• سه شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 949-1093-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

با اهدای یک هزار جلد کتاب قدیمی

بخش مفاخر در کتابخانه عمومی آستارا ایجاد شد

بااهدای بالغ بر یک هزار جلد کتاب قدیمی و نفیس توسط دو خانواده خیر، بخش مفاخر شهرستان آستارا در کتابخانه عمومی این بندر مرزی ایجاد شد.

قاسم خسروی،رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مرزی بندر آستارا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،منطقه گیلان، با اعلام خبر فوق، خاطر نشان کرد: با اهدای بالغ بر یک هزار جلد کتاب قدیمی و نفیس توسط دو خانواده اصیل و فرهنگی آستارا، بخشی از کتابخانه عمومی این شهر برای نگهداری این کتاب ها، جهت استفاده عموم علاقمندان در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد:وراث «مرحوم میرزا پاشا بهزادی»(1254 – 1322) نخستین شهردار بندر مرزی آستارا و «مرحوم دکتر بهزاد بهزادی» (1306 – 1386) محقق، مترجم و پژوهشگر زبان ترکی آذربایجانی، نویسنده لغت نامه تشریحی زبان آذربایجانی در سه جلد و فرهنگ زبان آذربایجانی به فارسی با اهدای بالغ بر 650 جلد کتاب و وراث «مرحوم سرهنگ جلیل بزرگمهر» (1291 - 1386) وکیل مدافع دکتر مصدق با اهدای بالغ بر 350 جلد کتاب از بانیان این امر خیر بودند.

خسروی با بیان اینکه کتاب های اهدا شده در زمینه های تاریخی، حقوق، دینی، جغرافیا، ادبیات، جامع شناسی، فلسفه و... بودند، افزود: وراث افراد مذکور، در راستای حفظ و نگهداری از امانت عزیزان خود، این کتاب ها را در اختیار کتابخانه عمومی آستارا قرار دادند.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی آستارا به عنوان یکی از قدیمی ترین کتابخانه کشور در سال 1302 احداث شده است، اظهار کرد: ابن بندر مرزی به پشتوانه مدرسه تاریخی 107 ساله حکیم نظامی، در میان پیشگامان عرصه فرهنگ کشور قرار دارد.

وی در پایان تصریح کرد:فرهنگ دوستان آستارایی می توانند در راستای کمک به رونق فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کتاب های قدیمی و نفیس را که بلااستفاده در منازل شخصی خود نگهداری می کنند به این بخش اهدا نمایند تا عموم شهروندان از این کتاب ها بهره مند گردند.

به گزارش ایسنا،شهرستان آستارا 86 هزار نفر جمعیت دارد که 44 هزار جلد کتاب در چهار کتابخانه عمومی این شهرستان (2 کتابخانه در آستارا، یک کتابخانه در شهر لوندویل و یک کتابخانه در روستای ویرمونی) برای استفاده عموم کتاب خوانان نگهداری می شود.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: