• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-47289-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت:

گفتمان‌های دینی باید همراه با روحیه انتقاد ‌پذیری باشد

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت گفت: برنامه گفتمان‌های دینی باید همراه با روحیه انتقاد ‌پذیری، تحمل نظریه مخالف و پاسخ مستدل باشد.

حجت‌الاسلام صادق دوستار در گفت‌و گو با ایسنا- منطقه گیلان، با تبیین اهداف برگزاری گفتمان‌ها در مدارس، اظهار کرد: برنامه گفتمان‌های دینی باید همراه با روحیه انتقاد ‌پذیری و تحمل نظریه مخالف و پاسخ مستدل باشد .

وی گفتمان‌ دینی را یکی از شیوه‌های مؤثر برای ایجاد ارتباط چهره به چهره دانست و افزود:جوانان و نوجوانان در این شرایط سنی و روند شکل‌گیری هویت خود با سؤال‌هایی در حوزه‌های مختلف اجتماعی،فرهنگی،سیاسی و اعتقادی مواجه هستند و برای همه آنها نیازمند نشست های تخصصی است .

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت با بیان اینکه موضوعات گفتمان باید بر اساس نیاز منطقه باشد،تصریح کرد:به منظور تأثیرگذاری بیشتر و خروجی مطلوب باید قبل از اجرای جلسات گفتمانی،رصد لازم و نیازسنجی انجام و به مهم‌ترین موضوعات مورد نیاز پرداخته شود .

وی گروه هدف در گفتمان‌ها را جوانان و نوجوانان دانست و گفت:جوانان و نوجوانان از گروه‌های تأثیرپذیر هستند که می‌توان با ایجاد ارتباط و صمیمیت با آنان و فضای گفت‌و گو روابط دوستانه برقرار کرد که بدون شک در جذب آنها به محافل و مجالس مذهبی تأثیر خواهد داشت .

حجت‌الاسلام دوستار با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال انحراف فکری و اعتقادی دانش‌آموزان هستند،یادآور شد: برای مقابله با دسیسه‌های دشمن و جلوگیری از رکود و خمودگی و انحرافات خطرناک و در راستای بالندگی و ارتقاء سطح تربیتی آنان، برگزاری نشست‌های معرفتی و پاسخگویی به نیازهای فکری این نسل نو اندیش یک ضرورت جدی است .

وی با توصیه به اساتید گفتمان در خصوص ایجاد فضای مناسب و امن برای طرح پرسش‌های دانش‌آموزان، تأکید کرد: ائمه معصومین (ع) و علماء و بزرگان دین به ما آموختند که در برابر نظریه و دیدگاه مخالف باید صبورانه برخورد کرد تا در پاسخ به شبهات بتوان تأثیرگذار بود .

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت تأکیدات مقام معظم رهبری درباره خطر نفوذ دشمنان انقلاب اسلامی را در اجرای گفتمان‌های دانش‌آموزی مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت گفتمان‌های دینی در سطح مدارس و دانشگاه‌ها در راستای پاسخ به سوالات و شبهات نسل جوان و مسدود کردن راه نفوذ دشمن استفاده کرد .

وی با اشاره به معایب و نواقص اجرای گفتمان‌های دانش‌آموزی در سال‌های گذشته، عنوان کرد: متکلم وحده بودن اساتید در گفتمان‌ها و مانند منبر اجرا کردن و عدم مشارکت مخاطبین در مباحث مطروحه مهمترین عیب گفتمان در سال‌های گذشته بود که باید درصدد رفع آن باشیم که در کیفیت آن تأثیر گزار خواهد بود .

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رشت در پایان با بیان اینکه امثال هر دوره گفتمان دانش‌آموزی سه جلسه خواهد بود، خاطرنشان کرد: در مدارس حاشیه شهر رشت و بخش‌های شش گانه ۴۵ جلسه گفتمان با هماهنگی ادارات آموزش و پرورش برگزار می‌شود.


انتهای پیام