• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-48089-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

انرژی‌های تجدیدپذیر همگی سازگار با محیط زیست هستند

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان گفت: اگر هزینه‌های رفع آلودگی محیط زیست را مدنظر قرار دهیم، به لحاظ اقتصادی هزینه اولیه تجهیز و تولید انرژی‌های نو تجدید پذیر می‌شود زیرا انرژی‌های تجدید پذیر همگی سازگار با محیط زیست هستند.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، مهندس بلبل‌آبادی در اولین جلسه کمیته انرژی‌های نو کارگروه انرژی و آب شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با اهمیت انرژی‌های نو، اظهار کرد: انرژی‌های نو یا تجدید پذیر از منابعی که پایان قطعی ندارند تولید می‌شوند و هم اینکه می‌توانند به سرعت جایگزین شوند.

مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان با تایید بر پتانسیل استان گیلان در زمینه انرژی‌های نو، افزود: باید با کمک و همدلی سازمان‌های مختلف سازه‌ها را شناسایی کنیم و پروژه‌های زمان دار را برای سرمایه گذار کوتاه کنیم.

منصور مولایی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان در این جلسه با اشاره به موضوع سرمایه گذاری بخش انرژی در استان، اظهار کرد: سرمایه گذاری در استان گیلان نیازمند یک کارگاه تخصصی سرمایه گذاری است. لذا در دنیا سرمایه گذاری در بخش انرژی، نوعی ابزار گردشگری نیز استفاده می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان افزود: تقاضای داخلی با نظارت حاکمیتی و اجرایی و زیرساخت‌های شبکه‌ایی پیشرفته که منجر به فرصت منحصر بفرد می‌شود.

در ادامه امیر محمدپور، دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با اشاره به اهمیت این موضوع اظهار کرد: اهمیت این موضوع در حوزه پدافند غیرعامل آنجایی است که اگر اتفاقی نظیر جنگ، زلزله و یا سیلی اتفاق بیفتد ممکن است یک نیروگاه 1000 مگاواتی برق به یکباره قطع شود و این اتفاق چالش‌های جدی را در منطقه تحت پوشش به وجود می‌آورد، لذا اگر تولید در محل مصرف باشد که مهمترین شکل آن انرژی‌های تجدید پذیرند که به کمک طبیعت در محل مصرف تولید می‌شوند و با توجه به پراکندگی در مواقع اضطراری به راحتی از بین نمی‌رود یعنی ممکن است تخریب شوند ولی بطور کامل از بین نمی‌روند و به هر مقدار از پیرامون شان می‌توانند برق برسانند.

محمدپور با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته سبد انرژی شان را گسترش می‌دهند، گفت: کشورهای توسعه یافته برای گسترش سبد انرژی خود از هر منبعی که بتوانند استفاده می‌کنند، حتی اگر منبع انرژی غالب در کشورشان بیشتر از اشکال دیگر انرژی وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم در مسیر کشورهای توسعه یافته، انرژی‌های تجدیدپذیرمان اقتصادی شود باید صاحب تکنولوژی شده و امکان ساخت در داخل را داشته باشیم و همچنین مباحث زیست محیطی را مدنظر قرار دهیم.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل با موضوع نگاه با مباحث آلودگی محیط زیست، گفت: اگر هزینه‌های رفع آلودگی محیط زیست را مدنظر قرار دهیم، به لحاظ اقتصادی هزینه اولیه تجهیز و تولید انرژی‌های نو تجدید پذیر می‌شود زیرا انرژی‌های تجدید پذیر همگی سازگار با محیط زیست هستند؛ البته اکنون در حوزه زیست محیطی با چالش‌هایی نظیر تغییرات غیرعادی تغییر اقلیم مواجه هستیم که دلیل اصلی آن استفاده از منابع فسیلی است که در این راستا خروجی اولین همایش تغییر اقلیم و امنیت انرژی در حوزه پدافند غیرعامل با همکاری کارگروه تخصصی آب و انرژی پدافند غیرعامل استان، دانشگاه گیلان و اداره کل پدافند غیرعامل استان برگزار گردید.

دبیر شورای پدافند استان گیلان در ادامه با ظرفیت بالای استان در تولید انرژی بیان کرد: از آنجایی که انرژی‌های نو برای توسعه و گسترش نیازمند اعتبارات بالایی است لذا جذب سرمایه گذار در این حوزه ارزش دو چندان می‌یابد، شایسته است که همکاری سازنده در چارچوب ضوابط با سرمایه گذاران این حوزه اعم از داخلی و خارجی صورت گیرد تا روند گسترش استفاده از این انرژی‌ها در استان، هر چه بیشتر سیر صعودی گیرد.


انتهای پیام