• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-47089-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

معاون خدمات شهری شهرداری رشت خبر داد:

عزم جدی شهرداری رشت برای جمع آوری دستفروشان

معاون خدمات شهری شهرداری رشت از عزم جدی شهرداری برای جمع آوری دستفروشان و پاک سازی خیابان شیک در چندین مرحله خبر داد.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،مهندس علی مقصودی با اشاره به اینکه جمع آوری دستفروشان و جلوگیری از سد معبر با جدیت بیشتر در دستور کار معاونت خدمات شهری قرار گرفته است،اظهار کرد:در یک ماه گذشته خیابان شیک در چندین مرحله از دستفروشان پاک سازی شد.

وی با اشاره به اینکه از دستفروشان درخواست کردیم فعالیت خود را بعد از نماز مغرب آغاز کنند،افزود:همچنین از دستفروشان خواستیم فضای فعالیت خود را به یک متر مربع کاهش دهند تا خلل و مزاحمتی برای مردم و اصناف ایجاد نشود.

مهندس مقصودی با بیان اینکه دستفروشان خیابان های سردارجنگل و بیستون را به سمت بازارچه میرزاکوچک هدایت کردیم بیان داشت:در مجموع عملیات های جمع آوری و ساماندهی سدمعبر با موفقیت همراه نبود و نتیجه مطلوب نداشت .

وی اظهار کرد: دستفروشان با توجه به درآمد قابل توجه خود حاضر به ترک محل نیستند و تمایلی به اسکان در بازارچه های شهرداری ندارند و در بسیاری از مواقع باعث ایجاد تنش با عوامل سدمعبر و نیروهای اداره اجراییات شهرداری میشوند.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه از تاریخ ۲۹ اردیبهشت تا ۴ خرداد ظرف یک هفته ۷۱۸ کیلوگرم میوه، ۵۱۰ دست لباس، ۴۵۲ کیلوگرم تره بار، ۴۵ دستگاه ترازو، ۱۳ دستگاه گاری، ۱۹ قطعه پلاسکو، ۸۲ قطعه گل و گیاه و ۷۷۸ قطعه از اقلام دیگر جمع آوری کردیم .

وی با اشاره به اینکه شرط پس دادن اجناس جمع آوری شده دستفروشان ساماندهی آنان در بازارچه‌های شهرداری بود عنوان داشت: با وجود اینکه حدود ۳۰۰ غرفه خالی در بازارچه های شهرداری وجود دارد ولی دستفروشان حاضر به ثبت نام و حضور در غرفه ها نیستند و حتی علی رغم ضرر مالی به دنبال اجناس جمع آوری شده خود نمی آیند.

مهندس مقصودی با اشاره به یکی دیگر از معضلات جدی دستفروشان اظهار کرد: برخی از دستفروشان خیابان‌های شیک،شریعتی،مطهری،سردارجنگل خود را مالک محل کسب خود میدانند و حاضر نیستند محل را ترک کنند و حتی در روزهایی که در کاسبی نمی‌کنند مکان کسب خود را به دستفروش دیگر کرایه میدهند.

وی اظهار کرد: این دستفروشان با ایجاد هجمه و تشکیل گروههای غیر رسمی با تشویش اذهان عمومی عوامل سدمعبر را به عنوان مقصر معرفی می کنند در صورتی که همکاران سدمعبر شهرداری به وظیفه ذاتی خودشان عمل کرده اند.

مهندس مقصودی با اشاره به اینکه خرید از دستفروشان نیز به یک فرهنگ در بین شهروندان تبدیل شده است ،مطرح کرد:بسیاری از اجناس دستفروشان فاقد کیفیت هستند.

وی با اشاره به اینکه دستفروشی علاوه بر سدمعبر منجر به نابودی اصناف میشود ،اظهار کرد:شهرداری رشت بازارچه های متعددی برای ساماندهی دستفروشان راه اندازی کرده و سه بازارچه نیز دردست احداث دارد ولی با این وجود دستفروشان حاضر نیستند در بازارچه های شهرداری فعالیت کنند و هم اکنون ۳۰۰ عرفه از بازارچه های شهرداری خالی است.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت حل معضل سدمعبر را نیازمند همکاری و تعامل دستگاه‌های ذیربط دانست و یادآور شد:برای حل این مشکل باید همه دستگاه‌های حوزه‌های مربوطه پای کار بیایند تا بتوانیم رضایت شهروندان را فراهم کنیم.


انتهای پیام