• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-45489-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

استاندار گیلان:

قول می دهیم کشاورزان با مشکل آب مواجه نشوند

استاندار گیلان، با اشاره به برگزاری جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، یادآور شد: با توجه به بحث خشکسالی، فصل کشت آینده فصل سختی برای کشاورزان خواهد بود، اما قول می دهیم کشاورزان با مشکل جدی مواجه نشوند.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، دکتر مصطفی سالاری در شورای برنامه ریزی توسعه استان که در سالن الغدیر استانداری برگزار شد، با اشاره به ساختار و کارکرد کمیته های 48گانه توسعه راهبردی گیلان، اظهار کرد: این کمیته ها قرار است با مشورت، همفکری و همراهی ذیل شورای برنامه ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی به تدوین، پیگیری و نظارت بر اجرای طرح های توسعه راهبردی استان بپردازند.

وی با بیان اینکه جمع بندی طرح های توسعه راهبردی به تدوین درست، منطقی و واقع بینانه سند آمایش استان کمک می کند، افزود: فاز اول آمایش گیلان با همکاری مشاور طرح آماده شده و لذا باید از حضور نمایندگان اجرایی آمایش در جلسات کمیته ها استفاده کنیم تا درگیر مسائل و مشکلات استان شوند و مراحل نهایی سند را به پایان برسانیم.

استاندار گیلان، اولویت مسئولان را کار کردن برای مردم دانست و گفت: وظیفه ما کار کردن برای مردم است لذا از نمایندگان مردم در مجلس می خواهیم به کمیته ها کمک کنند تا فضای استان روز به روز برای کار کردن بهتر شود.

این مقام مسئول، از دستگاه های نظارتی و قضایی خواست نسبت به حل مشکل در درون دستگاه اقدام کنند و متذکر شد: یکی از مسائلی که فضای کسب و کار را تنگ و ترش کرده است، عدم شهامت مدیران در تصمیم گیری قاطع و در نهایت خوابیدن کار مردم است لذا از مدیران می خواهیم شهامت داشته باشند و اشتباه خود را اصلاح کنند.

وی عنوان کرد: بی تردید فساد و تخلف عمد مدیران قابل گذشت نیست، اما سوء برداشت و تخلف اداری مدیران را می توان اصلاح کرد. در این صورت فضای کسب و کار بهبود پیدا می کند، زیرا باید موانع خودساخته را رفع کنیم و دست به عصا راه نرویم. مدیرانی که سالم کار کنند، در صورت تصمیم گیری اشتباه هم به آنان فرصت اصلاح خواهیم داد.

سالاری، با بیان اینکه کمیته های 48گانه در حوزه اقتصاد مقاومتی کار می کنند، یادآور شد: بیش از یک دوم طرح های توسعه راهبردی در راستای اقتصاد مقاومتی به منظور استفاده از فرصت ها و ظرفیت های استان گیلان است لذا این کمیته ها موازی کاری نخواهند داشت و به همه موضوعات به صورت تخصصی نگاه می شود.

وی حضور بخش غیر دولتی در جلسات کمیته ها را پررنگ دانست و عنوان کرد: این کمیته ها متشکل از انجمن ها، اصناف، اتحادیه ها و اساتید دانشگاه است و زیر 15 نفر عضو دارد. باید حرف مردم را به قانون گذاران منتقل کنیم و دستگاه قضایی در این راستا کمک کننده خواهد بود.

استاندار گیلان، با تاکید بر اینکه آب استان نباید بدون استفاده به دریا بریزد، گفت: توسعه و ارتقای زیرساخت های استان ضرورت دارد. همچنین بخشی از کمیته ها به حل معضلات خواهند پرداخت که مهمترین آنها ساماندهی پسماند و احیای تالاب و رودخانه هاست. کمیته کاداستر نیز به حل اختلافات مردم بر سر زمین کمک می کند.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: باید بتوانیم سهم بیشتری از اعتبارات ملی در راستای مدیریت بحران دریافت کنیم. قطعا کمیته های 48گانه در امتداد ساختارهای قانونی موجود فعالیت خواهند کرد، اما نمی خواهیم برنامه ریزی و اجرا دولتی باشد و نقش مردم محسوس است و با خرد جمعی حرکت می کنیم.

وی وظیفه هر کدام از کمیته ها را تبیین برنامه پنج ساله با برش یکساله دانست و افزود: خود اعضای کمیته بهترین ناظر بر عملکرد دستگاه ها هستند. همه موضوعات استان گیلان در این 48 کمیته خلاصه شده است.

سالاری، خواستار ادغام برخی از کارگروه ها ذیل ستاد اقتصاد مقاومتی شد که تعیین تکلیف کننده برای سرمایه گذار نیستند و خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم در استان حرف آخر را بزنیم، قطعا سرمایه گذار آزار می بیند.

استاندار گیلان، با اشاره به برگزاری جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، یادآور شد: با توجه به بحث خشکسالی، فصل کشت آینده فصل سختی برای کشاورزان خواهد بود، اما قول می دهیم کشاورزان با مشکل جدی مواجه نشوند، اگر از هم اکنون تدابیر لازم را درخصوص آب بندان ها ببینیم.

وی با بیان اینکه باید از آب بندان ها استفاده چندمنظوره کنیم، گفت: باید سرمایه گذاران را به سمت آبزی پروری، گردشگری و ورز ش های آبی سوق دهیم. درخصوص واگذاری پروژه ها به سرمایه گذاران بخش خصوصی نیازمند همکاری قوا هستیم تا توسعه متوازن و پایدار شکل بگیرد.

نماینده دولت در گیلان، ایجاد شغل با درآمد کافی برای خانوارها را دغدغه مدیریتی خود دانست و اظهار کرد: از مدیران می خواهیم بدون دغدغه و با شهامت کار کنند و تصمیم بگیرند.


انتهای پیام