• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-50589-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدارس دولتی زمان ثبت‌نام حق دریافت وجوه اضافی را ندارند/آموزش و پرورش جولانگاه سیاسی نیست

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان گفت: براساس آیین نامه اجرایی مدارس دولتی در هنگام ثبت‌نام اجازه مصاحبه، اعمال شرط معدل، دریافت وجوه‌ای جز بیمه و هزینه کتاب درسی را ندارند.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، مهدی حاجتی امروز در نشست با اصحاب رسانه، ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید فطر اظهار کرد: آموزش و پرور دستگاه بزرگی است که مخاطبین زیادی هم دارد.

وی افزود: آموزش و پرورش گیلان 375 هزار دانش‌آموز، 27 هزار و 500 نیروی فرهنگی، 40 هزار نیروی بازنشسته دارد که با 700 هزار اولیا هم در ارتباط مستقیم است.

حاجتی با بیان اینکه در حال حاضر در فصل برنامه ریزی برای سال تحصیلی 98-97 قرار داریم که خروجی آن را در فصل بازگشایی مدارس شاهد خواهیم بود، گفت: این برنامه‌ریزی‌ها شامل سازمان‌دهی، سامان‌دهی توزیع کتب درسی، نقل و انتقالات، اوقاف فراغت و... می‌باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان تصریح کرد: مهم‌ترین بخش در ثبت‌نام دانش‌آموزان، مدرسه است. در تلاشیم تا در مدارس دولتی و غیردولتی رضایت خاطر والدین فراهم شود که ستاد ثبت‌نام بسیار فعالانه مسائل را در استان پیگیری می‌کند.

وی بیان کرد: براساس آیین نامه اجرایی مدارس دولتی در هنگام ثبت‌نام اجازه مصاحبه، اعمال شرط معدل، دریافت وجوه‌ای جز بیمه و هزینه کتاب درسی را ندارند و هزینه‌هایی نظیر کمک‌های مردمی، فعالیت فوق برنامه، سرویس مدرسه باید در طول سال دریافت شود.

حاجتی با بیان اینکه ثبت‌نام کلاس اولی‌ها از طریق سامانه نام نویسی الکترونیکی دانش‌آموزان(سناد) انجام می‌گیرد، افزود: ثبت‌نام کلاس اولی‌ها از شنبه 12 خرداد در گیلان آغاز شده است، پیش بینی می‌شود امسال حدود 32 هزار نفر دانش‌آموز متولد نیمه دوم 90 و نیمه اول سال1391 در پایه اول ابتدایی ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه 27 مرکز سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در سراسر استان مراحل سنجش سلامت دانش‌آموزان را بررسی می‌کند، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان در مدارس عادی و هیات امنایی باید در محدوده محل زندگی‌شان ثبت‌نام کنند، آخرین مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان قبولی خرداد ماه امسال حداکثر تا 30 مرداد است.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه از 19 لغایت 24 خرداد ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان انجام می‌گیرد، تصریح کرد: ثبت‌‌نام پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان از طریق سامانه hoosh.medu.ir انجام می‌گیرد و در 5 مرداد ماه هم از این دانش‌آموزان آزمون سنجش هوشی به عمل می‌آید.

حاجتی با بیان اینکه گیلان 800 مدرسه غیردولتی و هیات امنایی با 50 هزار دانش‌آموز دارد، گفت: مدیران مدراس غیردولتی موظفند هنگام ثبت‌نام نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین اولیای دانش‌آموزان و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را پس از چاپ و مهر و امضا به ولی دانش‌آموز تحویل دهند.

وی ادامه داد: 38 ناظر استانی، شورای نظارت استان و شهرستان، کارگروه نظارت جامع، شورای هماهنگی موسسان مدارس غیردولتی وظیفه نظارت بر امر ثبت‌نام و... در مدارس غیردولتی را برعهده دارند.  

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان اضافه کرد: ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس شاهد صرفا در پایه‌های ورودی مقاطع از طریق سامانه سجا « saja.medu.ir » انجام می‌گیرد و در پایه‌های میانی از طریق حضور اولیا در مدارس انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: اولیای گرامی چنانچه در زمان ثبت‌نام با تخلفی مواجه شدند، می‌توانند انتقادات و شکایات خود را به شماره 01333329527 گزارش کنند.

حاجتی با بیان اینکه سرویس حمل و نقل دانش‌آموزان یک مدرسه سیار است، افزود: راننده سرویس برای ما بسیار مهم است و در این راستا کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی تشکیل شده، شهرداری مسئولیت معرفی پیمانکار و رانندگان را برعهده دارد و کلیه خودروها باید دارای کارت تردد و معاینه باشند و کلیه سرویس‌های مدارس باید دارای برچسب مدرسه و تعداد سرنشین مجاز باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان ادامه داد: نرخ سرویس مدرسه برای سال تحصیلی 98-97 در کارگروه حمل و نقل تعیین شده که باید به تصویب شورا هم برسد؛ این نرخ در شهرها و بخش‌ها متفاوت می‌باشد، بطور میانگین نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش پیش‌بینی می‌شود.

وی تصریح کرد: 43 هزار دانش‌آموز گیلانی و 23 هزار دانش‌آموز رشتی در سال تحصیلی 97-96 از سرویس مدارس بهره‌مند شده‌اند؛ والدین گرامی  در صورت بروز هرگونه تخلف از سوی سرویس مدارس، می‌توانند با مراجعه به مدرسه یا اداره مربوطه مواردشان را گزارش و پیگیری کنند.

حاجتی یادآور شد: آموزش و پرورش با همان شعار همیشگی شهید رجایی مبنی بر اینکه «مدرسه تعطیل می‌شود اما تربیت تعطیل نمی‌شود» به دنبال بهبود و غنی سازی اوقاف فراغت است، در این راستا کانون‌های فرهنگی، ورزشی و تربیتی با رویکرد مهارتی به غنی سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان می‌پردازند. آموزش و پرورش گیلان در تابستان امسال 1200 پایگاه و مرکز را برای غنی سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان و اجرای برنامه‌ها، اردوها و مسابقات فرهنگی در نظر گرفته است که در این مسیر به کمک‌های دیگر نهاد فرهنگی نیاز داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به استقرار پایه دوازدهم، افزود: امسال برای نخستین بار پایه دوازدهم تحصیلی استقرار می‌یابد و در این راستا طی نشست‌های تخصصی درصدد تامین نیروی انسانی، فضا و تجهیزات لازم هستیم. هنوز کتب درسی پایه دوازدهم به استان‌ها ارائه نشده است.

حاجتی با بیان اینکه آموزش و پرورش جولانگاه سیاسی نیست بلکه مرکز تعلیم و تربیت است، تصریح کرد: همه ما ارائه وظایف تخصصی در مدارس است، آموزش و پرورش اگر در مسیر سیاست حرکت کند، آسیب‌رسان می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچگاه نگاه سیاسی را بین دانش‌آموزان ترویج نمی‌کنیم، افزود: اگر جایی آموزش و پرورش را متهم می‌کنند به این دلیل است که در گذشته حیاط خلوت‌شان بوده اما با وجود همه مسائل توانستیم اقتدار و استقلال آموزش و پرورش را حفظ کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورس گیلان بیان کرد: اداره آموزش و پرورش غیر سیاسی است، ما مجری سیاست‌های دولت دوازدهم که منطبق با سیاست‌های مقام معظم رهبری است، هستیم و در چارچوب سیاست‌های نظام، دولت، تعلیم و تربیت و... گام برمی‌داریم.

حاجتی گفت: عزل و نصب‌های ما هم سیاسی نیست و کاملا حرفه‌ای و تخصصی است.  همه تلاش‌مان این است که نیروهای متخصص و متعهد سکاندار مدارس ما باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: