• پنجشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-29889-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

گرما موجب گسترش سنبل آبی در گیلان شد

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: فصل گرما به گسترش سنبل آبی سرعت بخشیده است.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، منصورسربازي گفت: فرارسيدن فصل گرما و سرعت جريانات آبي، رشد و گسترش سنبل آبي را با سرعت بيشتري در استان همراه كرده است.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله اصولي با سنبل آبی در گیلان برنامه ريزي منسجم باید انجام شود، از روساي محیط زیست شهرستانها خواست ضمن ارائه گزارشي از وضعيت اين گونه مهاجم در شهرستان خود پيشنهادات و راهكارهاي عملي ارائه کنند.  

سربازی ادامه داد: هر گونه موانعی که موجب کندشدن مبارزه با سنبل آبی در منابع استان می شود باید برداشته شود و با توجه به امكانات موجود برنامه ريزي لازم صورت گیرد.

وی تصریح کرد: برای کاهش جمعیت این گونه گیاهی مهاجم، با استانداري، پدافند غيرعامل ، بسيج،سازمانهاي مردم نهاد و ساير دستگاههاي اجرايي براي همكاري در عمليات مبارزه هماهنگی شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان تاکید کرد: آگاه سازي مردم از وضعيت تهاجمي گياه و خساراتي كه متوجه تالاب خواهد شد نیز بسیار ضروری است.

وی تصریح کرد:سنبل آبي گونه بيگانه است و به علت سرعت بالاي تكثير و گسترش آلودگي توسعه اقتصادي و رفاه انسان را تهديد مي كند و با جذب زياد عناصر غذايي و نور در رودخانه ها به توده حجيم و متراكم تبديل و با كاهش اكسيژن و نور و ترشح تركيبات سمي باعث نابودي موجودات زنده مي شود.انتهای پیام