• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-53489-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرکل انتقال خون گیلان در دیدار با خبرنگاران:

پتانسیل تامین نیازهای خونی در گیلان وجود دارد

مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه پتانسیل و عشق در مردم گیلان وجود دارد تا خون و فرآورده خونی مورد نیاز بیماران استان را خود فراهم کنند،گفت: طی 6 ماه گذشته هیچ خون و فرآورده خونی از دیگر استان ها به استان وارد نکردیم.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،دکتر احمد مرادی امروز در دیدار با خبرنگاران ایسنا و ایکنا ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: اصحاب رسانه همواره در انعکاس مسائل و اخبار مربرط به انتقال خون حساس هستند در این بین اثرگذاری خبرگزاری ایسنا به خوبی در جامعه مشهود است که جا دارد از خبرنگاران این مجموعه قدردانی کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تا 18 مرداد ماه 33 هزار و 551 واحد خونگیری داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 درصد افزایش داشته است، افزود: اداره کل انتقال خون گیلان با در اختیار داشتن9 مرکز ثابت خونگیری و دو تیم سیار، در سطح استان وظیفه تامین خون مورد نیاز ۳۲ بیمارستان دولتی و خصوصی فعال در سطح استان را برعهده دارد.

دکتر مرادی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون 126 مورد اهدای پلاکت داشتیم که در مدت مشابه سال قبل فقط 10 مورد اهدای پلاکت داشتیم، گفت:  بیش از 7 درصد از کل بیماران تالاسمی کشور در گیلان زندگی می کنند که ماهانه دو نوبت تزریق این ماده حیاتی را خواهند داشت که تمام هزینه های این بیماران رایگان انجام می گیرد زیرا ما معتقدیم بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری بیماران ما نباید رنجی جز درد بیماری را متحمل شوند.

مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به اینکه استان گیلان بیشترین جمعیت سالمندی را داراست و این امر علاوه بر وجود بیماران سرطانی، فاویسم و... یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف خون استان است، بیان کرد: با توجه به اینکه گیلان یک استان توریستی هم محسوب می شود آمار زیادی از تصادفات را شاهد هستیم که در مجموع به میزان زیادی خون و فرآورده های خونی نیازمند خواهیم بود و در راستای رفع این دغدغه اقدام به راه اندازی واحدهای سیار خونگیری در نقط مختلف استان کرده ایم.

وی با بیان اینکه پتانسیل و عشق در مردم گیلان وجود دارد تا خون و فرآورده خونی مورد نیاز بیماران استان را خود فراهم کنند، ادامه داد: طی 6 ماه گذشته هیچ خون و فرآورده خونی از دیگر استان ها به استان وارد نکردیم.

دکتر مرادی با اشاره به اهمیت پلاسمای خون در عرصه درمانی کشور، تصریح کرد: از پلاسمای خون حدود 6 الی 8 نوع دارو تولید می شود و در زمینه اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خروج ارز از کشور بسیار دارای اهمیت به سزایی بوده است.

گفتنی است؛ در پایان این دیدار مدیرکل انتقال خون گیلان با اهدای لوح و هدیه از خبرنگاران ایسنا و ایکنا تجلیل کرد.


انتهای پیام