• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-9389-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

بعد از پریشانی موسسات مالی و اعتباری پریشانی در برخی موسسات علمی

برخی دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی مهران انزلی علیرغم پاس‌کردن همه واحدهای درسی هنوز مدرکشان را از این دانشگاه دریافت نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،تعدادی از دانشجویانی که از طریق کنکور سازمان سنجش در رشته‌های مختلف تحصیلی در دانشگاه غیرانتفاعی انزلی پذیرش شده‌اند،پس از گذراندن واحدهای درسی‌شان به مدت 4 سال برای اخذ مدرک با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

زهرا اصغری یکی از دانشجویان این دانشگاه با اشاره به اینکه از سال 90 وارد این دانشگاه شده است، گفت: از همان سال اولی که دانشجویان پذیرش شده بودند ،به دلیل نبود امکانات لازم فضای آموزشی با مشکلات زیادی مواجه بودند.

وی افزود: در جواب اعتراض دانشجویان به نبود امکاناتی چون سرویس و سلف و کتابخانه و کلاس درس کافی و غیره مسئولین دانشگاه به طور مستمر قول می‌دادند که به زودی اقدامات لازم برای رفع این معضلات انجام خواهد شد،اما هیچ کدام از وعده‌هایشان عملی نشد و آنها در فضایی غیرآموزشی ادامه تحصیل دادند و علیرغم کمبود امکانات دانشجویان واحدهای درسی را یکی پس از دیگری پاس کردند.

اصغری خاطرنشان کرد:بعد از صرف زمان و هزینه‌هایی که طبق مقررات دانشگاه انجام شد، برخی دانشجویان فقط تاکنون موفق به اخذ مدرک موقت شده‌اند و گرفتن مدرک دائمی از این دانشگاه برایمان در هاله‌ای از ابهام است.

وی تصریح کرد:در حال حاضر دیگر این دانشگاه دانشجو پذیرش نمی‌کند و  فقط برای کارهای اداری در روزهای محدود باز است.

در ادامه این گفت‌و‌گو ماندانا کاظمی یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه انزلی با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به مدرک موقتی هم که از این دانشگاه گرفته‌ایم، طبق گفته مسئولین دانشگاه، از نظر اعتبار فاقد ارزش قانونی است و نیاز به تغییر دارد،گفت:در پیگیری های مختلفی که انجام شد، مقرر شده است که برای اخذ اصل مدرک از دانشگاه گیلان باید پیگیری کنیم، این در حالیست که هیچ کس در هیچ جا پاسخگو مشکلات ما نیست.

سارا اکبری نیز یکی از فارغ‌التحصیلان این چنین موسسات علمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا گفت: پس از پاس‌کردن تمام واحدهای درسی و کسب نمرات عالی صرف وقت و هزینه فراوان برای اخذ مدرک دچار مشکلات فراوانی شده ام.

وی افزود: متاسفانه موسسات این چنین با بی‌تدبیری موسسان و هیئت امنا از هم پاشیده شد و اغلب دانشجویان برای ارائه مدرک به بازار کار و یا ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از داشتن مدرک اصلی محروم هستند.

اکبری خاطر نشان کرد: سرگردانی و پاس کردن واحد های درسی در مکانها و مراکز علمی پراکنده بسیار موجب مضاعف شدن هزینه و زمان برای این دانشجویان شد.

وی با تاکید بر توجه هر چه بیشتر جوانانی که علاقمند به ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی هستند،توصیه کرد: حتما قبل از ورود به هرموسسه تحقیقات لازم را انجام دهند، تا در دام چنین موسسات غیرانتفاعی که پریشانی و ناامیدی را برای علاقمندان به تحصیل ارمفان می‌آورد،نیفتند.

علیزاده یکی دیگر از دانشجویان موسسه غیرانتفاعی نیز با اشاره به اینکه پس از گذراندن تمام واحدهای درسی تعیین شده از سوی مسئولین دانشگاه که گفته ایشان توسط وزارت علوم تعیین شده بود، برای گرفتن مدرک دچار مشکل شدم، گفت: پس از اتمام 4ترم و پاس کردن 80واحد درسی هنگامی که برای اخذ مدرک به مرکز علمی مورد نظر مراجعه کردم با وعده‌های پوچ مواجه شدم.

وی افزود: برای مشکلاتی که در این دانشگاه با آن مواجه شدم به مسئولین مختلف استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مراجعه کردیم، اما هیچ اقدامی انجام نشد.

او تصریح کرد:مکاتبه‌های مختلفی به مسئولین ذیربط  با تهران انجام شد، اما هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده است و حتی برخی از افراد مسئول در پایتخت به دانشجویان معترض شدند که باید با چشم باز برای ادامه تحصیل مراکز علمی خود را انتخاب می کردید و بدون تحقیقات وارد چنین مراکزی نمی‌شدید، این در حالیست که مردم به دلیل اعتمادی که به نظارت در تاسیس چنین موسساتی از سوی دستگاههای کشوری دارند، لزومی به تحقیقات نمی‌یافتند. 

مظاهر دلیری مدیر اجرایی سابق دانشگاه مهران انزلی در خصوص مشکلات این دانشجویان به خبرنگار ایسنا گفت: یک سال اخیر این موسسه دچار مشکلاتی شد و موارد و مشکلات به اعضای موسس دانشگاه انتقال داده شد اما اقدامی از سوی موسسین برای رفع مشکلات انجام نشد و به همین دلیل اقدام به استعفا کردم.

وی افزود: کارمندانی که باید حضور یابند تا برای صدور مدرک نهایی پیگیر باشند،رفته‌اند.

دلیری خاطرنشان‌ کرد: دانشجویان حق دارند نگران مدارک اصلی‌شان باشند چون برخی از آنها کارشناسی ارشد قیول شدند، اما متاسفانه چون مدرک کارشناسی را اخذ نکرده بودند،برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با مشکل مواجه شدند.

وی تصریح کرد:به مسئولان فارغ التحصیلان در سال 93 نیز گفتم که برای ارائه فارغ‌التحصیلان 92هر چه سریعتر اقدام کنند و مشکلات را به اعضای موسس انتقال داده شد تا مشکلات را مرتفع کنند و کما بیش در حال انجام بود اما مدتی بعد متوقف شد.

مظاهر دلیری با اشاره به مشکلاتی که این دانشگاه داشت نظیر نداشتن کارمند کافی و اعضای هیئت علمی خاطر نشان کرد: این موسسه از سوی دانشگاه مورد بازرسی قرار گرفت،در پی این انعکاس و مطرح شدن این مشکلات حکم اخراج اینجانب صادر شد.

زارعی مسئول فعلی این دانشگاه در ادامه این گفت‌و‌گو با اشاره به اینکه به تازگی کارمندانی برای انجام کار دانشجویان این موسسه در این دانشگاه مستقر شده‌اند و اقدامات لازم برای برای ارائه گواهی اصلی ارائه می‌دهند،از دانشجویان خواست برای اخذ مدرک خود پیگیر باشند و نقص های پرونده تحصیلی خود را مرتفع کنند.

وی افزود: گواهی موقتی که هم‌اکنون به دانشجویان داده شده است و به اندازه مدرک اصلی دارای اعتبار است.

خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه گیلان، آماده دریافت پاسخ از سوی مسئولین مربوطه برای حل و پیگیری مشکلات دانشجویان این موسسات است. 


انتهای پیام