• شنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 926-36989-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت:

توزیع عادلانه خدمات از جمله اهداف اولیه توسعه پایدار است

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت در سومین برنامه ملی مشارکتی پاکسازی جنگل سراوان گفت: تهیه طرح استراتژی توسعه شهر رشت رویکردی راهبردی و نوین در مدیریت، طراحی و برنامه‏ریزی شهری است  .

فاطمه قدیمی در حاشیه سومین برنامه ملی مشارکتی پاکسازی جنگل در گفت‏وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، تصریح کرد: حق شهروندی و توسعه پایدار از جمله حقوق شهروندی است، حقوقی که در همه ابعاد آن از جمله فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می‏بایست به آن توجه شود.

وی افزود: متاسفانه حق نیاز به توسعه پایدار از مواردی است که تاکنون به دست فراموشی سپرده شده است، در حالی که توزیع عادلانه خدمات و کاهش شکاف آگاهی از جمله اهداف اولیه توسعه پایدار است که می‏بایست توسط مجموعه مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.

فاطمه قدیمی یادآور شد: عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری، اتخاذ سیاست‏های نادرست، تصویب برنامه‏های ضعیف و اجرای پروژه‏ها و فعالیت‏های غلط شهری منشاء بی‏نظمی‏ها، تخریب و آلودگی‏های شهری است، لذا سرنوشت شهروندان هر شهر به وضعیت فعلی و آینده آن شهر و به ماهیت و چگونگی اجرای پروژه‏های مرتبط با آن بستگی دارد که در این رهگذر نقش مدیریت شهری در نیل به توسعه پایدار و کاهش و رفع معضلات شهری و زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است.

وی نبود استراتژی توسعه شهری را از معضلات شهرهای استان گیلان و از جمله شهر رشت برشمرد و گفت: اولین گام در رفع این معضل، تهیه طرح استراتژی توسعه شهری است که رویکردی راهبردی و نوین در مدیریت، طراحی و برنامه‏ریزی شهری است و اتصال آن به برنامه عملیاتی در سطح کلان و برای تمامی واحدها، درصد بسیاری از خطاهای اجرایی را کاهش می‏دهد.

قدیمی با اشاره به روابط متقابل شهر با محیط پیرامونی خود خاطرنشان کرد: شهر همچنان كه بر حريم پيرامون خود تأثير مي‏گذارد، از وقايع و تحولات آن نيز تأثير مي‏پذيرد. بخش عمده‏اي از مشكلات شهر رشت نه در محدوده داخلي، كه ريشه در حريم شهر دارد.

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت گفت: رشد سكونتگاه‏هاي غيررسمي، ساخت و سازهاي غيرقانوني و بي ضابطه، تغيير كاربري و تفكيك اراضي كشاورزي، استقرار واحدهاي صنعتي پراكنده و مشکلات محیط زیستی مرکز دفن زباله سراوان تنها بخشي از مشكلاتي است كه شهرداري رشت در حريم شهر با آن دست به گريبان است.

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت توجه به محیط زیست و جنگل‏ها و حفظ این سرمایه طبیعی را از اولویت‏های اصلی ستاد توسعه پایدار شهری برشمرد و گفت: دستیابی به پایداری مطلوب شهری بر سه اصل اقتصاد، جامعه و محیط زیست استوار است و ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت نیز می‏کوشد تا با شناخت صحیح وضع موجود مولفه‏های این سه اصل، مسیر رسیدن به پایداری مطلوب را به طور صحیح و بدون آزمون و خطا طی کند .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در همین راستا و در نکوداشت دهه تنوع زیستی ملل متحد (2020-2011)  و بر مبنای تقویم اجرایی ستاد توسعه پایدار، سومین برنامه مشارکتی پاکسازی جنگل با هدف حفاظت هرچه بیشتر از اکوسیستم جنگل‏ها که یک برنامه مشارکتی ملی است به طور همزمان در 11 استان کشور برگزار شد و ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت نیز برای اولین بار با مشارکت انجمن‏های مردم نهاد محیط زیستی استان گیلان به طور نمادین در پارک جنگلی سراوان اقدام به پاکسازی کرد.

فاطمه قدیمی در ادامه ضمن تقدیر از انجمن‏های مردم نهاد گفت: تمامی اعضای انجمن‏های مردم نهاد ثابت کرده‏اند آنجا که ارگان‏های دولتی و زیرمجموعه‏هایشان مدت زمان زیادی را به بروکراسی‏های اداری اختصاص می‏دهند؛ این دوستان همت کرده و حرف‏ها را به عمل تبدیل می‏کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسیدن به وضعیت مطلوب و سطوح عالی پایداری در شهر رشت نیازمند حمایت و همراهی مسئولین و ارگان‏های دولتی و تمامی شهروندان است که امید است در آینده نزدیک محقق شود. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: