• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-9889-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

فرماندار آستارا خبر داد:

تصویب اجرای طرح گردشگری استیل آستارا

فرماندار بندر مرزی آستارا از تصویب اجرای طرح گردشگری استیل در کمیته گردشگری شهرستان با الزامات در نظر گرفتن شرایط زیست بوم آن خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، «دکتریونس رنجکش کیسمی»در جلسه کمیته گردشگری شهرستان که با حضور کلیه اعضا در فرمانداری برگزار شد،اظهار کرد:اجرای طرح‌های گردشگری باید با محیط طبیعی هم خوانی داشته باشد زیرا گردشگر به دنبال استفاده از طبیعت است و در دنیا نیز با برنامه‌ریزی‌های اصولی مشکلات و اختلافات بین توسعه و محیط زیست، پیش بینی شده است و قابل حل می باشد.

وی ادامه داد:ضمن آنکه حق نداریم به بهانه های حفظ محیط زیست مردم را از موهبت بهره برداری درست از این مناطق طبیعی محروم کنیم، در کنار آن هم حق نداریم به بهانه توسعه، محیط زیست طبیعی را بدون برنامه و ارزیابی ‌های لازم به چالش بکشانیم.

وی با اشاره به محرومیت های موجود در آستارا و عدم وجود امکانات تفریحی و تفرجگاهی کافی و لازم در شهرستان برای بهره مندی مردم، افزود:متأسفانه با رویکردهای که در این شهرستان وجود داشته است از ظرفیت‌های بالقوه آن تاکنون استفاده نشده است.

دکتر رنجکش کیسمی با تأکید بر اینکه آستارا شهرستانی با جاذبه‌های بالقوه طبیعی می باشد،اضافه کرد:از ویژگی‌های منحصر به فرد این شهرستان، طبیعت آن است که باید این طبیعت دارای ارزش افزوده شود.

وی ایجاد طرح های جامع گردشگری با محوریت بوم گردی را از اولویت ها و نیازهای آستارا عنوان کرد و گفت: با در نظر گرفتن دیدگاه های صاحب نظران و استفاده از مشاوران برجسته باید به سمت اجرایی شدن این طرح ها حرکت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح گردشگری اطراف تالاب استیل اشاره کرد و یادآور شد:این طرح همانگونه که در کمیته گردشگری با الزامات در نظر گرفتن شرایط زیست بوم به تصویب رسیده است باید تلاش شود بر اساس ارزیابی‌های درست و جامع، اجرا شود.

وی تصریح کرد:بیش از دو قرن است که تالاب استیل همین بوده و هیچگونه توجهی به آن نمی شد نتیجه اش هم این شد که اطراف آن و حتی داخل بستر تالاب پر از زباله و پسماند شود، اکنون که بناست طرحی در حد بهسازی در اطراف آن اجرا شود تا به یکی از مناطق مهم گردشگری استان تبدیل شود، حتما باید دغدغه‌های موجود برطرف گردد.

فرماندار آستارا از سایر دستگاه‌های مرتبط با تالاب استیل درخواست کرد:همگان باید تلاش کنند و در اجرای این طرح همکاری های لازم را با ارائه دیدگاه‌های اصلاحی و الزامات مربوطه داشته باشند.

وی افزود:اجرای طرح های اینچنینی با در نظر گرفتن منافع عمومی و شرایط خاص شهرستان در کارگروه های مختلف تصمیم سازی می شود و همه ابعاد ایجاد اینگونه طرح ها نیز لحاظ می گردد و باید پس از آن برای اجرا نظارت کافی باشد و همراهی های لازم همه دستگاه ها اتفاق بیفتد.

رنجکش کیسمی همچنین در بخش دیگر سخنان خود به اجرای طرح روستاهای بدون بیکار در آستارا اشاره کرد و گفت: اجرای چهار طرح در این زمینه در دستور کار قرار دارد که باید با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی عملیاتی شود.

وی همچنین ایجاد مراکز خدماتی و رفاهی در مسیر حیران را از دیگر برنامه‌ها در توسعه خدمات گردشگری در آستارا عنوان کرد.

به گزارش ایسنا،در این جلسه هر یک از اعضای حاضر با ارائه دیدگاه‌های خود پیرامون اجرای طرح‌های گردشگری بر ضرورت عملیاتی شدن این طرح ها برای برون‌ رفت از مشکلات شهرستان آستارا و الزامات اجرای قانونی آنها نیز تأکید کردند.


انتهای پیام