• چهارشنبه ۲۴ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 959-392-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گیلان و حوزه دریای خزر پتاسیل قوی برای کشور است

معاون سیاسی استانداری گیلان گفت: استان گیلان و حوزه دریای خزر به عنوان پتانسیل قوی و قابل توجه برای ایرانیان و کشور مطرح است لذا می توانیم با تقویت زیرساخت های پدافند غیرعامل در حوزه خزر، زمینه رونق کشور در بخش های مختلف را فراهم کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، محمد احمدی پور، معاون سیاسی – امنیتی استانداری گیلان امروز در اولین همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه دریای خزر که در دانشگاه گیلان برگزار شد، اظهار کرد: همایش پدافند غیرعامل با محوریت دریای خزر براساس پیشنهاد استاندار محترم در اواخر سال 94، در جلسات استانی برنامه ریزی شد.

وی افزود: در فروردین ماه امسال هم دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، در حکمی استاندار گیلان را به عنوان رئیس همایش ملی پدافند غیرعامل حوزه‌ دریای خزر منصوب کرد و پس از آن کمیته های پنج گانه و شورای سیاستگذاری تشکیل شد.

رئیس کمیته اجرایی همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه دریای خزر گفت: دریای خزر در 5 کشور محصور است که 6 هزار و 380 کیلومتر طول کرانه این دریا می باشد و از این کرانه 992 کیلومتر سهم کشور ما و 267 کیلومتر هم سهم گیلان است.

احمدی پور تصریح کرد: از 16 شهرستان استان گیلان، 9 شهرستان ما در حاشیه این دریا هستند و در کنار موارد مذکور، اهمیت دریای خزر از نظر مسائل ژئوپلوتیک و ... انگیز ه ای است که کار تحقیقاتی در خصوص توسعه دریا محور انجام دهیم.

وی اضافه کرد: بنابر فرمایش رئیس جمهور محترم توسعه گیلان، توسعه ایران است که توسعه گیلان به توسعه دریا و تعاملات دریایی بستگی دارد.

رئیس کمیته اجرایی همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه دریای خزر تصریح کرد: باید از تهدیدات به عنوان فرصت بهره مند شویم لذا ایجاد پایداری در بخش های مختلف ضروری است.

وی بیان کرد: استان گیلان و حوزه دریای خزر به عنوان پتانسیل قوی و قابل توجه برای ایرانیان و کشور مطرح است لذا می توانیم با تقویت زیرساخت های پدافند غیرعامل در حوزه خزر، زمینه رونق کشور در بخش های مختلف را فراهم کنیم.

گفتنی است، نخستین همایش پدافند غیرعامل در حوزه دریای خزر، امروز و فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) در تالار حکمت دانشگاه گیلان با هدف هم افزایی علمی و تولید دانش بومی مرتبط با مسائل دریای خزر و حوزه آن در زمینه پدافند غیرعامل برگزار می شود. فراخوان مقالات به همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه دریای خزر از اردیبهشت‌ماه سالجاری آغاز و تا پایان آبان‌ماه ادامه داشت.

اقتصاد دریامحور با رویکرد پدافند غیرعامل، پدافند غیرعامل در حوزه گردشگری و اکوتوریسم دریای خزر، حمل و نقل دریایی و الزامات پدافندی، منابع انرژی دریای خزر از نگاه پدافند غیرعامل ، نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصاد مقاومتی در حوزه دریای خزر ، پدافند غیرعامل در بخش شیلات، کشاورزی، امنیت غذایی و توسعه پایدار در حوضه آبی دریای خزر، آلودگی‌های زیست محیطی و بیولوژیک در دریای خزر، پدافند غیرعامل در مهندسی با رویکرد استان‌های شمالی، نفوذ دشمن، چالش‌ها و راهکارها با نگاه به مسائل استان‌های کرانه دریای خزر، معماری و شهرسازی استان‌های ساحلی با رویکرد پدافند غیرعامل، تهدیدات نوین در حوزه دریای خزر با نگاه آینده پژوهی (سایبری، زیستی، جنگ نرم) و فرهنگ، هویت، دین و ارزش های اجتماعی با رویکرد پدافند غیرعامل از محورهای برگزاری این همایش علمی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: