• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-6690-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

سفیر انگلستان:

فرصت های منطقه آزاد انزلی را به شرکت های انگلیسی معرفی می کنم

سفیر انگلستان در دیدار با مدیرعامل منطقه آزاد انزلی گفت:با توجه به جذابيت ها، زیرساخت ها،ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه را به شرکت ها و سرمایه گذاران کشورم معرفی می کنم.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،نیکلاس هاپتون،سفیر انگلستان در ایران با مهندس رضا مسرور،رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و در خصوص زمینه های مشترک همکاری دو کشور با تکیه بر ظرفیت های منطقه آزاد انزلی به گفت وگو پرداخت.

سفیر انگلیس در این دیدار با بیان اینکه زمینه های همکاری خوبی با منطقه آزاد انزلی و استان گیلان به ویژه در حوزه گردشگری و اقتصادی وجود دارد، پروژه های منطقه آزادانزلی را جذاب ارزیابی کرد و گفت:استان گیلان به دلیل شرایط مناسب جغرافیایی و آب و هوایی و وجود منطقه آزاد و بهره مندی از پتانسیل های تجاری و اقتصادی، برای ما و شرکت های انگلیسی از ظرفیت های همکاری تجاری سودمند و مناسبی برخوردار است.

نیکلاس هاپتون پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی را قابل توجه برای شرکت های انگلیسی ارزیابی و اضافه کرد:با توجه به جذابيت ها، زیرساخت ها، ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه را به شرکت ها و سرمایه گذاران کشورم معرفی می کنم.

سفیر انگلستان از علاقه خود برای فعالیت شرکت های انگلیسی فعال در حوزه تولید و فروش خودرو در منطقه آزاد انزلی خبر داد و افزود:مطمئن هستم که منطقه آزاد انزلی در آینده برای ایران به یک مزیت بزرگ تبدیل خواهد شد و در این راستا برنامه ریزی خواهم کرد تا هیات های تجاری و اقتصادی انگلیسی که به ایران سفر می کنند،از منطقه  آزاد انزلی بازدید کنند.

وی با تصریح بر اینکه گام نخست ارتباط با منطقه آزادانزلی ایجاد روابط آن با موسسات مالی لندن است، تاکید کرد:کشور انگلستان به تمامی تعهدات خود در برجام پایبند است و در آینده شاهد تغییر و تحولات مثبتی در روابط دو کشور خواهیم بود و می بایست با سرعت بخشیدن به توسعه همکاری های اقتصادی و مالی موانع پیش رو احتمالی را از میان برداشت.

مهندس مسرور در این دیدار منطقه آزاد انزلی را تنها منطقه آزاد شمال ایران معرفی کرد و با بیان مزایا و معافیت هایی که در مناطق آزاد ایران و منطقه متبوع وی به سرمایه گذاران خارجی اختصاص می یابد،اظهار کرد:مجتمع بندری کاسپین به عنوان مهم ترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد ایران و بزرگترین بندر ایران در دریای خزر با ارزش سرمایه گذاری 300 میلیون دلار در این منطقه با رویکرد صادراتی و کسب درآمد ارزی برای کشور ساخته شده است که پیشنهادات مختلفی از سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در این پروژه زیرساختی مهم ارائه شده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه بدنبال ایجاد نهادهای مالی در مناطق آزاد ایران هستیم و علاقمندیم از تجربیات انگلستان در این حوزه استفاده کنیم، اضافه کرد:یکی از مهمترین ظرفیت های منطقه آزاد انزلی و استان گیلان، توریسم است و علاوه بر زیرساخت های گردشگری که در این منطقه ساخته شده، در حال احداث امکانات زیرساختی جدیدی با استانداردهای بین المللی هستیم.

وی با اشاره به ثبت و فعالیت افزون بر دو هزار شرکت و 148 شرکت خارجی در این منطقه،از حضور سرمایه گذارانی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در بخش های گردشگری،تجاری و صنعتی منطقه آزاد انزلی خبر داد و اظهار کرد:بعد از اجرایی شدن برجام، شاهد افزایش حضور شرکت های خارجی در این منطقه هستیم و از فعالیت سرمایه گذاران در صنایع های تک و دانش بنیان در این منطقه استقبال می کنیم.

مسرور با بیان اینکه در زمینه برگزاری نمایشگاه های تخصصی میان دو کشور در این منطقه ظرفیت های خوبی وجود دارد، اضافه کرد: هم اکنون بیش از 150 شرکت صنعتی و 3 مجتمع تجاری در این منطقه فعال می باشند که علاوه بر این تعداد، شش مجتمع تجاری نیز از سوی بخش خصوصی در حال ساخت می باشند.

بنابراین گزارش،در این دیدار نماینده وزارت خارجه در گیلان و معاونین و مدیران سازمان و مشاور بازرگانی سفارت انگلیس در ایران حضور داشتند و پس از دیدار سفیر و هیات همراه از زیرساخت های گردشگری و تجاری منطقه و مجتمع بندری کاسپین بازدید کرد.


انتهای پیام