• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-6990-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان خبر داد:

کاهش 5 برابری دبی ورودی آب سد سفیدرود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: دبی ورودی آب سد در حال حاضر ۶۲ مترمکعب بر ثانیه است که سال گذشته ۳۴۱ متر مکعب بر ثانیه بوده است.

 به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،کاظم لطفی حجم ذخیره آب سد سفیدرود را ۸۶۸ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت:حجم آب سد سفیدرود نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۰میلیون متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود:دبی ورودی آب سد در حال حاضر ۶۲ مترمکعب بر ثانیه است که سال گذشته ۳۴۱ مترمکعب بر ثانیه بوده است.

وی سطح زیر کشت اراضی شالیزارهای استان را ۲۳۸ هزار هکتار عنوان کرد و ادامه داد:از این مجموع ۱۷۱هزار هکتار از اراضی در داخل شبکه آبیاری و زهکشی سد سفیدرود و حدود ۶۶هزار هکتار خارج از شبکه قرار دارد.

۱۰۴میلیون متر مکعب آب مورد نیاز در استخرهای پرورش ماهی

مهندس لطفی حداقل حجم آب مورد نیاز برای مصارف مختلف در محدوده شبکه سد سفیدرود در یک دوره آبیاری را دو میلیارد و ۸۹ میلیون متر مکعب دانست و افزود:از این مقدار یک میلیارد و ۹۸۵ میلیون متر مکعب مورد نیاز شالیزارها و حدود ۱۰۴میلیون متر مکعب آب مورد نیاز در استخرهای پرورش ماهی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص منابع آب داخل استان گفت:پتانسیل حجم آب ذخیره در آب بندانهای استان برابر با ۱۰۰ میلیون متر مکعب است که تاکنون حدود۸۰ درصد از این حجم ذخیره سازی انجام شده است.

وی ادامه داد:از تعداد ۴۱۸ ایستگاه پمپاژ آب در سطح استان تاکنون ۳۰۳ مورد آماده بهره برداری است که پتانسیل تأمین آب از محل ایستگاه های پمپاژ در سطح شبکه ۱۱۰ میلیون متر مکعب و از محل برداشت از زهکش ها و باز چرخانی آب و آورد رودخانه ها حدود ۱۰۰میلیون متر مکعب خواهد بود.

تعداد کل چاههای مجاز و غیر مجاز گیلان ۲۵ هزار حلقه است

لطفی تعداد کل چاههای مجاز و غیر مجاز سطح شبکه بصورت عمیق و سطحی را ۲۵ هزار مورد دانست و افزود:با توجه به بهره‌برداری از آنها پتانسیل تأمین آب در سطح شبکه حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب و در کل استان حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید .

وی ادامه داد:تعداد چاههای عمیق نیازمند ۲۸۸ مورد است که از این تعداد ۲۲۲ مورد سرویس و راه اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان تصریح کرد:طبق شرایط موجود،تأمین نفت و گازوئیل کشاورزان به منظور استفاده از ظرفیت های چاههای نیمه عمیق،زهکش ها،رودخانه ها ضروری به نظر میرسد .

کشاورزان حتما بیمه کشاورزی را انجام دهند

لطفی با تاکید بر اینکه کشاورزان حتما بیمه کشاورزی را انجام دهند و ادامه داد:سازمان جهادکشاورزی از ظرفیت های خویش در جهت تجهیز لوازم مورد نیاز شبکه های درجه ۳و۴ و چاههای مورد نیاز استفاده کنند.

وی در پایان تسریع در ابلاغ ۱۰۰درصدی همه اعتبارات استانی شرکت آب منطقه ای گیلان را با توجه به مصوبات و دستور استاندار گیلان ضروری دانست و گفت: سازمان برنامه و بودجه استان همکاری لازم را در جهت تنظیم موافقتنامه های اعتبارات ابلاغ شده جهت تسریع در فرآیند خرید تجهیرات مورد نیاز را داشته باشند.

 


انتهای پیام