• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-47589-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

نگران 79 خانوار روستایی ساکن در پشت سدشهربیجار هستیم

فرماندار رودبار با اشاره به سد شهربیجار که 70 درصد آب شرب گیلان را تامین می کند و رودبار از یک قطره آن برخوردار نیست، گفت: نگران 79 خانوار از روستائیان ساکن در پشت سد هستیم که راه دسترسی شان بواسطه ساخت سد مسدود شده و زیربناهای آنها هم مستهلک شده است.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، اسماعیل میرغضنفری در نشست شورای حفاظت از منابع آب گیلان، اظهار کرد: برغم وجود دو سد بزرگ سفیدرود و شهربیجار در شهرستان رودبار هنوز مشکل آب اولین سطر دفتر محرومیت این شهرستان است .

فرماندار شهرستان رودبار با بیان اینکه آب سد سفیدرود بعنوان بزرگترین سد گیلان بخش عمده ای از شالیزارهای گیلان را مشروب می کند،افزود: بواسطه اختلاف زمان کشت اگر مجموعه مدیریت شهرستان رودبار تلاش نکنند شالیکاران این شهرستان با مشکل جدی مواجه می شوند.

وی گفت:در سال های اخیر به جهت توافقات وزارت نیرو که هشت استان مجورز برداشت آب ندارند علی رغم هدفگذاری 12هزار هکتار باغ زیتون که هر هکتار باغ اشتغالزایی دو نفر را موجب می گردد، به جهت مضایق صدور مجوز برداشت آب در گیلان نتوانستیم به هدفگذری انجام شده برسیم .

فرماندار رودبار با بیان اینکه محدودیت ها را می شود پذیرفت اما ممنوعیت ها توجیه ندارند،تصریح کرد: ضرورت ایجاد می کند استاندار گیلان و نماینده رودبار مساعدتی از وزارت نیرو داشته باشند تا راهی گشوده و موانع برطرف گردد .

میرغضنفری با اشاره به سد شهربیجار که 70 درصد آب شرب گیلان را تامین می کند و رودبار از یک قطره آن برخوردار نیست، گفت:نگران 79 خانوار از روستائیان ساکن در پشت سد هستیم که راه دسترسی شان بواسطه ساخت سد مسدود شده و زیربناهای آنها هم مستهلک شده است و برغم پیگیری ها و جلسات مختلف هنوز به نتیجه مطلوب نرسیدیم.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست ،گفت:با توجه به وجود سدهای سفیدرود، شهربیجار و تاریک راه اندازی اداره امور آب در این شهرستان ضروریست .

منوچهر جمالی افزود: ممنوعیت برداشت آب از گیلان را داریم که از مبادی ملی پیگیریم تا این مشکل حل شود .

وی بهره مندی اهالی دهستان بلوکات از آب سد شهربیجار را خواستار شد و با توجه به تامین آب شرب رودبار، منجیل، لوشان، رستم آباد و توتکابن و 28 روستا از سد دیورش گفت: از استاندار و مدیرعامل آب منطقه ای انتظار داریم که روند ساخت این سد شتاب گیرد.


انتهای پیام