• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-52889-5
  • منبع خبر : رشت
  • چاپ

جوجه‌آوری کبوترهای اهلی رشت رو به افزایش

باید در مهربانی به کبوترها میانه رو باشیم تا شاهد جوجه‌آوری بیش از حد آنها در رشت نباشیم.

دکتر عباس عاشوری پرنده شناس گیلان در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،در خصوص علت افزایش جمعیت کبوترهای اهلی در رشت گفت: یکی از دلایل افزایش جمعیت کبوترهای اهلی رشت  ارتقای فرهنگ پرنده‌دوستی در استان است و مردم نسبت به پرنده‌ها مهربان‌تر شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه افزایش غذا برای هر گونه جانوری منجر به افزایش جمعیت آن گونه می‌شود، اضافه کرد: افزایش تعداد اماکن و میزان غذادهی به کبوترها منجر به افزایش جمعیت این پرندگان در رشت شده است.

عاشوری با بیان اینکه اگرچه افزایش جمعیت کبوتر‌های رشت بسیار خوشایند است، اما افرادی هم هستند که حضور زیاد این پرندگان موجب آزار و اذیتشان شده است، خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود، افراد علاقمند از دادن غذای زیاد به کبوترها خودداری کنند و در مهربانی‌شان میانه‌رو باشند.

وی تاکید کرد: لازم است، مکان‌های غذا‌دهی به کبوتر ها محدودتر شود تا از جوجه‌آوری بیش از حد این پرندگان جلوگیری شود.  

کبوتر به گروهی از پرندگان متوسط تا بزرگ جثه از خانواده کبوتریان در راسته کبوترسانان گفته می‌شود که به دو صورت وحشی و اهلی یافت می‌شود و رنگ‌ها و نژادهای مختلفی دارد که معروف‌ترین آن‌ها کبوتر خانگی، کبوتر چاهی و کبوتران خانگی وحشی شده است.

هر دو واژه کبوتر و کفتر در نوشتار و گفتار پذیرفته شده است به گونه‌ای که کفتر در شاهنامه هم آمده با این وجود در نوشتار کبوتر بیشتر به کار می‌رود و در گفتار بسته به گویشور ممکن است «کبوتر» یا «کفتر» واژه پرکاربردتر باشد. با این حال کفتر در ترکیباتی مانند کفترباز و کفتربازی از کبوتر کاربرد بیشتری دارد.

این روزها غذا دادن به کبوترها در بین مردم رشت افزایش یافته است و اگر چه کاری نیکو است اما لازم از از افراط و تفریط در  این کار پرهیز شود.

    


انتهای پیام