• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-38489-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

رشد سالمندی از رشد کل جمعیت بیشتر است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: طی قرن‌های 20 و 21 سالمندی رو به افزایش داشته و رشدی سریعتر از رشد کل جمعیت داشته که این رشد معادل 2 درصد است.

دکتر عباسی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه گیلان، سالخوردگی جمعیت را پدیده فراگیر، جهانی رو به افزایش دانست و افزود: طی قرن‌های 20 و 21 سالمندی افزایش و رشدی سریعتر از رشد کل جمعیت داشته که این رشد معادل 2 درصد است.

وی با بیان اینکه گیلان، بالاترین نرخ سالمندی در میان استان‌های کشور را داراست، تصریح کرد: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 در گیلان، سالمندان 13.25 درصد کل جمعیت گیلان را تشکیل می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیشتر سالمندان استان بی‌سوادند و میزان بی‌سوادی در زنان بیشتر از مردان و در روستا بیشتر از شهر است ادامه داد: مشکلات مالی، بهداشت و سلامت عمده مشکلات مطرح شده در سالمندان است.

عباسی از اجرای سند ملی تحول نظام سلامت، رفاه و منزلت سالمندان مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی در استان خبر داد و گفت: گسترش برنامه های خود مراقبتی در سالمندی در تمام مناطق شهری و حاشیه شهر در گیلان از برنامه‌های معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

وی استمرار و گسترش برنامه مراقبت ادغام یافته و جامع سالمندی در تمام مناطق شهری، روستایی و حاشیه شهر را یکی از پروژه‌های راهبردی سلامت سالمندان در گیلان عنوان کرد.


انتهای پیام