گاهی با مخالفت های خواسته و ناخواسته اش هزینه هایی را بر طرف پیروز در جنگ تحمیل می کند و هرگز اجازه نمی دهد تا اشغالگر و برده گیر بتواند روح آرامش و آسایش را به خود ببیند.

نیک کار تصریح کرد: متاسفانه در جنگ نرم نه تنها طرف مغلوب نسبت به غالب واکنشی منفی از خود نشان نمی دهد بلکه با تمام افتخار بندگی خویش را اعلام کرده و با تمام مال و جان خویش در خدمت پیروز میدان جنگ نرم می باشد و با ایثارگری هزینه های بندگی را می پردازد و با عشق و علاقه در خدمت ارباب و معبود خود قرار می گیرد.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: در جنگ رسانه ای از روش ها و تاکتیک های مختلفی متناسب با شرایط و جغرافیای عمومی استفاده می شود. بعضا با بمباران اطلاعات و یا ارائه اطلاعات نادرست و یا مشابه سازی، گروه هدف را مجبور می کند تا منافع مهاجم را بر منافع ملی ترجیح دهد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه رسانه در یک دید کلی از ابزارهای جنگ روانی است و همان اهداف جنگ روانی را هم دنبال می کند، اظهار کرد: یعنی هدف جنگ رسانه ای تغییر رفتار در دولت ها و ملتهاست تا بدین وسیله کشور مهاجم اراده خود را بر گروه هدف تحمیل کند.

وی ادامه داد: این جنگ به دو شیوه کلی اعمال می شود. در شیوه اول دولتمردان با استفاده از رسانه ها تحت فشار قرار می گیرند تا در آنان ترس ایجاد شده و مجبور شوند در برابر متخاصم عقب نشینی کنند و در نهایت به آنان باج دهند و در شیوه دوم ملت ها علیه دولتشان مخالفت می کنند و دولت در اثر فشار افکار عمومی تغییر رفتار داده و غیر مستقیم خواسته های بیگانگان را برآورده می نماید.

سرپرست خبرگزاری ایسنا تاکید کرد: امروزه تولید اطلاعات و به اصطلاح بمباران اطلاعاتی توسط رسانه ها در فضای مجازی رو به گسترش است و با سرعت باورنکردنی به جلو پیش می رود لذا به منظور مقابله با تهدیدات دشمنان، اقدامات مربوط به پدافند غیرعامل در حوزه فضای مجازی باید تقویت یابد.

پدافند غیرعامل به دنبال فیلترینگ افراد نیست

نیک کار با اعلام اینکه در کنار همه جذابیت هایی که این فضای هوشمند برای انسان ها دارد، نباید فراموش کرد که هدایت کنندگان و سازندگان آنها کنترل و سلطه افراد را در اختیار خود قرار می دهند، گفت: با در اختیار داشتن اطلاعات افراد می توانند برای خود ارزش افزوده ایجاد کنند و آن را در خدمت مقاصد سیاسی و اقتصادی خود قرار دهند؛ اگر در حوزه فضای مجازی بازدارندگی لازم وجود نداشته باشد، همه دستاوردهای امنیتی و اقتصادی به راحتی در معرض تهدید و آسیب دیدگی قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: پدافند غیرعامل در فضای مجازی و سایبر به دنبال فیلترینگ و محدود کردن افراد نیست، بلکه به دنبال برنامه ریزی صیانت از منابع اجتماعی، سرمایه ها، افزایش آگاهی و ارتقای آمادگی ها در جامعه می باشد. در واقع باید سطح آگاهی عمومی آنچنان بالا رود که جامعه خور مرز ایجاد کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: